Oscar'a Aday Olan Kitap Uyarlaması 5 Film

    28 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşecek olan Oscar Ödül Töreni adayları kısa bir süre önce açıklandı. Bu yılın ses getiren yapımları arasında yer alan kitap uyarlaması senaryolar özellikle dikkat çekiyor. Birçok dalda aday olan bu filmlerin kitapları da en az kendileri kadar ses getirmiş ve çok satmış durumda. İşte ‘En İyi Film’ dalında yarışan sekiz filmden kitap uyarlaması olan beş tanesi…

 20160115173154!The_Martian_film_posterMarslı (Andy Weir)

 

Goodreads’in 2014’ün En İyi Bilimkurgu Romanı Ödülüne layık gördüğü Marslı’nın aynı isimle çekilen filminde, başrolde Matt Damon’ı görüyoruz. Mars’taki bir görevde oluşan kaza sonucu, Mark Watney öldü sanılır ve geride bırakılır. Kahramanın hayatta kalma sürecinin oldukça ayrıntılı ve bilimsel olarak anlatıldığı kitap için derin bir araştırma yapılmış. Besin ve su üretiminden psikolojik değişimine kadar birçok sorunla baş etmeye çalışan karakterin hikayesi bilimkurgu tarzında izleyiciyle buluşuyor.

 

 

leonardo-dicaprio-dan-tom-hardy-tampil-garang-di-poster-film-the-revenantThe Revenant- Diriliş (Michael Punke)

 1800’lü yıllarda usta bir kürk avcısı olan Hugh, ayıların saldırısına uğrayıp yaralanınca ekibi onu bırakıp yola devam eder. Bölgeyi çok iyi bilen Hugh vazgeçmez fakat kısa bir süre sonra bölgede dolaşan yerliler ve birlik onlar için bir tehlike teşkil eder. Hugh’un kesinlikle yaşaması ve devam etmesi için çok geçerli bir sebebi vardır. Yazarın 97 yılında başlayarak dört yıl boyunca yazmış olduğu romanın türkçe çevirisi bulunmuyor.

Yönetmen koltuğunda Alejandro Gonzalez Inarritu’yu gördüğümüz filmin başrolünde Oscar’sız oyuncu Leonardo DiCaprio ve Tom Hardy dikkat çekiyor.

 

 11207068_oriBüyük Açık (Michael Lewis)

 

Michael Lewis’in 80’lerde Yalancının Pokeri adıyla çıkardığı romanının bir nevi devamı olarak yazdığı Büyük Açlık, ABD borsası, borçlar, sınıf savaşları, haksızlık ve umuda dair bir portre çiziyor. 2008 yılında gerçekleşen ABD borsası çöküşü üzerinden ilerleyen ve kara mizah tarzında birçok soru soran; aynı zamanda kendi sorularını cevaplayan kitabın film uyarlarmasında yönetmen olarak Adam McKay otururken; başrollerinde Christian Bale, Brad Pitt, Ryan Gosling ve Steve Carell gibi ünlü isimler yer alıyor. Bu dörtlü, filmde bankadan hükümete kadar herkesin gözünden kaçan bir şeyi fark ediyor: Büyük Açık!

 

 51UvzjZRD7L._SY344_BO1,204,203,200_Brooklyn (Colm Tóibín)

 

1950’lerde, İrlanda’nın küçük bir kasabasında yaşayan Eilis, taşrada sıkışmış genç bir kızdır. Ablası sayesinde Amerika’ya gitme imkanı oluşunca Eilis, sevdiklerini bırakması gerektiğinin farkına vararak hem onlardan, hem de evinden uzakta; alıştığı hayattan çok başka bir dünyada yalnız başına kalır. Bu durum onu yıldırmaz; aksine Eilis kendine yeni bir hayat kurmakta kararlıdır. Peki geride bıraktığı her şey aynı kalacak mıdır?
Yayımlandığında ‘Yılın Kitabı’ olarak sıkça adından söz ettirmiş olan kitabın bu yıl Oscar’a aday olan filmi de aynı isimle çekilmiş. Filmin yönetmeni John Crowley’ken, başrolde Saoirse Ronan yer alıyor.

 

 images18Oda (Emma Donoghue)

 

Jack, tüm dünyayı içinde bulunduğu odadan ibaret gören beş yaşındaki bir çocuktur. Annesiyle birlikte tüm hayatını geçirdiği odada oyun oynar, yemek yer, televizyon izler fakat Nick geleceği zam
an annesi Jack’i gardroba kapatır. Onun tüm dünyası bu odayken annesi için 7 yıldır çıkması imkansız olan bu oda, hayatlarını mahveden bir hapisaneden ibarettir. Annesinin tüm uğraşlarına rağmen Jack’in sorunları gün be gün artarken; firardan sonra dışarıda acaba nelerle karşılaşaklardır?

Kurgu bakımından mükemmel olarak görülen Oda’nın aynı adla çekilen filminde yönetmen olarak Lenny Abrahamson’ı görüyoruz. Başrollerde ise Brie Larson, Sean Bridgers ve Jacob Tremblay bulunuyor.