TÜRK SİNEMA TARİHİNİN 'İLK'LERİ

       Bu yıl 102. yılını kutlayacak olan Türk Sineması, Türkiye tarihinde yaşanan savaş dönemi, ardından gelen siyasi olaylar ve şartlar sonrasında Yeşilçam filmleriyle birlikte yükselişe geçmiş ve güçlü bir endüstri haline gelmiştir. Buna rağmen Türk Sinema tarihi, Yeşilçam döneminin çok daha öncesinde başlamıştır. İşte günümüzde dünya çapında gelişmelerin görüldüğü Türk Sineması’nın ‘İlk’leri…

  • TrainSinema tarihinin ilk filminin Lumiere Kardeşler’in ‘Trenin Gara Varışı’ adlı filmleri olduğu söylenir; perdeye yansıtılan trenin geliş görüntüsünü gören izleyiciler, trenin onları ezeceğini düşünerek kaçmıştır. Türk Sineması’nda da ilk film olarak bu film bilinmektedir. Galatasaray’da 1896 yılında gösterilen film, ülkemizde izlenilmiş ilk filmdir. Yıl 1908’e geldiğinde, Weinberg’in Tepebaşı’nda kurduğu Cinema Pathe; Türkiye’de yapılan ilk yerleşik sinema olma özelliğiyle karşımıza çıkıyor. 
  • lkTürk Sineması’nın ilk konulu filmi ‘Leblebici Horhor Ağa’, başrol oyuncusunun vefatı üzerine yarım kalmıştır. Ardından çekilen ‘Himmet Ağa’nın İzdivacı’ da savaş başlayınca yarıda kalmış, askere giden oyuncular geri dönünce 4 yıl rötar ile 1918 yılında gösterilmiştir. 
  • Türk eserlerinden ilki; Fuat Uzkınay imzalı ‘Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı’ belgeselidir. 1914 yılında çekilen belgesel, gerçekten abidenin yıkılışının videoya alınmış halidir fakat günümüzde kopyası bulunmamaktadır.
  • Türk Sineması’ndaki ilk sansür; ‘Mürebbiye’ adlı filmdeki karakterin ‘Fransız kızlarını ahlaksız göstererek hakaret ettiği’ gerekçesiyle verilmiştir. 
  • 1931 yılında çekilen ‘İstanbul Sokakları’nda’ adlı film ise Türk Sineması’nın ilk sesli filmi olma özelliği taşımaktadır. 

  • indir13Türk Sinema tarihinin komedi dalındaki ilk filmi ‘Bican Efendi Vekilharç’ adlı, 1917 yapımı film olmuştur ve çok beğenildiği için iki adet devam filmi de çekilmiştir. Böylece film ‘Türk Sineması’ndaki İlk Film Serisi’ olma özelliğini de kazanmıştır. Sinemamızdaki ilk korku filmi örneği ise 1949 yılında çekilen ‘Çığlık’ adlı film olmuştur. 
  • Sinema tarihimizin ilk renkli filmi ise ‘Halıcı Kız’ adlı, 1953 yapımı film olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • 1963 yılında çekilen ‘Susuz Yaz’ filmi, Uluslar arası festivallerde ödül almış olan ilk film olarak tarihe geçmiştir. Filmin başrollerini Yeşilçam’ın ünlü oyuncuları Hülya Koçyiğit ve Erol Taş paylaşmıştır.