Ünlü Yönetmenlerin Filmlerine Dair İpuçları

    Dünyaca ünlü yönetmenlerin kendine has çekim tarzları sayesinde, filmlerini izlerken olnarın olduğunu hemen anlayabilirsiniz. İşte sinemanın mihenk taşları olmuş ünlü yönetmenler ve onların filmlerinde mutlaka kullandıkları çekim stilleri, detaylar, oyuncular…

kubrickStanley Kubrick:

‘The Kubrick Stare’ adıyla bilinen kendine has bir tarzı olan Kubrick, filmlerinde oyuncunun gözlerinin yukarı baktığı bir bakış stilini mutlaka kullanır. Aynı şekilde perspektif çekim stilini de mutlaka tercih eder. Kubrick’in bir diğer çekim stili ise mutlaka duvarlar arasından tek açı ve uzun bir çekim sahnesi kullanmasıdır. 

scorsMartin Scorsese:

Scorsese’in en çok tercih ettiği teknik, bir objenin tüm hareketinin takip edilmesi anlamına gelen Long Tracking Shot’tır. Bu teknik karakterler üzerinde de kullanılabilir. Bununla birlikte slow motion çekim yöntemini de tercih eder. Karakterlerin aynada kendilerini incelediği sessiz ve farklı açılı sahneler de filmlerinde mutlaka bulunur. 

spilSteven Spielberg:

Bir olayı repliklerle değil de karakterin ifadeleriyle anlatan bir film görürseniz; büyük ihtimalle Spielberg’ün filmidir! Hatta bu yöntemin ‘Spielberg Face’ adıyla bir tekniği de vardır. Filmlerinde yansımaları sık sık tercih eder. (Metal ya da parlak yüzeylerden yansıyan görüntülerin çekimi gibi)

tarantinoQuentin Tarantino:

Tarantino, ayak fetişi olduğunu söylemiştir: Bu nedenle filmlerinde ayak figürü mutlaka yer alır. Aynı şekilde bir araba bagajı, yemeklerle ilgili bir sahne ve semboller de bolca bulunur. Tarantino’nun bütün filmlerinde kendi tarzında ölüm sahneleri, müzikler ve kendine has diyaloglar yer alır. Filmlerinin çoğunu izlemiş olanlar için yeni bir filmin onun olduğunu anlamak çok kolaydır. 

fincherDavid Fincher:

Filmlerinin başlangıcında kendine has girişler kullanır. En çok kullandığı teknik ise duvar ya da objelerin içinden geçerek yapılan uzun çekimlerdir. Gölgeler, karanlık çekimler, gizlenmiş karakterler mutlaka kullanmayı tercih ettiği detaylardır. Filmlerinde konu mutlaka bir renkle özdeşleşilir ve genel çekimlerde, detaylarda, filmin genel temasında o rengin etkileri görülür. Filmlerinde asla mutlu sonlara yer yoktur!

hitchcockAlfred Hitchcock:

Filmlerinin çoğunda küçük de olsa bir rolü olan Hitchcock, kamerayı karakterin gözü olarak kullanmayı sık sık tercih eder. Gölgeler, karanlık ve şüphe dolu detaylar filmlerinde bulunur. Başrolde çoğunlukla sarışın aktörleri tercih eder; hikayelerini sarışın kişiye göre doğru karanlık ve renkleri tercih eder kurar. 

burtonTim Burton:

Gotik bir hava, zıt renkler ve karanlık filmlerinde mutlaka yer alır. Tercih ettiği fantastik karakterler direkt olarak onun filmi olduğunun anlaşılmasını sağlar. Filmlerinde her zaman Johnny Deep ve Helena Bonham Carter’ı oynatır. Karakterleri her zaman alışılmışın dışındadır ve mutlaka üzerine kar yağan bir karakter görüntüsü vardır. 

wesWes Anderson:

Bütün filmleri aynı renge sahiptir. Her filminde Simetrik Stil’i tercih eden yönetmen yazılı bölümlerde ise Futura Bold fontunu kullanmayı tercih eder. Wes Anderson’ın filmleri hep aynı tarzda, slow motion bir finalle biter. Ayrıca bütün filmlerinde genelde aynı oyuncuları tercih eder. 

cameronJames Cameron:

Filmlerinde mutlaka teknolojik dijital efektler kullanmayı tercih eder. Filmlerinde izleyicinin görsel bir şölen yaşamasını isteyen James Cameron, genelde patlamalar, yıkılmalar, kaos dolu ortamlar gibi büyük olayları da filmlerinde mutlaka kullanır.