Masallardan Uyarlanan En İyi Filmler

       Hepimizin bildiği klasik masallar, birçok kez sinemaya uyarlandı. Bu yapımlar içinden en farklı stilde olan, en beğenilen ve son yıllarda çekilenleri derledik. İşte masal uyarlaması en iyi filmler…

 

22Cinderella (2015)

IMDB Puanı: 7,4

 

Annesinin ölümünün ardından babası yeniden evlenen Ella, her zaman iyi davrandığı üvey annesinin ve kızlarının babasının da ölmesiyle kötü olduklarını fark eder. Gidecek yeri olmadığı için evinde kalmak zorunda olan ve üvey annesiyle kızlarının her işini yapan Ella, bir gün ormanın derinliklerinde bir gençle tanışır. Bu gencin sıradan bir genç olmadığını ise gitmesi yasak olan baloya gidebilirse öğrenecektir. Sindrella masalından uyarlanan filmin başrollerini Lily James ve Helena Bonham Carter paylaşıyor. 

 

 

3Maleficent (2014)

 

IMDB Puanı: 7

 

Angelina Jolie’nin canlandırdığı Maleficent, Uyuyan Güzel masalından uyarlama bir film. Filmi diğerlerinden ayıran yönü ise hikayenin bu sefer ‘Kötü’ karakterin gözünden anlatılması… Kendi halinde yaşayan Malefiz, topraklarının tehdit edilmesiyle ihanete uğrar ve kötü bir karaktere dönüşür. Böylece klasik Uyuyan Güzel hikayesi başlamış olur. 

 

 

 

4Hansel&Gratel: Witch Hunters  (2013)

 

IMDB Puanı: 6,1

 

Grimm Kardeşler’in Hansel ve Gretel masalınadn uyarlanan filmde klasik bir masal uyarlaması yerine, artık büyümüş ve cadı avcısı olmuş Hansel ve Gretel kardeşleri görüyoruz. Jeremy Renner ve Gemma Arterton’ın canlandırdığı karakterler ve hikaye, bir nevi büyüklere göre bir masal tadında seyirciye aktarılıyor. 

 

 

 

 

5Snow White and The Huntsman   (2012)

 

IMDB Puanı: 6,1

 

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalını hiç böyle izlememiştiniz! Hikayenin başını; avcının Pamuk Prenses’i ormana götürmesi hikayesinden başlayan filmde Pamuk Prenses’in içindeki gücü keşfetmesi ve onu öldürmeyen Avcı’yla birlikte çalışarak kendi halkını kurtarmaya çalışmasını anlatıyor. Ayrıca 2016 Nisan ayında serinin 2. filmi de vizyona girecek. 

 

 

 

6Mirror Mirror (2012)

 

IMDB Puanı: 5,6

 

Yine bir Pamuk Prenses uyarlaması olan film, hikayeyi bu sefer tamamen masalsı ve komedi şeklinde anlatıyor. Müzikal bir komedi olan filmin başrollerini Julia Roberts, Lilly Collins ve Armie Hammer paylaşıyor. 

 

 

 

 

72Blancanieves (2012)

 

IMDB Puanı: 7,5

 

Farklı bir Pamuk Prenses hikayesi İspanyol sinemasının siyah beyaz filmi olan Blancanieves’tan geliyor. 1920’lerde İspanya’da yaşayan Carmen, masaldaki cadının yerini alan üvey annesinden zulüm görerek evden kaçan bir karakter. Kendini bir anda 7 tane boğa güreşçisiyle birlikte çıktığı macerada bulan Carmen’in hikayesi klasik Pamuk Prenses masalından çıkarak bambaşka bir havaya bürünüyor. 

 

 

8Red Riding Hood   (2011)

 

IMDB Puanı: 5,4

 

Kırmızı Başlıklı Kız masalından uyarlanan film bu sefer Ortaçağ’da geçiyor ve kötü kurdun yerini kurtadamlar alıyor. Alacakaranlık Serisi’nin yönetmeni Carherine Hardwicke’in yönettiği film de klasik masallara modern bir yorum katan, yetişkinlere göre uyarlanmış fantastik yapımlardan biri. 

 

 

 

91Tangled (2010)

 

IMDB Puanı: 7,8

 

 

Rapunzel masalının animasyon olarak sinemaya uyarlanışı olan Tangled, kulede kapalı yaşayan ve birgün evine giren hırsızla birlikte ilk kez dış dünyadan bir şeyi tanıyan Rapunzel’in hikayesini anlatıyor. 

 

 

 

10The Princess And The Frog  (2009)

 

IMDB Puanı: 7,2

 

Yine animasyon olarak canlandırılan yapımda siyahi bir prenses yer alıyor. 1920’li yıllarda New Orleans’ta Caz Çağı’nın yaşandığı hikayede; Tiana adındaki genç kızın ve Naveen adındaki Kurbağa Prens’in yaşadıkları konu ediniliyor. 

 

 

 

14Hoodwinked     (2005)

 

IMDB Puanı: 6,5

 

Kırmızı Başlıklı Kız’ın hikayesini hiç böyle izlemediğinize eminiz. Animasyon tarzında çekilen filmin hikayesi şekerlemenin tarifinin çalınması ve dükkanların iş yapamamasıyla başlıyor. Tüm ormanda suçlular aranırken gözler büyükannenin kulübesine çevriliyor. 

 

 

 

112Prensesin Uykusu (2010)

 

IMDB Puanı: 6,8

 

Ülkemizden bir yapım olan Prensesin Uykusu, Çağan Irmak’ın filmi. Günümüz Türkiye’sinden bir hikayeyi Uyuyan Güzel masalından esintilerle anlatan filmde kütüphanede çalışan Aziz ve mahalle kuaförü Seçil’in hikayesi anlatılıyor. Seçil’in kızı Gizem bir anda bilinmeyen bir hastalıkla uykuya daldıktan sonra tüm mahalle onu uyandırmak ve hikayenin kaderini değiştirmek için savaşmaya başlıyor.