Mitsubishi'nin Yakıt Skandalı İtirafı

 

Japon otomobil firması Mitsubishi, 25 yıldır yakıt hilesi yaptığını açıkladı.

mitsubishi4

Mitsubishi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ryugo Nakao’nun yaptığı açıklamalarda, firmanın 1991 senesinden beri bu hileye başvurduğu anlaşıldı. Mitsubishi şirketinin yaptığı ‘600.000 civarı araçta yakıt tüketimi verilerinde hile yapılması’ açıklaması, bu haftaya damgasını vurdu. Konuyla ilgili soruşturmaya alınan Yönetim Kurulu Başkanı Tetsuro Aikawa ise açıklamalarında konuyla ilgili tüm sorumluluğun kendisinde olduğunu düşündüğünü ve gerçeklerin ortaya çıkarıldığını söyledi. Çalışanların araç değerinin artması ve aracın kilometre yakımının iyi gösterilmesi için bu hileyi yapıp yapmadığını bilmediğini de ekledi.

mitsubishi2

Mitsubishi, bu olayın ardından Tokyo Borsası’nda toplamda %50 hisse değer kaybına uğradı.  Ayrıca firmanın yaklaşık 15 yıl önce de ürettiği araçlardaki kusurları kapattığı skandalına imza attığı ve ardından piyasanın güvenini yeniden kazanmak için çabaladığı biliniyor. 

cars

Geçtiğimiz hafta yapılan bazı testlerin sonucunda; 468.000 Dayz-Dayz Roox, 157.000 eK Wagon-Space araç modellerinde hile yapıldığı ortaya çıkmakla beraber bu hileye başvurulan modellerin tamamına dair bilgi bulunmuyor. Bu araç modellerinin hepsinin Japonya’ya satıldığı da olaya dair bilinen notlar arasında…

mitsubishi1

Firmanın 3 avukatı bu olayla ilgili rapor hazırlamakla görevlendirildi ve hile skandalında söz konusu olan araç modellerinin üretimi hemen durduruldu. Yakıt hilesi, ülke yasalarına karşı çıkmak anlamına gelse de; soruşturma bitmediği için firmanın ve sorumluların hangi cezaları alacağı kesin olarak bilinmiyor. 

mitsubishi3

Mitsubishi’nin yönetim kadrosu, skandalla ilgili özürlerini sundu.