Bu Yiyecekler Bir Servet Değerinde!

Hepimiz hemen hemen benzer şeyleri tüketiyoruz ama öyle yiyecekler var ki; bazıları Guiness Rekorlar Kitabı’na girecek, bazıları ise yıllık maaşımızla ancak alınacak kadar pahalılar. İşte dünyanın en pahalı yiyeceklerinden bazıları…

 

cannoli

Altın Cannoli

Kansas’taki bir restoranın sahibi olan Jasper Mirabile tarafından, 2011 yılında yapılan altın kaplamalı cannoli tatlısı dünyanın en pahalıya satılmış yiyecekleri arasında yer alıyor. Yiyecek elmas kolye ve pahalı bir şampanya hediyesiyle birlikte 26 bin Dolar’dan satılmış.

et

Laboratuvar Eti

Hollanda’lı profesör Mark Post, kök hücre kullanarak laboratuvar ortamında ürettiği bu eti çevresel faktörler düşünülerek, üretilebilecek gıdalar kapsamında yapmış. Bu et satılık olmasa da satılığa çıktığında fiyatının 332 bin Dolar olacağını söyleyen profesör, etin inek etine yakın bir tatta olduğunu eklemiş.

ramen1

 

Japon Eriştesi

110 Dolar’a satılmış olan Japon eriştesi, Fujimaki Gekijyo’nun restoranında hazırladığı bir spesyel. İçinde 20 farklı malzeme bulunan bu yemek Gekijyo’nun 25 yıllık meslek hayatının tecrübe birikimi olarak gösteriliyor.

su1

Dünyanın En Pahalı Suyu

Çeşmeden de akan suyun bir şişesine 60 bin Dolar verebileceğiniz hiç aklınıza geldi mi? İzlanda’daki buzullardan gelen su ve Fiji Adaları’ndan gelen kaynak suyunun karışımından yapılan bu su, Paolo di Verachi tarafından üretilmiş. Modigliani heykellerinden esinlenilerek üretilen şişesi ve içine katılan 5 mg civarı altın tozuyla; dünyanın en pahalı suyu olarak Guiness Rekorlar Kitabı’nda da yer alıyor.

balık

Altın Balıklar

1.980 Dolar değeri olan somon ruloları, Filipin’li Angelito Araneta’nın yaptığı özel bir yemek. Suşi dilimlerini 12 adet inci ve 0.2 karat elmaslarla süsleyen ünlü şef, yemekte birçok özel ve pahalı tat verici yiyecekleri de kullanmış.

kahve3

Kopi Luwak Kahvesi 

Dünyanın en pahalı kahvelerinden birinin kedi dışkılı kahve olduğunu biliyor muydunuz? Fincanı 30 Dolar eden bu kahve, Asya’lı Misk kedilerinin dışkısından toplanan çekirdeklerden üretliyor. Bu kediler kahve çekirdeklerinin en iyilerini yedikleri için dışkılarından bozulmadan çıkan çekirdekler de türünün en iyileri oluyor.

sandviç

190 Dolar’lık Sandviç

Kaşar, altın yaprak, yer mantarı, bıldırcın yumurtasından yapılmış mayonez içeren üç katlı sandviç 190 Dolar değerinde. Martin Blunos tarafından yapılan bu pahalı sandviç İngiltere’deki bir festivalde sergilenmiş.

simit

En Pahalı Donut

2007 yılında yapılmış olan bu yiyecek üzerinde dünyanın en pahalı beyaz mantarını bulunduruyor. Bu mantarın kilosu 20 bin Dolar’dan satılırken donutun fiyatı ise 1000 Dolar civarı. Ayrıca yiyeceğin süslemesinde de altın yapraklar kullanılmış.

 

evlilik

En Pahalı Evlilik Teklifi (3,95 milyon dolar)

Normalde fiyatı 8 dolar olan çilekli tatlı, bir gün New Orleans’ta bulunan Arnaud’a gelerek kız arkadaşına evlilik teklifi etmek isteyen bir müşterinin özel siparişiyle dünyanın en pahalı yiyeceklerinden birine dönüşmüş: Tatlıya eklenen 7,09 karatlık pembe elmasla birlikte fiyatı 3,95 milyon Dolar’ı bulmuş.