Yazı Stiline Göre Karakter Analizi

         Yazmak, her zaman hayatımızın her alanında olmuştur. Peki yazı stilinizin aslında karakterinizi yansıttığını biliyor muydunuz? El yazısı Bilimi, aslında binlerce yıl önce Çin’liler tarafından ortaya çıkmış, Grafoloji adını almıştır. Günümüzde birçok ülkede işe alımlarda etkili olan yazı stilleri aslında karakterin aynası… İşte yazı stilleri ve karakter detayları…

 

       Essays2Dik Yazı:

 Hiçbir tarafa eğik olmayan, sayfa üzerinde dik yazılan yazı yazan kişinin bağımsız ve özgürlüğüne düşkün biri olduğunun göstergesidir. Bu yazı stilinde yazanlar genelde kendi doğrularından şaşmayan, başına buyruk ve dik kafalı olurlar. 

 

write-your-goals-downSağa Doğru Eğik Yazı:

 Sağa eğik yazı, iletişim yeteneğinin diğer insanlara göre daha güçlü olduğunun kanıtıdır. Bu şekilde yazan kişiler satış konusunda daha yetenekli olmakla beraber karakter olarak kontrollü, destekçi ve sevilmeyi seven insanlardır. 

 

left+hand+write+penSola Doğru Eğik Yazı:

Sol tarafa eğik yazılan yazı, detaycı ve bu detayları kanıtlamak zorunda hisseden kişilerin yazılarıdır. Genelde solak kişiler bu şekilde yazarlar; sağ eliyle yazanların sola eğik yazmaları çok zordur. Bu şekilde yazanların zorlanmaktan, kısıtlanmaktan ve verilen sözlerden haz etmediğini söyleyebiliriz. 

 

thank-you-note_custom-632c0f732620ee5b52665c05e0da12ab8e3e686c-s6-c30Büyük El Yazısı Stili:

Büyük yazanlar, dışa dönük ve dost canlısı insanlar olurlar. Büyük yazı yazmak kendine güvenmenin bir belirtisi olarak kabul edilir; bu kişiler sağlam adımlar atan, özgüveni diğer kişilere göre oldukça yüksek insanlardır. 

 

handwritten-thank-youKüçük El Yazısı Stili:

Küçük el yazısıyla yazanlar mantığını dinleyen, kendileri gibi düşünmeyenlere karşı affı olmayan kişilerdir. Genelde zihninin ön planda olduğu işlerde çalışan ya da akademik kariyer yapan kişiler bu şekilde yazarlar. Eğer küçük el yazısı yumuşak hatlara sahipse içe dönük bir kişi söz konusudur. 

handwriting1

 

Kalın ve Koyu Yazı Stili:

Yazı yazarken bastırarak, koyu ve kalın harflerle yazan insanlar sözünün eri olan, alıngan ve biraz da gergin kişiler olurlar. 

 

 

IMG_0012İnce ve Silik Yazı Stili:

Yazıları silik ve ince hatlardan oluşan insanlar hassas kişiler olurlar. Eğer bu silik ve ince yazılar hızlı ve kabaca yazılmışsa sade ve gösterişten uzak bir hayat yaşayan, dikkat çekmeyi sevmeyen kişiler söz konusudur. 

 

  • L, H, T harflerinin üst uzantıları normalden uzunsa, bu hırslı ve hedeflerine ulaşmak isteyen bir kişiliğin göstergesidir. Eğer kuyrukluysa; hayalgücünün geniş olduğunu belirtir. 
  • G, P, Y harflerinin kuyruk kısımları yukarı bakıyor ve dikse sabırsız, yuvarlak ve basıksa saldırgan ve biraz da korkak bir kişiliği gösterir. 
  • Cümlelerin içinde kelimeler aralıklıysa kendi alanına sahip olmak isteyen aralıklar çok azsa yalnızlıktan korkan karakterin temsilcisidir. Aynı şekilde satır aralıkları fazla olduğunda olaylara nesnel olarak bakıldığının, darsa hareketin sevildiğinin belirtisidir. 

 

Sayfanın sol kısmında boşluk bırakarak yazma hareketli bir hayatı sevmenin, tam tersini yapma ise sakinlikten yana olmanın belirtisiyken; sağ kısımda bırakılan ekstra boşluk bilinmeyen şeylere büyük bir korku duymanın, bırakmamak ise sabırsızlığın göstergesi olarak kabul ediliyor.