Ramazan'da Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan 6 Haziran 2016 Pazartesi günü başlıyor. Ramazan ayında oruç tutanlar, bilmeden birçok hata yaparak vücutlarına zarar verebiliyor. İşte Ramazan’da sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar…

 

Bol Su Tüketimi:

Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi, vücudun su ihtiyacını arttıran sebeplerden biri. Bu nedenle oruç tutanların bol su tüketmeleri çok önemlidir. Saatlerce susuz kalan vücut zarar görebilir; bunu önlemek için iftar ve sahur arasında belirli aralıklarla 3 litreye yakın su içilmesi gerekir. İftar sonrasında çay ve kahve keyfi yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir nokta da bu tür içeceklerin vücudu su kaybına uğratmaları: Bu nedenle abartılı çay ve kahve tüketiminden kaçınılması lazım. 

 

su

 

 

Yemek Zamanı:

Bütün gün aç olunduğu için iftar saatinde hemen yemeye başlanılır fakat bu son derece yanlıştır. Vücudun sağlığı için öncelikle 2 bardak su içmek, ardından orta sıcaklıkta bir kase çorba içerek 10 dakika ara vermek, son olarak da diğer yemeklerden azar azar yemek doğru olacaktır. Vücut alması gereken besini böylece alacaktır; aç olduğunuz için gözünüzün doymadığını, aslında ihtiyacınızdan fazlasını yememeniz gerektiğini ve tüm gün aç kalmışken sağlığınız için birkaç dakika ara verebileceğinizi göz önünde bulundurun. 

 

iftar1

 

Yiyecek Seçimi:

Bütün gün aç kalmışken iftarda her istediğinizi yemenin hakkınız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz fakat hem vücudunuz, hem de orucun anlamı için bu yanlış bir düşünce olacaktır. Abartılı miktarlar, aşırı yağlı ve mideyi yoracak yiyecekler, kızartma tarzındaki pişirme yöntemleri yaz aylarına denk gelen Ramazan’da bünyenize zarar verecektir. Bu tarz yiyeceklerden az miktarlarda yemeyi, özellikle vücudunuzun dengesini korumak için sulu yemekleri tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. 

 

tatlı1

 

Tatlı Tercihi:

İftar sonrasının vazgeçilmez tadı tatlılar, belki de gün boyunca beklenen bir yiyecek. Özellikle şerbetli tatlıların tercih edildiği Ramazan’larda aslında en doğru tatlı seçimi, sütlü ve meyve içeren tatlı çeşitlerini seçmektir. Tatlı ya da meyve tüketimini iftardan 2 saat sonraya bırakmak da en doğru hareket olacaktır. 

 

ramazan11

 

Sahur Zamanı:

Bazı kişiler yemek yiyerek yatmayı, sahura kalkmamayı tercih etse de en doğrusu sahura kalkmaktır. Su dengesini düzenlemek, açlığı azaltmak için sahur saatinde kalkmak ve sahurda da iftarda olduğu gibi ağır yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Özellikle tok tutma özelliğiyle bilinen yumurta, peynir, süt, kepekli ekmek, sebze ve meyveler gibi bazı yiyecekler doğru yiyecek tercihi olacaktır.