TARİHTE İZ BIRAKAN AŞKLAR

 

52156765Eva Braun-Adolf Hitler

Hitler’in ressam olmak isterken yeteneksiz olduğunun söylenmesi üzerine kariyerini bambaşka noktalara taşıdığı ve belki de dünyanın kaderini tek bir cümlenin değiştirdiği bilinen bir hikayedir. Adolf Hitler tarihi değiştirirken Eva Braun’un hayatını da değiştirdi. Hitler’le tanıştığı zaman 17 yaşında bir genç kız olan Eva, Hitler’in bütün fikirlerine körü körüne inandı ve ona büyük bir aşkla bağlandı. Hatta onun için ölümü bile göze aldı: İlişkileri boyunca birkaç kez intihara kalkışan Eva, Hitlerle evlendikten 1,5 gün sonra onunla birlikte intihar ederek yaşamına son verdi. 

indir15Eva Peron-Juan Peron

Günümüzde birçok esere konu olmuş olan ‘Evita’; tarihte iz bırakan bir aşk hikayesinin kadın kahramanı. Arjantin’de darbe sonrası başa geçen Juan Peron, fakir kesimden gelen Eva’ya aşık oldu ve evlendiler. Eva, Juan Peron’la birlikte tarihin akışını değiştirecek birçok yeniliğe yol açtı. Kadınlara seçme-seçilme hakkı getirmekten fakir halka yardım etmeye kadar tüm Arjantin’in sevgisini kazanan Eva, başlarda parası için Peron’la olduğu söylense de aşkını herkese kanıtladı ve rahim kanserinden hayatını kaybettikten sonra yasa boğulan halkın sevgisi devam etti. 

Prince-Edward-Wallis-Simpson_Renouncing-Royalty-for-Romance_HD_768x432-16x9Wallis Simpson-Prens Edward

İngiltere veliahtı Prens Edward, 1930’larda Wallis Simpson’la tanıştı fakat Wallis; çocukluk yıllarında zengin olmasına rağmen ailesini kaybedince yoksullaşmış, o sıralarda 2. evliliğini yapmış bir kadındı. Prens, tanıştıklarında evli olan Wallis için İngiltere tarihinde birçok değişikliğe imza attı ve boşanan Wallis’le büyük bir aşk yaşadılar. Wallis kraliçe olamayacağı için Edward da kral olduğunda tacını geri iade ederek aşkının arkasında durmayı tercih etti. 

Bilinmeyen-yonleriyle-kleopatra-cleopatra-mark-Antony-William-Shakespeare-iskender-_23Kleopatra-Marcus Antonius

Sezar öldükten sonra çok zor zamanlar geçiren Kleopatra’nın kaderi, Roma’nın Doğu ve Batı olarak ayrılmasıyla farklı bir yöne doğru ilerlemiş oldu. Sezar’ın acısını ona unutturacak olan büyük aşkı Marcus Antonius’la tanıştı. Roma İmparatorluğu’nun Doğu Bölgesi’ni idare eden Antonius, bölgedeki ticari işleri konuşmak için Kleopatra’yı çağırınca birbirlerine aşık oldular ve halkın karşı çıkması sonucu çareyi kaçmakta buldular. Olaylar kötüye gidince ikisi de intihar etti ve büyük aşkları günümüzde birçok esere konu oldu. 

indir-17Hürrem-Kanuni Sultan Süleyman

Osmanlı padişahlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ın Rus cariyelerinden biri olan Hürrem’e aşık olması sonucu belki de tarihin farklı yönlerde ilerlediğini söyleyebiliriz. Hürrem’in Kanuni’nin aşkını kullanarak türlü entrikalara baş vurması ve birçok konuda Kanuni’nin fikirlerinde etkili olması, dönemin olaylarında büyük etkilere ve sonuçlara neden olmuştur. 

indir-26Josephine-Napolyon

Aslında adı Rose olan fakat sevmediği için Napolyon’un öyle seslendiği Josephine, Napolyon’la ilk görüşte aşk yaşayan fakat uzun bir süre bir araya gelemeyen çiftin bir tarafıdır. Kavuştukları zaman birçok olay yaşayan ve tarihi etkileyen bu çiftin aşkları, Josephine’ın çocuk doğuramaması sonucu Napolyon tarafından aldatılması ve terk edilmesi üzerine bitti. Bu olaylar Josephine’in üzüntüden ölmesiyle son buldu. 

indir-34Yoko Ono-John Lennon

Beatles grubunun solisti John Lennon, 1966 yılında bir sergide Yoko Ono’yle tanıştı ve o sıralarda evli olan, eşiyle sorunlar yaşayan John Lennon aşık olduğu için eşinden ayrıldı. Bu aşk Beatles grubuna Lennon’ın oğlu için yazılmış şarkılar ve grubun arasının açılması olarak geri döndü. Günümüzde hala Yoko Ono’nun grubu dağıttığı düşünülmektedir. 

indir-43Beethoven ve Gizli Aşkı

Müzisyen Beethoven öldüğü zaman odasında bir mektup bulundu: Üzerinde ‘Gizli Sevgili’ yazıyordu. Araştırmalar sonucunda birkaç isim olası olarak görülse de, hiç evlenmemiş olan Beethoven’ın gizli aşkı günümüzde hala gizemini koruyor. Gizli aşkın Beethoven’ın eserlerine ilham perisi olduğu ise yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.