Türk Seri Katiller


hristo1
Hristo Anastadiyadis Ahilya

 

16 yaşındayken sabıka kaydı çıkarılan Hristo, İstanbul’un işga edildiği dönemde hırsızlık ve kapkaççılıktan ceza almaya başladı. Yıllar geçtikçe ıssız yollarda soygun yapmaya başlayan Hristo, bir süre sonra döneminin en ünlü suçlularını toplayıp bir çete meydana getirdi. Türk tarihinde ilk seri katil olarak adı geçen, karakola tehdit mektupları yollayan Hristo bunun sonucunda tehdit ettiği 13 polisi ve 8 kişiyi öldürdü. 23 yaşında ölen ve bu süreçte birçok cinayet işleyen Hristo, dönemin emniyet amiri olan Muharrem Alkor’un öldürmesiyle hayata veda etti. (Muharrem Alkor, ünlü oyuncu Selda Alkor’un babasıdır.)

 

 

 ayhan1Ayhan Kartal

 

 Ayhan Korniş, ilk cinayetinin ardından Kartal soyadını aldı. 13 yaşında bir çocuğa tecavüz edip öldürerek ilk vukuatını gerçekleştiren katil, 1 yıl boyunca tedavi gördükten sonra 89 yılında bu sefer 9 yaşında bir çocuğa tecavüz ederek onu öldürdü. Ağır psikolojik hastalığı olduğu düşünülen katil, yakalanıp hastaneye yatırıldı. 93 yılında hastaneden kaçınca bir süre sonra İzmir’de bulunup yeniden hastaneye yatırıldı ve burada diğer mahkumlar tarafından öldürüldü. Katilin lakabı İzmir Canavarı olarak biliniyor.

 

 

 süleyman1Süleyman Aktaş

 

 Çivici Katil olarak bilinen Süleyman Aktaş, elektrik teknisyeni olduğu dönemde elektrik çarpması sonucu akli dengesini yitirmiş olarak biliniyor. Bir başkomseri öldürüp tutuklandıktan sonra mahkeme akli dengesinin olmadığını söyleyerek katili hastaneye yatırdı. 5 yıllık bir tedavinin ardından memleketine dönen Süleyman Aktaş, birkaç yıl sonra 4 komşusunu öldürüp kafalarına, gözlerine çivi çaktığı için lakabını aldı. Yakalandığında: “Çivi görünce gidip insanların kafalarına çakasım geliyor, dayanamıyorum.” diye ifade veren katil, bir dönem de cinayetleri Turgut Özal’ın talimatları sonucu işlediğini öne sürdü.

 

 

 
adnan1Adnan Çolak

 

Artvin Canavarı olarak bilinen katil, 1992 yılından itibaren 3 yılda 11 cinayet işledi. 15 yaşında kızları olan bir aileyi, kızlarına tecavüz ettikten sonra baltayla öldürdü. Olaydan bir yıl sonra yakın çevrede aynı şekilde öldürülmüş iki ceset bulunuldu. Bu olaydan birkaç ay sonra ise yaşlı bir çiftin cesedi yine aynı şekilde öldürülmüş olarak bulundu. Ayrıca bu çiftin evi dağıtılmıştı. Bir süre sonra da yaşlı bir kadın hem tecavüz ve darp edildi fakat bu sefer kadın ölmemiş, öldü sanılarak bırakılmıştı. Kısa bir süre sonra yeniden bir çift öldürüldü. Son olarak üç kişi daha bu şekilde öldürüldü. En sonunda öldü sanılıp bırakılan bir kurban katilin eşgalini verince komşusu Adnan Çolak olduğu ortaya çıktı. Yakalandığında katilin verdiği ifade kan dondurdu: “Zaten yaşlıları seçiyorum ki zaten onlar zamanlarını doldurmuş, bizim yerimize fazladan yaşayan insanlar. Bizim kısmetlerimizi yiyorlar. Bu nedenle kendimi tatmin edip toplumun huzuru için onları öldürüyorum.” Olayların sonucunda 6 idam, ikişer kez de 20 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan katil 2005 yılında afla serbest kaldı.

  

yavuz1Yavuz Yapıcıoğlu

 

 Kayıtlarda 18, kayıt dışı ve görgü tanıklarının ifadesine göre 40 kişinin katili olan Yavuz Yapıcıoğlu, cinayetlerini rastgele işleyen bir katildi. Sadece ‘Günaydın’ dedi diye bir kızı ve arkadaşlarını ya da okul önünde kavga eden öğrencilerin aralarına dalıp iki kişiyi öldürebildi. Cinayetlerden kaçarken parası olmadığı için simit almak adına para istediği biri vermeyince, onu da öldürdü. Olayın görgü tanığı olduğunu fark edince onu da öldürmeyi seçti. İki akrabasının evini ve ağabeyinin dükkanını yaktı, babasını öldürmeye gidince başarılı olamadı. Anneannesinin yanında saklandığı dönemde kadının laflarına sinirlendiği için onu da kül tablasıyla döverek öldürdü. Olayı duyan annesi ise kalp krizi geçirdi ve vefat etti. Yakalandığında akli dengesinin yerinde olmaması nedeniyle hastaneye gönderilen katil, sonraki duruşmada akıl sağlığı olduğu raporuyla tutuklandı.

 

 

  ali1Ali Kaya

 

Küçük yaştayken amcasını öldürüp 5 yıla mahkum edilen Ali Kaya, masum görüntüsünün altında bir canavar yattığı için Bebek Yüzlü Katil adıyla tanındı. Hapisten çıkıp annesiyle birlikte Adana’ya dönen katil, orada annesine tecavüz ettiği iddia edilen bir adamı öldürdü. Akli dengesinin yerinde olmadığı nedeniyle hastaneye yatıp ‘Kapalı yerde duramaz’ raporuyla da hastaneden çıktı. Bir süre sonra 5 kişiyi daha öldürünce, hastalık nedeniyle yeniden hastaneye yatırıldı. Listede yer alan İzmir Canavarı Ayhan Kartal’ı öldürdüğü gerekçesiyle tutuklandı. Bir yıl sonra açık görüşte kaçsa da bir süre sonra yakalandı. Yakalandığında üzerinden bir silah ve 10 kişilik bir isim listesi çıktı.

 

 

hamdi1Hamdi Kayapınar

 

22 yaşındayken toplam 6 cinayet işlemiş olan katil, evinde bulunan kanlı kıyafetlerden sonra suçunu itiraf etti. Kurbanlarını pompalı av tüfeğiyle öldürerek üstlerindeki paraları alan katil, cesetleri ise çöpe atıyordu. Bir bekçi tarafından yakalanınca tanık olduğu için onu da öldürdü. Ardından 11 yaşındaki kardeşini iple boğup öldürdü. Avcı olduğunu ve kurbanlarını av gibi gördüğünü söyleyen katilin psikolojik sorunları olduğu ortaya çıktı.

 

 
orhan1Orhan Aksoy

 

 Sıradan bir hayat yaşarken, 17 Ağustos Gölcük Depremi’yle birlikte işleri bozulunca bir katile dönüşen Orhan Aksoy’un ilk cinayeti; Gaziosmanpaşa Çamlık Parkı’nda koliden çıkan bir cesetti. Bir hafta sonra bir koli daha bulundu; kısa sürede aynı şekilde 5 cinayet işledi. İlk cinayetinden sonra öldürmenin ona zevk verdiğini fark ettiğini söyleyen katil cinayetlerini siyasi düşünce farklılığı, kadınlara laf attığı için ya da telefonunu çaldığından şüphelendiği için işledi. Katil yakalandığında kan tuttuğu ortaya çıktı; bu nedenle cinayetlerini iple boğarak işlediğini, kan sızmaması için cesetlere pamuk tıkamak ya da silikonla kapatmak gibi yöntemler bulduğunu söyledi. Mahkemeden çıkarken onu çeken gazeticilere şunları söyledi: “Her birinizin kolileri hazır; çıkınca kaldığım yerden devam edeceğim.”

 

 zgürÖzgür Dengiz

 

17 yaşındayken arkadaşını öldürerek cinayetlere başlayan katil Ankara Yamyamı olarak biliniyordu. 14 yıl ceza almasına rağmen 2000 yılında afla serbest kaldıktan sonra, babasının ısrarları sonucu askere gitti. Askerlikte sık sık psikolojik sorunlar nedeniyle hastaneye giderek tedavi gördü. Bir süre sonra babasının silahını çalıp iki bilgisayar almak için bilgisayarcıyı öldürdü. Bu dönemde arabasında oturan birini öldürerek etlerini ayırdı ve bir kısmını köpeklere attı. Bu sürede telefonunu olay yerinde düşürmüştü; telefon bulununca yakalandı. Yakalandığında pişman olmadığını, cinayetlere devam etmek istediğini, rüyasında kurban edildiğini gördükçe sinirlendiğini, bu nedenle başkalarının kurban edilmesi gerektiğini, insan etine zaaf duyduğunu ve yediğini söyledi. Ayrıca hayatı boyunca bu eti yemek istediğini de ekledi.