Uyku Sorunları

 

      Biz fark etmesek de, uyku sorunları başka birçok soruna da yol açıyor. Su içmek insanlar için ne kadar önemliyse, düzgün bir uyku da aynı derecede önemlidir; unutmayın. Uyurken vücudun salgıladığı melatonin adlı hormon vücut için son derece yararlı; ayrıca vücudun dinlenmesi ve dinçleşmesi için de kesinlikle kaliteli uyku gerekiyor. Eğer uyku sorunları yaşıyorsanız; uzmanların önerilerine göre hazırladığımız listemizdeki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 o-HOW-MUCH-SLEEP-facebookUyku sorunlarına yol açan nedenlerden biri yemek yemektir. Uyurken solunum sorunu yaşamamak ve göğüste baskı hissetmemek için yatmadan en az 3-4 saat önce yemek yemiş ve uyurken yediklerinizi hazmetmiş olmanız gerekiyor. Akşam yemeklerinde ağır, kızarma, hamur işi, baharatlı yemekler gibi besinler tüketildiğinde hazmı zor olacak ve yatma saati geldiğinde sıkıntılı bir uyku süreciyle karşı karşıya kalınacaktır. Yemeklerde olduğu kadar alkol tüketiminde de dikkatli davranmak gerekiyor; aynı şekilde yatmadan en az 3-4 saat öncesinde alkol tüketmeyi bırakmanız yine baskıyı ve uyku esnasındaki solunumu düzeneyleyecek, daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

 sleep-dep-41Sigarayı bırakmak, her konuda olduğu gibi uyku sorunları konusunda da oldukça etkilidir. Sigaranın yol açtığı uyku apnesi gibi ağır sorunların yanında solunumun dengelenmesi konusunda da etkili olduğu söylenebilir.

 Uyumadan önce biraz kitap okumak, rahatlamanız ve zihninizi boşaltmanız için size yardımcı olacaktır. Böylece daha çabuk uykunuz gelecek ve rahat bir şekilde uyumanızı sağlayacaktır.

good_sleep_habits_improve_mood_energy_and_mental_healthYatağın kalitesi de uyku sorunlarını etkileyen bir faktördür. Özellikle belli bir yaşın üstündeki insanlarda, eklem ya da kas rahatsızlıkları olan kişilerde, hastalarda bu durum daha da önemlidir. Ortepedik yataklar sayesinde daha rahat uyuyabilirsiniz. Yatak kadar tercih ettiğiniz nevresimin de önemi büyüktür; pamuklu kumaştan yapılan nevresim takımları hava akımını düzenleyeceğinden uyku sorunlarını önlemenizde ve kesintisiz uyumanızda yardımcı bir etken olabilir.

images17Uyku öncesi yapılan ılık bir duş ve yatmadan bir süre önce içilen ılık bir süt rahat ve deliksiz bir uyku için yardımcınız olacaktır. Bütün bunların yanında yatış pozisyonunuzda uykunuzun kalitesi konusunda son derece etkilidir. Sırt üstü yattığınız zaman boğazınındaki yumuşak dokular arkaya yatar ve nefes almanız zorlaşır. Böylece horlama, nefessiz kalma, uyanma gibi durumlar sık sık yaşanabilir. Yatış stilinizi değiştirerek uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

 Uyumanız gereken bir saat varsa; yatınca uykunuzun geleceğini düşünerek yatağa girmenizin bir faydası olmayacaktır. Uykunuz geldiği zaman yatağa girmeniz gerekir. Sıcak hava sizi rahatsız ediyorsa; odanızda ufak bir klima kullanabilir ve arada bir havayı temizlemesi için kullanılabilir.