Yaratıcılığa Dair Tüm Sorular

   Yaratıcılık, her insanın içinde farklı şekillerde bulunur. Bazen yanlış işte çalışmak, bazen önemsenmemek, bazen de kişinin kendi fikirlerine saygı duymaması gibi durumlar sonucu birçok yaratıcı fikir çöpe gitmiş olabilir. Farklı düşünen herkesin içinde yaratıcılık olabilir fakat farklılıkların toplumlarda hoş görülmemesi, farklı olmanın önüne geçebilir. İşte yaratıcılık hakkında en çok sorulan sorular ve cevapları…

 

yaratıcılık

Yaratıcılık Sonradan Öğrenilebilen Bir Durum Mu?

Yaratıcılık doğuştan var olur fakat hangi konuda yaratıcı olduğumuz sonradan öğrenilir. Herkes herhangi bir konuda yaratıcı düşünebilir fakat yaratıcılığın ortaya çıkması, doğru şartların sağlanmasıyla gerçekleşir. Bir sorunla karşılaşınca sorun çözmede yaratıcı olduğumuzu, resim çizince resme yeteneğimiz olduğunu, bir binayı inceleyince onunla ilgili yaratıcı fikirler doğmasıyla mimar olmak istediğimizi fark etmek gibi…

Yaratıcılık Sadece Sanatçılara Mı Özgüdür?

Yaratıcılık sanatçılara özgü bir durum değildir. Hayatın her alanında ve her sektörde yaratıcılığın yeri vardır. Örneğin bir şirket sahibinin şirketini daha iyi bir yere taşıyacak yeni ve görülmemiş bir fikri yaratıcılıktır. Sadece sanat dallarıyla ilgilenmek, yaratıcılığın belirtisi değildir. Herhangi bir iş kolunda, herhangi bir kişiin sorunlara bulduğu dikkat çekici ve farklı cevaplar onun yaratıcılığını gösterir. 

yaratıcılıkk

 

Beynin Sağ Tarafının Yaratıcılıktan Sorumlu Olduğu Doğru Mu?

Hayır. Beyni bölümlere ayırmak ve sadece bir tarafı bir iş için sorumlu tutmak yanlış bir kanı. Beynin tamamı bir bütün olarak vücudumuzdaki her şeyi etkiler. Beynin bir kısmının bazı işlerden sorumlu olduğu doğru olsa da ‘Beyninin sağ tarafını daha yoğun kullandığı için yaratıcı olan insan’

düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Yaratıcılığın ortaya çıkması için beyindeki duyusal korteks noktaları, dil, bellek ve işlemciler harekete geçer: Yani beynin bütünü harekette olmalıdır. 

 

İnsanlar Baskı Altında Olduklarında Yaratıcılığın Ortaya Çıkması Daha Mı Kolaydır?

Bazı kişiler böyle düşünse de, aslında yaratıcılığın ortaya çıkması için uygun koşulların oluşması ve ‘Kuluçka süresi’ denilen bir süreç geçmesi gerekiyor. Bir fikir üzerinde düşünmek, günden güne üzerine katkıda bulunmak, günlük hayat içinde arka planda o sorunu düşünerek aydınlanma anını yakalamak en doğrusudur. Bilim insanlarına göre, üretilen yaratıcı bir fikir sonrası biraz uyumak o bilginin kavranmasında oldukça etkili oluyor. Hatta geçmişteki birçok mucidin çalışma yöntemleri arasında uyumadan önce çalışmak da bulunuyor. 

 

yaratıcı

Empati Yaratıcılıkda da Önemli Midir?

Yaratıcılık gerektiren işlerde, olaya başkasının gözüyle bakmak oldukça etkilidir. Yapılan bir araştırmada kişilerden hapishaneden çıkabilmek için yaratıcı fikirler üretmeleri, ardından da hapishaneden çıkacak birine yardımcı olmaları söylendiğinde; yaratıcı kişilerin başkasının gözünden görerek yardım ettikleri projede çok daha yaratıcı oldukları saptanmış. Bu nedenle yaratı süresince empati kurmak çok önemlidir. Sizin ürettiğiniz bir fikri siz doğal olarak beğenebilirsiniz fakat kendinizi sizin tam tersinizi düşünen birinin yerine koyarak olaya dış gözle bakmanız, herkesin beğenebileceği ve kabul edebileceği fikirler üretmenizi sağlayacaktır. 

 

Acılar Yaratıcılığı Gerçekten Besler Mi?

Sadece acılar değil, tüm deneyimler; kısacası hayatın kendisi yaratıcılığı besler. Bir yazarın masa başında oturarak sürekli eserini yazmaya çalışması ya da bir ressamın sürekli aynı tabloyu bitirmeye çalışması yaratıcılığı kısıtlayabilir. Bunun yerine dünyaya açılmak, farklı şeyler okumak, değişik yerlere gitmek gibi aktiviteler yaratıcılığı tetikleyecektir. 

 

sanat

 

Duygular Yaratıcılığı Etkiler Mi?

Yapılan araştırmalar sonucu birçok farklı sektör çalışanının duyguları yoğun olduğu dönemlerde daha fazla performans gösterdiği saptanmış. Duygular sadece aşk adı altında düşülmemeli; nefretten acıya kadar birçok duygu içindekileri dışa yansıtma yolu olarak yaratıcılığı seçtiğinde etkili olacaktır. 

 

Dünya Çapındaki En Yaratıcı İsimlerin Ortak Noktaları Nelerdir?

Birçok bilim insanı ya da sanatçının sabahın erken saatlerinde uyandığı biliniyor. Erken kalkmak bedeni yoruyor gibi görünse de zihni güçlendiriyor. Genelde çalışma saatleri belirli olan yaratıcı isimler, bu düzeni bozmamaya çalışıyor. Herkesin kendine uygun zaman dilimlerini ayırarak kendini en rahat hissettiği anlarda çalışması doğru bulunuyor. Bir diğer ortak nokta ise risk alma eğilimleri. Risk almak, yaratıcı insanların vazgeçilmezi: Sonunda başarısız olsalar bile birçok isim risk almaktan vazgeçmiyor ve bunun sonucunda da mutlaka kazanıyor. Dünyayı anlamanın bir yolu sürekli soru sormaktır: Yaratıcı kişiler soru sormakta asla kaçınmazlar. Akıllarına takılan, yaratıcılıklarını aktifleştirecek her türlü soruyu rahatlıkla sorarlar. Yaratıcı insanların büyük hayalleri ve geniş hayalgüçleri vardır: Bu yüzden kafalarının içinde sabit duran o hayale ulaşmak için her yolu denerler. Aynı şekilde bu hayalden yola çıkarak yaratıcılıklarını daha çok geliştirirler. 

yaratıcıinsan1

 

Yaratıcı Çözümler İlham Geldiğinde Mi Bulunur?

Genelde ilham gelmesi beklense, çözümün bulunduğu o an ortaya çıksa da durum aslında öyle değil. Newton, ağaçtan elma düşme anında teorisini kanıtlasa da bu uğurda hayatı boyunca çalışmış bir bilim insanıydı. O alana ilgi duymasa, yıllar boyunca çalışmasa, yaratıcılığını geliştirmek için çaba sarf etmemiş olsa o elma sadece kafasını acıtan bir elma olarak kalacaktı. Yaratıcı bir fikir için ne kadar çok fikir üretilir, deneme yanılma yapılırsa sonuç o kadar iyi olacaktır.