Yazın Pikniğe Giderken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz aylarına girilen şu günlerde, şehrin gürültüsü ve kalabalığını bırakarak sıkıcılıktan kurtulmak adına gerçekleştirilen piknik organizasyonları artış gösterdi. İşte piknikte dikkat edilmesi gereken noktalar…

 

piknik31

 

Zaman ve Mekan Seçimi:

Piknik gibi organizasyonlar genelde hafta sonları yapılır. Şehrin kalabalığından kurtulmak isterken, hafta sonunu değerlendirmeye çalışan herkesin bir yere gittiğini ve yolların normalden çok daha fazla kalabalık olabileceğini unutmayın. Bu nedenle yaşadığınız şehrin yoğunluğuna göre uygun bir saat ve tarih belirlemeniz yararınıza olacaktır. Bunun yanı sıra mekan seçimi de çok önemlidir: Şehirden çok uzaklaşmak, bilinmeyen ve daha önce gidilmeyen yerlere gitmek her zaman keşfetmeye yol açmaz: Bunun yerine kaybolmanıza, zaman kaybetmenize ya da zarara uğramanıza yol açabilir. Kısa piknik etkinlikleri için doğru seçimler, şehre yakın bir lokasyonda yer alan mesire yerleri, deniz kenarı ya da göl kenarı gibi yeşil alanlar ya da mangal yapılabilen kamp alanı gibi bölgelerdir. Etkinlik gününe karar verirken hava durumunu ve gideceğiniz alanın olanaklarını incelemeyi de ihmal etmeyin. 

 

piknik21


Yiyecek Tercihi:

Piknik yiyeceklerine karar verirken kişi sayısı, etkinlik süresi, katılan kişilerin yaş grupları gibi birçok hususu düşünmeniz gerekir. Genelde mangal yapılan ya da tam tersi aperatif şeyler tercih edilen pikniklerden hangisini gerçekleştireceğinizi seçtikten sonra, yapılacakların ve alınacakların listesini çıkarabilirsiniz. Çocuklarla birlikte gidilen pikniklerde hızlı ve kolay yenilebilen sandviç, meyve, kraker tarzı yiyecekler kurtarıcınız olabilir. Tüm bunların yanında fazladan su almayı kesinlikle unutmayın. 

 

piknik11


Pikniğe Götürülecek Araçlar:

Basit bir piknik etkinliğinde bile çok fazla şeye ihtiyacınız olabileceğini unutmayın. İlk olarak üzerine sığılabilecek geniş bir piknik örtüsü, hasır ya da eski bir battaniye tarzında altlık malzeme almayı unutmayın. Yiyecekleri hazırladıktan sonra plastik tabaklar, bardaklar, çatal ve bıçaklardan oluşan sofra malzemelerini hazırlayın. Piknikte bol bol peçete ve ıslak mendile ihtiyacınız olacağını unutmayın. Soğutucu kaplarınız ya da çantalarınız varsa, yiyeceklerin korunması için harika bir alternatif olacaktır. Çocukların eğlenmesini sağlayacak top, ip, frizbi tarzındaki oyuncaklar,  akşama kadar kalınacak bir organizasyonsa hava şartlarını göz önünde bulundurarak hırka alınabilir.  Yanınıza çöp poşedi alarak piknik bitiminde çöplerinizi toplamayı unutmayın. 

 

piknik41

 

Giysi Tercihi:

Pikniğe giderken tamamiyle rahat edilebilecek kıyafetler tercih edilmelidir. Eğer çocuklarla gidiliyorsa, onların oyun oynayacakları, terleyecekleri ve kirlenecekleri ihtimali adına, yanınıza ekstra bir çift kıyafet daha alabilirsiniz. Ormanlık alanlara gidiliyorsa, her ihtimal düşünülmeli ve böcek ısırmalarını önlemek adına uzun paçalı kıyafetler tercih edilmelidir.