KONUSUNU TARİHTEN ALAN EN İYİ DİZİLER

 

page21İnto The West (2005)

İnto The West, 6 bölümlük bir mini dizidir. Konusunu 19. yüzyılın Amerika’sından alan dizide kıtanın keşfi, göç eden Avrupalı’lar ve Kızılderili halkının hikayesi anlatılmaktadır. 

Rome (2005-2007)

M.Ö. 52 yılının Roma’sında geçen; dönemin iktidar, hırs, entrika ve gerçek hikayelerinden oluşan tarihi bir dizidir. Sezar’ın 8 yıllık savaş sonrası Roma’ya geri dönmesiyle başlayan hikaye tarihi tüm gerçekleriyle gözler önüne sererken Roma’nın yıkılışına kadar uzanmaktadır.  

Spartacus (2010-2013)

M.Ö. 70’lerde geçen ve Roma’ya karşı ayaklanan gladyatörlerin hayatından esinlenilmiş olan dizi, o döneme ait belgelerden ve tamamen tarihi gerçeklerden alınarak kurguyla harmanlanmış,  döneminin en çok izlenen dizilerinden biri olmuştur.

indir12Vikings (2013-)

Çekimleri İrlanda’da yapılan ve Kanada-İrlanda ortak yapımı bir dizi olan Vikings, konusunu tarihte İngiltere’ye karşı bir Viking olan Ragnar Lodbrok’un hikayelerinden almıştır. Tarihte bilinen İskandinav kahramanları ve Viking Lodbrok’un ekibiyle birlikte başından geçenlerin anlatıldığı dizi hala devam etmektedir.

Our World War (2014)

2014 yılında yayınlanmış olan 3 bölümlük bir mini dizidir. İngiltere’de çekilmiş olan ve 1. Dünya Savaşı döneminde geçen dizide savaş zamanında yaşananlar konu edinilmektedir. Tarihin gerçeklerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Our World War, savaşın sadece ülkeler arasında değil aslında tamamen geride kalanların savaşı olduğunu gösteren ve izlenme oranı yüksek bir dizi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

page11Sons Of Liberty (2015)

Geçtiğimiz sene yayınlanan bir mini dizi olan Sons Of Liberty, Amerika’nın Bağımsızlık Savaşı’nı anlatan bir dizi. Sadece 3 bölümden oluşmasına rağmen Amerika tarihini değiştirmek için yola çıkan, devrim yapmayı isteyen bir grubun hikayesini tarihi gerçeklerle anlatan dizi geçen senenin beğenilen dizileri arasında yerini almaktadır. 

The Secret River (2015)

Yine tarihi bir mini dizi olan The Secret River 1800’lerin başında geçmektedir. Sadece 2 bölüm ve toplamda 180 dakika olan dizide İngiltere’nin Avustralya’ya asker göndererek sömürge düzenini yaymaya çalışmasını ve tüm bunların arasında bölgeye yeni gelen bir ailenin hikayesini anlatmaktadır. 

Tut (2015)

Kanada ve Amerika’nın ortak yapımı olan mini dizi toplamda 6 bölümden oluşmaktadır. Tarihte daha gerilere; Mısır dönemine giderek Firavun’ları anlatan Tut, tahta geçmesi gereken ama peşinde birçok düşmanı varken ne yapacağını bilemeyen bir firavunu konu ediniyor. 

Saboteurs_Ep4_18The Saboteurs (2016)

Birçok Avrupa ülkesinin ortak yapımı olan dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşmaktadır. Çekimlerin Almanya’dan İngiltere’ye kadar birçok ülkede gerçekleştiği dizi son zamanların en çok bütçe harcanan ve en çok dile çevrilen dizilerinden biri olmaya aday. Dizinin konusu ise şöyle; Nazi Almanya’sı ve Nazi’lerin gün geçtikçe çökmeye başlaması üzerine atom bombası fikrini yürürlüğe sokmaları ve karşı tarafın onlara engel olmaları temelli bir hikayeden yola çıkarak savaş dönemine ve tarihe damgasını vuran gerçekler anlatılmaktadır.