Ülkelerin Garip Düğün Gelenekleri

Yazın gelmesiyle birlikte ülkemizde düğünler de çoğaldı. Kız isteme, söz-nişan, kına gecesi, düğün gibi birçok aşamadan geçen çiftler genelde yaz aylarını düğün mevsimi olarak seçiyor…  Peki diğer ülkelerde düğünler nasıl yapılıyor? İşte bazı ülkelerden en garip düğün adetleri…

 

düğün22

 

Finlandiya: Türk adetlerindeki gelin hamamına benzer bir adet de Finlandiya’da yapılıyor: Düğünden bir gün önce düğün saunası yapılarak gelin ve kadın tanıdıkları saunada bir gün geçiriyor. Düğün gününde ise altından bir taç takarak çiçek atma adetine benzeyen bir şekilde taç bir bekar kıza veriliyor ve o kızın yakında evleneceği söyleniyor. 

 

Fransa: Fransa’da gelinler düğün gününde eski aşklarından arınabilmek için banyo yapıyor. Düğünde ise çift ailelerinden gelen evlilik kabının içinden şarap içiyor ve törende kullanılacak tüm çiçekler davetliler tarafından getiriliyor. 

 

İsveç: Geleneklere göre gelin düğünden gelin odasına gittiği zamanlarda, düğüne davetli olan tüm kadınlar damadı öpebilme şansına sahip oluyorlar. Eğer damat giderse de bütün erkekler gelini öpebilmek için sıra oluşturuyorlar. Düğünlerde kırmızı bir elbise giymek ise uğursuz sayılıyor ve kırmızı elbise giyen kişinin damatla daha önce ilişki yaşadığı anlamına geliyor. 

 

 

düğün51

 

 

İskoçya: Düğün öncesinde biriktirilmiş bir sürü bozuk yiyecek gelinin üzerine dökülerek gelin şehirde gezdiriliyor. Bu adetin amacı ise gelini başına gelebilecek her türlü utandırıcı olaya karşı şimdiden hazırlayabilmek…

 

Çek Cumhuriyeti: Düğün günü gelin damadın arkadaşları tarafından kaçırılarak saklanır. Damat gelini bulmak zorundadır. Düğün bitişinde ise gelinin duvağına ve damadın ayakkabılarına para toplanır ve çift bu paralarla balayına gider. 

 

Yunanistan: Düğünlerde gelinler kötü enerjiyi kovmak için kırmızı bir duvak takıyor. Bir de düğün gecesi erkeklerin yatağın üstünde zıplaması gerekiyor. 

 

 

düğün32

 

 

İspanya: Düğünde gelinin babası damadına bir saat takarken, damat geline 13 adet ‘Arras’ adında altın para vermek zorunda. 

 

Brezilya: Türkiye’de ayakkabının altına yazılan isimler, Brezilya’da gelinin bekar dostları tarafından gelinliğin içine yazılıyor. 

 

Çin: Evlenecek çift önce bir astroloğa giderek yıldız haritalarını çıkartıp yorum yaptırıyor. Uygun olması halinde düğün hazırlıkları başlarken, gelinin nedimeleri de yine uygun olan kişilerden seçiliyor.  

 

 

düğün41

 

 

Pakistan: Pakistan’da düğün öncesi zor bir sınav gerçekleşiyor: Kız tarafı bildiği tüm küfürleri damada ediyor. Eğer damat bunlara katlanırsa sınavı geçmiş sayılıyor. 

 

İsrail: Düğün öncesi içi cam kesikleriyle dolu bir beze basılması gerekiliyor. 

 

Belçika: Gelinin annesi kızının adını bir mendile işleyerek düğüne gelenlere gösterdikten sonra, mendil kız evine geri götürülüyor ve kız kardeşinin adı da işlenerek evde sergileniyor. 

 

 

düğün12

 

 

Hindistan:  Hindistan düğünlerinde klasik gelinlik yerine sari giyiliyor. Aynı şekilde gelinin el ve ayaklarına hint kınası yakılıyor. Nikah kıyılması anında damat cevabını verirken ayakkabılarını çıkarıyor ve kız tarafı ayakkabayı alıp saklamak zorundayken erkek tarafı ise onları engellemek zorunda kalıyor ve eğlenceli bir oyun başlıyor. 

 

Afrika: Afrika’da kız isteme geleneğinde, kızı veren aile ona fıstık ya da biraz para veriyor. Gelin ise bu fıstığın yarısını damatla, yarısını ise onları tanıştıran kişiyle bölüşüyor. Düğünde ise gelin ve damat kötülükleri süpürdüklerine dair bir sembol olarak süpürgenin üstünden atlıyorlar.