Uzmanlar Marmara Bölgesi İçin Deprem Uyarısı Yaptı!

 

   7 Haziran 2016 tarihinde, saat 07:09’da Bursa’da meydana gelen depremin şiddeti 4.6’ydı. Uzmanlar, gün içinde olan diğer küçük depremleri de inceleyerek Marmara Bölgesi için uyarı verdi.

deprem1

 

Merkez üssü Bursa-Gürsu olan depremin ardından, ilin çeşitli bölgelerinde çok küçük ölçekli başka depremlerin de olması, akıllara “Büyük bir deprem mi bekleniyor?” sorusunu getirdi. Çevre illerden de hissedilen deprem yerin 13 kilometre altında gerçekleşti. Depremin Bursa’da gerçekleşmesi, halka 1855 Bursa Depremi’nin tekrarlayacağı endişesini yaşattı.

 

deprem3

 

Bursa’da Gerçekleşen Depremle İlgili Uzmanlar Ne Diyor?

Bursa’da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen depremle ilgili konuşan uzmanlar, bölgede yaşanan hareketliliğin sıkıntılı bir durumu işaret edebileceğini söylüyor. Gerçekleşmiş olan büyük Gölcük Depremi’nden sonra Marmara Bölgesi’nde ilk defa bu kadar büyük ve farklı bir hareketlilik görüldüğünü savunan uzmanlar, kuzeyde yaşanan sıkışmalar ve Ada’lar civarında yaşanan açılmalar sonucu fay hattında algılanması zor bir durum gerçekleştiğini ifade ediyor. Kesin bir deprem tarihi ya da gerçekleşeceğinin kesinliğini söylemeyen, bununla birlikte önemli olanın depreme karşı önlem almak olduğunu belirten uzmanlar gelişen şehirleşmeler, yapılanmalar, doğal gaz hatları gibi birçok modern teknolojinin deprem konusunda risk taşıdığını da belirtiyor. Önemli olanın deprem olabileceği ihtimaliyle yaşamayı öğrenmek ve deprem gerçekleşmeden önlem alarak hazırlıklı olmak olduğunu da ekliyor.

 

1855 Bursa Depremi Nedir?

1855 yılında, 18 Şubat tarihinde gerçekleşen büyük depremin şiddeti 7.5’ti. Merkez üssü Bursa-Kemalpaşa olan deprem, Bursa’yla birlikte çevre illerde de yıkıma neden olmuştu fakat dönemin şartları, yapılaşma oranı ve nüfusu düşünüldüğünde günümüze göre daha az bir felakete neden oldu ve depremde resmi kayıtların gösterdiğine göre 300 kişi öldü. Depremin etkileriyle birlikte meydana gelen büyük yangın, ölü sayısının artmasına neden oldu. Aynı yılın Nisan ayında depremin artçısı gerçekleşti; bu artçı depremin büyüklüğü ise 7’ydi. Artçı deprem daha fazla kişinin ölümüne neden oldu; 1300 kişi hayatını kaybetti. 

 

deprem21

 

Marmara’da Başka Hangi Büyük Depremler Oldu?

Marmara Bölgesi’nde gerçekleşen en büyük felaketlerden biri, şüphesiz ki Gölcük Depremi’ydi. 17 Ağustos 1999 yılında, gece 3’te gerçekleşen depremin şiddeti 7,5’ti. Çevre illerde de yüksek derecede hissedilen deprem sonucunda 18.373 kişi hayatını kaybederken 23.781 kişi yaralanıp 505 kişi de engelli kaldı. Bununla birlikte yüzbinlerce bina hasar gördü ve yıkıldı. 

 

deprem31

 

Tarihte Gerçekleşen Diğer Marmara Depremleri:

Avrupa’lı iki bilim adamının yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan eserde, 1500 ve 1800 yılları arasında gerçekleşen büyük depremler yer alıyor. Bu depremlerden bazıları Marmara Bölgesi’nin deprem tarihini de ortaya çıkarıyor. Esere göre 10 Eylül 1509, 10 Mayıs 1556, 25 Mayıs 1719, 22 Mayıs 1766 tarihlerinde Marmara Bölgesi’nde binlerce kişinin ölümüne neden olan ya da bölgedeki bütün evleri etkileyen büyük depremler olmuştu. 1953 yılında ise Yenice-Gönen Depremi olarak bilinen büyük bir deprem yine Marmara Bölgesi’ni etkilemişti.