Tarihte Fotoğraf Makineleri

Tarihte fotoğraf makinesinin icadından önce, bir kişi ya da bir yer çizilerek betimlenir, anılar gelecek zamanlarla resimle aktarılırdı. Çok daha öncesinde; ilk dönemlerde mağaralara çizilen resimler, insanların yaşadıklarını anlatma ya da görsel olarak saklanması gereken durumların, mekanların, kişilerin geleceğe taşınması için bir örnekti.

Camera-Obscura-diagram-630x375Fotoğraf makinesinin ilk temelleri; Aristo tarafından M.Öç 4. yüzyılda atıldı: İğne deliği kadar küçük bir delikten yansıtılan görüntünün yorumlanması olarak da adlandırılabilecek bu çalışmada bir şekilde fotoğraf makinesinin temelleri atıldı diyebiliriz. Daha sonraları bu anlayış altında oluşan Camera Obscura, tam olarak buydu: karanlık bir odaya açılan iğne deliği kadar bir noktadan gelen ışık, vurduğu duvara dışarıdaki görüntüyü tam ters olarak yansıtmaktadır. Günümüzde fotoğraf çekmenin imkansız olduğu önemli anlarda, gerekli koşullar sağlanarak bu tarih öncesi tasarım gerçekleştirilebilir.

1Daha sonraları Arap bilim insanı Alhazen, 10. yüzyılda Camera Obscura yaptı fakat bu tasarım değer görmedi; ta ki 15. yüzyıla kadar. 15. yüzyıla gelindiğinde Fizikçi G. Cardano, kullandığı mercekler yardımıyla Camera Obscura’yı daha pratik bir hale getirerek günümüzdeki kameraların temellerini de atmış oldu. Böylece daha net ve daha etkileyici bir görüntü alma olanağı doğdu. Kepler ise aynı zamanlarda taşınabilir Camera Obscura yaptı ve 19. yüzyılda bulunan objektifli, aynalı, pratik makinelerin en büyük adımını atmış oldu.

T1Fotoğraf tarihinde en etkileyici deneyim şöyleydi: 1800’ler Fransa’sında J. N. Niepce’ın pencereden yakaladığı net bir görüntü, fotoğraf konusundaki bütün buluşların birleşmesine neden oldu. Niepce, daha net ve kalıcı bir görüntü alarak renkleri olabildiği kadar canlı bir halde yakalamayı istiyordu. Hayatı boyunca bu konuda çalışmalar yürüyen Niepce, çalışmalarını sonlandıramadan ölünce yakın arkadaşı Daguerre tarafından geliştirilen fikirleri 1839 yılında başarıya ulaştı. Fotoğraf makinesini tanıtmak için Fransız Bilimler Akademisi’ne başvuran Daguerre: “Doğa, ışık aracılığıyla bir yüzeye geçirildi!” diyerek makineyi tanıttı.

picture41359330772741Fotoğraf makinesinin ana hatlarının ortaya çıktığı bu tarih sonrası gerçekleşen en büyük gelişme; 1852’de George Eastman’ın 10 poz çekim yapabilen Kodak makinelerini piyasaya sunmasıydı. Daha portatif olan bu makineler oldukça işlevseldi: Fotoğraf çekiliyor, makine geri yollanıyor ve film sökülerek cama yerleştirilip makineye yeni film yükleniyor; kullanıcısına geri gönderiliyordu; ta ki 1870 yılına kadar. 1870’lerde Hermann Vogel tarafından banyo yapılan fotoğraflar bulundu ve 1880’de birçok film türü ortaya çıktı.  Tarih 1888’e geldiğinde ise Kodak tarafından üretilen, içinde 100’lü filmi ve ücretsiz baskı imkanı da bulunan makineler satışa sunuldu. Bu gelişmenin ardından dünyada fotoğraf furyası tam anlamıyla başlamış oldu.

indir9 Fotoğraf, Osmanlı’da 1939 yılında duyulsa da öncesinde Camera Obscura kullanılmış, 2. Abdülhamid tarafından fotoğraf konusu ilgi görmüştü. Takvim-i Vekai Gazetesi’nde haberi yazılan fotoğrafın duyulmasıyla aynı sene bir ekip Dünya Fotoğraf Turu’na çıktı. Osmanlı topraklarına gelmeleri 1940 yılını bulduğunda tüm dünya fotoğrafı duymuş, görmüştü.

Fotoğraf makinesi tarihinde icattan günümüze gelene kadar fotoğraf makineleri sürekli gelişip değişmeye devam etti; halen de etmekte. Günümüzde telefonlardan tabletlere kadar her yerde bulunan fotoğraf makinesi aparatlarının bile temelinde Camera Obscura teknolojisinin bulunduğunu unutmayın.