Yaz Meyvelerinin Faydaları

      Sağlık açısından meyvelerin mevsiminde tüketilmesi en doğrusudur. Yaz aylarında çok çeşitli meyve çeşitleri yetiştiğinden, hem sıcak havalarda kaybedilen suyun vücuda kazandırılması hem de ağır yiyecekler yerine tüketilerek vücudun sağlıklı kalması için bol bol meyve tüketilebilir. İşte yaz meyveleri ve onların sağlığa yararları…

 

meyve11

Karpuz: Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden brii olan karpuz, lifli yapısı ve yoğun su oranı sayesinde hem tok tutar hem de vücuda iyi gelir. Serinletici etkisi, sindirim sistemini düzenlemesi, böbreklerin sağlıklı çalışması üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle sık sık tüketilmelidir. 

Kavun: Karpuz gibi kavunun da su oranı oldukça yüksektir. Bununla birlikte içinde potasyum, C vitamini ve folik asit de bulunur: Bu nedenle böbreklerin temizlenmesi, kalp sağlığının korunması, antioksidan özelliği sayesinde vücuttan ödem atılması gibi birçok olumlu özelliğe sahiptir. 

Kiraz: Lifli yapısıyla kabızlık sorununu çözmede etkili olan kiraz, ödem atıcı etkisiyle diyetlerde de sık sık tavsiye edilen bir meyvedir. Tansiyon, idrar, uyku sorunları gibi birçok sorunda da etkili olan kitaz, vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasında yardımcı olur. 

 

meyve6

 

Kayısı: Kayısı, A ve C vitaminleri bakımından oldukça etkili bir meyvedir. Mide, bağırsak, akciğer için etkili oluşuyla hem sindirim sistemi problemlerini çözer, hem de organlardaki hassasiyeti olumlu yönde etkiler. Potasyum açısından zengin bir meyve oluşu nedeniyle özellikle çocuklar için yararlıdır. 

Şeftali: Lifli meyvelerden biri olan şeftaliyi özellikle kabuklu olarak tüketmeniz gerektiğini öneren uzmanlar, yaz aylarında sıcak nedeniyle yükselen tansiyonun dengelenmesinde de şeftalinin etkili olduğunu söylüyor. Şeftalinin C vitamini bakımından zengin oluşu nedeniyle bağışıklık sisemini güçlendirdiği de bilinenler arasındadır. 

Çilek: Cildin nemlenmesinde etkili olan çilek, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Tansiyon dengelenmesinde olumlu bir etkiye sahiptir. İçinde bulunan yüksek lif ve su oranı kabızlığı önler. 

 

meyve31

 

Dut: Dut, protein bakımından en yüksek orana sahip olan meyveler arasındadır. Lifli yapısı yardımıyla sindirim sistemi sorunları önleyen dut, kalp rahatsızlıklarında da son derece etkilidir. 

İncir: İncir de lif oranı sayesinde sindirime iyi gelen meyveler arasındadır. Bunun yanı sıra birçok meyveye göre daha fazla enerji verici etkiye sahiptir. Şeker ve karbonhidrat bakımından zengin oluşu nedeniyle dikkatli oranlarda tüketilmesinde fayda olan incir, aynı zamanda antioksidan özelliği de sağlayarak yaşlanma etkilerine karşı doğal bir etki sağlar. 

Üzüm: Antioksidan özelliği en yüksek olan meyvelerden biri olan üzüm, kanserden koruyan bir etkiye de sahiptir. Sindirim sistemi, dolaşım sistemi, kabızlık, kolestrol gibi birçok sorunun önlenmesinde yardımcı olur.