KOKULU MUMLAR VE ODA KOKULARI KANSER YAPIYOR

       Hem dekoratif amaçlı kullanılan, hem de aromaları ve kokuları nedeniyle tercih edilen mumların büyük tehlike yarattığı ortaya çıktı. Amerika’da piyasada bulunan bazı mumlarda yer alan kurşun fitillerin, insanlarda toksik etkiye neden olduğu ve bu yüzden yasaklanacağı konuşuldu.      

mum

          Amerikan Tıp Derneği’nde geçen sene yapılan araştırmalar, mumların yaydığı kokulu dumanın fitili nedeniyle bir miktar kurşun yaydığı ortaya çıktı. Bunun üzerine bazı mum çeşitleri incelenerek yapılan araştırmalar sonucunda satılan mum çeşitlerinin %40’ında bulunan metal fitillerin zararlı olduğu tespit edildi. Hatta bazı mumların küçük çocuklar için çok zararlı olan kurşun oranını 5 kat geçtiği belirlendi. Aromalı ve kokulu mumların fitilsiz üretilmesi imkansız olduğu için bu tehlike çoğu mum çeşidi için geçerli oldu. 

8

Vücudun kaldırabileceğinden fazla kurşun, beyni ve sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor. 

kokulumum

        Sadece mumların fitile dikkat etmek yeterli değil; kalitesiz malzeme kullanılarak üretilen bazı mum çeşitleri yaydığı duman ve isle tehlikeyi arttırıyor. Ayrıca bu tür koku verici maddeler kokuyu sadece maskeleyerek hem havayı, hem de insanları kötü etkiliyor.

Uzmanlar, mumlardaki bu tehlikeyi önleyebilmek için şunları öneriyor:

  • Emin olunan, kaliteli markaların mum çeşitlerini satın almak,
  • Mumların rüzgarlı ortamda yakılmamasına özen göstermek,
  • Mumların ambalajlarını okumayı öğrenmek,
  • Mumun dışında kalan fitilin uzunluğuna dikkat etmek,
  • Olabildiğince metal fitili bulunan mumları tercih etmemek.

 Ingenious-Candle-Designs-004

 

        ODA SPREYLERİ VE KOKULU MUMLARDA BÜYÜK TEHLİKE

         Kokulu mumların yarattığı tehlikenin aynısı oda spreyleri için de geçerli: Evlerin vazgeçilmezi, çeşitli aromalara sahip oda spreyleri de aynı derecede tehlike yaratıyor. Rağbet gören bir ürün olması nedeniyle kaliteli-kalitesiz birçok marka tarafından çıkarılmaya başlanan oda spreyi çeşitlerini satın alırken de bilinen markaların tercih edilmesi gerekiyor. 

odaspreyi

        Aromalı mum, kimyasal oda spreyleri, yakılan tütsüler ve bazı tuvalet kokularının içinde birçok katkı maddesi bulunuyor. Bu katkı maddeleri de kanserojen etkiye neden olabiliyor. Özellikle astım ya da alerjileri tetikleyen bu maddeler özellikle çocuklar ve emziren anneler için daha büyük risk taşıyor. 

limonmum

Yapılan araştırmalara göre mum ve oda spreyi çeşitlerinin arasında en tehlikelisi portakal ve limon aromalı olanlar…