Kutu Oyunları Devri Kapandı

Başta Apple Store ve Google Play Store var olduğundan beri uygulama (application) tasarımcıları da bu sektörden büyük bir pay almakta. Değişik bir fikriniz ve de yazılım bilginiz varsa, size de uygulama tasarımcısı olmayı tavsiye ederim. Hepinizin bildiği gibi bu alanda gerçekten büyük kazançlar sağlayabilmek için iyi bir reklam ve pazarlama portföyünüzün olması bunun yanında uygulamanızın kullanıcılar tarafından olabildiğince indirilmesi ve kullanılması gerekir. Bugünkü konumuzda hani o seneler öncesinde bıraktığımız, unutulmaya yüz tutmuş en eskilerden Scrabble ve Monopoly, daha sonralarında çıkan ilginç ve daha önce hiç olmamış bir fikirle ortaya çıkan bilgi yarışması kutu oyunu Trivial Pursuit gibi birçok oyun artık üretimleri duraklama dönemine girdi girecek. Bu sektörde ilerlemek imkansıza yakın, gerçekten çok iyi bir fikrinizin ve şansınızın olması gerekiyor. Çünkü ürettiğiniz fikir ve hayata geçirdiğiniz kutu oyunları, manuel ama bizi eskilere götüren ve daha çok iletişimi arttıran oyunlardır. Fakat herhangi bir tane ürettiğiniz ve satışlarınız iyi gittiği takdirde, mükemmel yazılımcılar işe koyularak oyununuzun tıpatıp aynı formatını telefon uygulamasına taşıyorlar. Zaten globelleşen ve tek tipleşen insan topluluğu o çok sevdiği kutu oyunlarını hep cebinden para gitmeden hem de kurma kaldırma, oynamak için oyuncu bulma gibi zahmetlerine girmeden cep telefonundan dünyanın öteki ucundan biriyle bile oynayabiliyor.

Trivial Pursuit adındaki oyun gerçekten dünya çapında iyi satış rakamlarını elde etmiş, güzel bir fikirle üretilen bilgi yarışması kutu oyunudur. Yüzlerce her alandan bilgi sorularının olduğu kartlarla ve birden fazla kişiyle oynanan bu kutu oyunu ‘Trivia Crack’ adında şu an Apple Store’un Türkiye çapında en çok indirilenler listesinde yani bir adım uzağınızda; hemen indirebilir ve oynayabilirsiniz aynı formatta. Onun dışında yine Apple ve Android uygulamalarda indirilenler arasında popüler olan kelime oyunları mevcut. Kart oyunları, tavla, satranç, dama gibi masa oyunları gibi bir başkasıyla oynamanız gereken tüm bu oyunlar parmağınızın ucunda sizin indirmenizi bekliyorlar.

 

Kutu oyunlarının en önemli özelliği sevdiklerinizle hem eğlenmek, hem de iletişim adına birşeyler paylaşabilmek ve en önemlisi de eğlenirken öğrenmektir. Belki siz de şimdiye kadar bu tür oyunlara bu açıdan hiç bakmamıştınız. Ama size şöyle sorabilirim; telefonunuzdan oynadığınız Scrabble oyunu ile gerçek yani manuel olarak oynadığınız Scrabble oyunu arasında fark var mı? Hangisinde gerçekten iyi vakit geçiriyorsunuz? Bu tavla için de satranç için de geçerli. Tüm bu oyunların hepsi o kadar yakınımızda ki hızlıca indirip, kolay bir şekilde oynayacağımız kişilerle eşleşip, kazanmayı hedefliyoruz. Peki ya oyunun amacı nerede? Eğlenebilmek mi kazanmak mı?