Zaman Yolculuğu Mümkün Mü?

      Stephen Hawking,  paradokslar nedeniyle geçmişe yolculuk yapmanın mümkün olmadığını fakat uygun şartlar sağlandığında geleceğe gidilebileceğini söylese de; bu yazıda bahsi geçen kişiler ve hikayeleri zaman yolculuğunun mümkün olup olmadığını bir kez daha sorgulamanıza neden olacak. 

 

     timetravelproof_1938Bu hikayelerden ilki ünlü yönetmen ve oyuncu Charlie Chaplin’e ait. Bu sizi şaşırtabilir fakat Chaplin’in 1920’lerde çektiği The Circus filmine ait bazı görüntüler yakın bir tarihte ortaya çıktı. Bu görüntülerin içinde cep telefonu benzeri bir cihazla konuşa yaşlı bir kadın dikkat çekiyordu. Olayın gizemi hala çözülemedi. Bir diğer cep telefonu görüntüsü de 1930’larda bir fabrikadan çıkan işçiler arasında elinde cep telefonu gibi bir cihaz bulunan ve onunla konuşan genç bir kadına ait. 

 

    zamanda-yolculuk-ederken-kameralara-yakalanan-insanlar-ilgincbirbilgi-3    Zaman yolculuğuna dair en büyük kanıtların yer aldığı bu hikaye New York’taki Times Square Meydanı’nda gerçekleşti. Bir araba sürücüsü bir anda önünde beliren bir adama çarptı; üstelik hikayesinin gerçekliğinden oldukça emin. Bu durumda bir sorun olmadığını düşünebilirsiniz fakat asıl gariplik burada başlıyor: Sürücünün çarparak ölümüne neden olduğu kişi Rudolph Fenz adında, tamamiyle 1800’lere özgü kıyafetler giymiş, hatta cebinden o döneme ait bir miktar para ve 1876 tarihini gösteren bir de mektup çıktı. Daha da garibi ise 1876 yılında Rudolph Fenz’in kaybolduğuna dair ilanlar ve belgeler yer alması…

 

      maxresdefault1   Eski fotoğraflarda garipliklere rastlamak sık sık başa gelen bir durum: Bu adam gibi. Fotoğraf 1940’larda bir köprü açılışında çekilmiş. Herkes o fotoğrafa ait görünürken güneş gözlüklü, elinde farklı bir cihaz bulunan adam sanki gelecekten gelmiş gibi görünüyor. Bu fotoğrafın gerçek olduğunu kanıtlayan araştırmalar sonucu hala sırrı çözülemese de fotoğraf, günümüzde bir müzede sergileniyor. 

      andrewcarlssin2000’lerin başında internet alemini ayağa kaldıran bir adam: John Titor. Birçok foruma üye olan bu adam o dönemde büyük yankı uyandırmıştı. 2038 yılından geldiğini, gelecekte büyük bir savaş başladığını ve bu savaşı bitirebilmek için 1975 yılında çıkan ilk bilgisayar modellerinden birini alıp, geleceğe geri götürmesi gerektiğini söyleyen bu adam zamanda sıkıştığını iddia ediyordu. Bazıları ona gülerken bazıları inanmayı tercih etmişti fakat John Titor’un geçmişine dair bir kanıt bulunmaması ve birgün aniden ortadan kaybolması soru işaretlerini çoğalttı. 

 2002 yılında gerçekleşen olayda 800 Dolar bütçeyle borsaya girmesine rağmen milyonlarca Dolar kazanan Andrew Carlssin’in zaman yolcusu olduğunu söylemesi söz konusu. Carlssin, yakalandığında gelecekten geldiğini ve bu nedenle olayları bilerek ona göre yatırım yaptığını söyledi. Çoğu kişi Carlssin’e gülüp geçse de olayın yaşandığı 2002 yılına kadar Carlssin hakkında hiçbir kayıt olmaması, bu durum garipleşmesine neden oldu.

 

    5639a9c5f018fb2c50e726e6 

Birkaç yıl önce internette çok ses getiren olayın kahramanı Hakan Nordqvist, Youtube’a koyduğu video ile insanları şaşırtmaya devam etti. Tamir yaptığı sırada kafasını çarpıp bayıldığını ve gelecekten gelen yaşlı haliyle bir gün geçirdiğini söyleyen Nordqvist, çektiği videoda yer alan ona çok benzeyen bir adamla da kafaları karıştırdı. 

 

hqdefault1Hakkında en çok teori üretilmiş kişilerden biri olan Vonhelton, birçok farklı tarihte fotoğrafına rastlayan biri. Vonhelton’ın 1857 senesinde, 1. Dünya Savaşı sırasında ve 2. Dünya Savaşı’nda fotoğrafları bulunuyor. Bununla birlikte günümüzde de çekilmiş fotoğrafları var. Hangisi gerçek, hangisi yalan bilinmez fakat onun vampir olduğunu düşünenler bile var!