Ramazan'da Neler Yenmeli?

       Oruç tutarken susamamanız için sahurda, iftarda ve iftarla sahur arasında geçen sürede düzenli olarak tüketeceğiniz bazı besinlerden yardım alabilirsiniz. İşte vücudunuzu dengeleyecek ve susuzluğunuzu giderecek içecek ve yiyecekler…

 

süt1

 

Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünleri tüketmek, sizi gün içinde tok tutacaktır. Ayrıca protein oranı ve vücudunuza sağladığı kalsiyum sayesinde dinç kalmanızda yardımcı olacaktır. Sahurda ve sahur öncesi sürede olmak üzere günde iki bardak süt içebilirsiniz.

Yumurta: Tok tutma özelliği ve protein deposu oluşuyla bilinen yumurtayı katı yerine rafadan ya da az haşlanmış halde tüketebilirsiniz. Eğer tereyağında pişmiş bir yumurtayı sahurda tüketirseniz, gün içinde tok kalmanın yanı sıra yağın içinden alcağınız vitaminlerle günlük ihtiyacınızı da karşılarsınız.

 Zeytin: Zeytin tüketirken dikkat etmeniz en önemli nokta tuzsuz tercih etmenizdir. Zeytini sahurda 15 adet tüketebilir, zeytinyağıyla karıştırarak yağ eksiğinizi de tamamlayabilirsiniz.

 

kuruyemiş

 

Kuruyemiş: Özellikle fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler tokluk hissini arttırdığı için iftar sonrası saatlerde atıştırmak için etkili alternatiflerdir. Sadece abartılı oranlarda tüketimden kaçınmanız yeterlidir.

 Su: Normal zamanda bile günde 2-3 litre su içmemiz gerekirken, bu oran Ramazan’da daha da önem kazanıyor. Oruç tuttuğunuz zaman iftar ve sahur arasında sürede, yarım saatte bir gibi ayarlanmış sürelerle düzenli olarak su içmeniz, sonraki gün içinde vücudunuzun susuz kalmasını engelleyecektir.

 Maden Suyu: İftar sonrasında içilecek bir ya da iki şişe maden suyu, hem yediklerinizi hazmetmenizde yardımcı olacaktır, hem de kendinizi tok ve zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

 

 ekmek1

 

Ekmek (Tam Buğday): Sahurda beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketerek hem kalori alımını azaltabilir ve sağlığınıza dikkat edebilir, hem de sizi beyaz ekmekten daha tok tutması sayesinde gün içinde acıkmayabilirsiniz.

Kuru Meyveler: Özellikle kuru erik, kuru kayısı, kuru üzüm gibi kuru meyveleri ara ara birkaç adet olacak şekilde tüketebilirsiniz. Böylece şeker ihtiyacınızı bu yolla karşılayabilir, sağlıksız beslenmeden uzak durabilirsiniz.

 

 meyve5

 

Muz: En yüksek şeker oranına sahip meyvelerden biri olan muz, sahurda tüketildiğinde gün boyunca tok tutar. Ayrıca gün içinde vücudunuzun şeker ihtiyacını da karşılamış olacaktır.

 Karpuz-Kavun: En güzel yaz meyvelerinden olan kavun ve karpuzu dilerseniz iftar sonrası, dilerseniz sahurda tüketerek yüksek oranda lif ve su alabilir, mineraller yardımıyla vücudunuzu sağlam tutarken serinlik hissini de hissedebilirsiniz.Hoşaflar: Vücudunuzun kaybettiği suyu yerine getirecek, ayrıca içerdiği mineralle de sağlığınıza yarar sağlayacak olan hoşafları iftardan itibaren tüketebilirsiniz. Mevsim meyveleriyle yapılmış hoşaflar ve kompostolarla vücudunuzu dengeleyebilirsiniz.

 

salata

 

 

Domates-Salatalık: İftar ve sahurda salata olarak bu besinleri tüketmeniz, içerdiği yüksek su oranı sayesinde hem susuzluğunuzu kontrol altına alacak hem de tok kalmanızı sağlayacaktır.

Elma: İçerdiği lif oranı nedeniyle tokluk hissini tetikleyen elma, sahur saatinde yenildiğinde gün içinde tok kalmanızın en büyük yardımcısı olacaktır.