Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz aylarının daha sıcak olması nedeniyle cildimiz diğer aylara oranla daha fazla neme ihtiyaç duyar ve kurur. Bu yüzden yazın cildimize ekstra dikkat etmemiz gerekir. İşte yaz aylarında cildinizi korumak için yapabilecekleriniz…

 

cilt31

 

  • Yazın cilt korunmalı ve nem dengesi ayarlanmalıdır. Cildin kurumasını önlemek için nemlendirici kremler kullanmanın yanı sıra günlük hayatta bile dışarı çıkarken güneş kremi kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra sürekli sıvı tüketmek ve bol su içmek de cildin nem dengesini korumada yardımcı olacaktır. Tatile gidenler için ise cildin daha fazla kuruması, hatta soyulması söz konusu olacağından güneş kremleri hayati önem taşıyacaktır. 

 

 

  • Sadece güneş kremi kullanmak güneşin zararlı ışınlarından yüzde yüz korunmanızı sağlamayacaktır. Bununla birlikte güneş gözlüğü, şapka, gölgede oturma gibi birçok yardımcı etkenle güneşten kendinizi tamamen koruyabilirsiniz. 

 

cilt6

 

  • Yaz aylarında fazla makyaj yapmak da cilde zarar veren etkenlerden biridir. Özellikle de fondöten ve pudra gibi cilde uygulanan ve cildin nefes almasını önleyen malzemeler cildinize zarar verecektir. Bu nedenle yaz aylarında mümkün olduğunca az makyaj yapılmalıdır. 

 

  • Yaz meyveleri hem vitamin desteği sağlayacak, hem sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır. Peki meyvelerle cildinizi korumak için maske yapmaya ne dersiniz? Birçok meyveyle cildinizi koruması için doğal maskeler yapabilirsiniz; tıpkı dut gibi. Ezip kremsi bir hale getirdiğiniz dutları yüzünüze sürüp 15-20 dakika beklettikten sonra yıkayın. Cildinize yaptığı etkiyi göreceksiniz. 

 

cilt21

 

  • Koyu renkli kıyafetlerin güneş ışığını çektiği bilinir; bu nedenle yaz aylarında dışarı çıkarken açık tonlarda giyinmeye özen gösterin. Böylece cildiniz güneş ışınları emmeyecektir ve terlemeniz de azalacaktır. 

 

 

  • Tatile gidip güneşlenecekseniz en azından yüzünüzün yanmasını önlemeye çalışın. Tamamı ile vücudunuzu bronzlaştırmak isteseniz de yüzde cilt lekeleri, soyulmalar ve kurumalar olacağını unutmayın. Yüzünüzü yakmamanız, sağlığınız için son derece etkili olacaktır.