Kediler Hakkında Bilinmeyenler

imagbgesKediler ve Köpekler Dost Olabilirler:

Yüzyıllardır kedi ve köpekler birbirine düşman olarak gösterilmişlerdir fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki kedi ve köpekler aslında çok iyi dost olabilirler. Araştırmada yanyana koyulan yavru kedi ve köpekler bir arada yaşayabilmiş: Bu durum her zaman geçerli olmamakla birlikte yavruyken alınan kedi ve köpekler birlikte büyürlerse sonuç daha etkili oluyor. 

 

maxresdefault (1)Kediler Mısır’da Değil Çin’de Evcilleştirilmişlerdir:

Uzun yıllar kedilerin Mısır’da evcilleştirildiği düşünülüyordu fakat 2013 yılında yapılmış olan araştırmalar sonucu kedilerin aslında Mısır’da rastlanılan bulgulardan çok daha önce; yani günümüzden 5300 yıl önce Çin’de yaşamış olan kedilere dair izler bulundu. Kedilerin evcilleştirilme nedeni olarak çıkar ilişkileri görülüyor: tarım alanlarındaki fare ve böcek gibi zararlı canlıları yakalayan kedilerin bu nedenlerle evcilleştirildiği düşünülüyor. 

 

images (1)Kedilerin Benekleri Genlerle Gelir:

2012 yılında yapılmış olan incelemeler sonucu elde edilen bilgiye göre; kedilerde yer alan benekler Taqpep adındaki bir genle oluşuyor. Çizgili ya da düz renkli kedilerde bu gen yokken benekli olanlarda bu gene rastlanıyor. Desenli olan kedilerde ise bu gen yerine Edb3 adında farklı bir gen ortaya çıkıyor..

 

f68f2d8f3541b95f824f9decea3ff50aKediler Asla Tatlı Yiyemezler:

Kedilerin genlerinde T1R2 geni olmadığı için tatlı yiyemezler. Zorla yedirildiğinde bile asla tadını alamazlar. Tat alma duyularında ‘Tatlı’ tadını alabilecekleri bir bölüm bulunmaz. 

 

Köpeklere Göre Daha Karmaşık Yapılı Beyne Sahiptirler:

Vücudunun sadece %0,9’u ağırlığında olan beyni köpeklerinkine göre daha karmaşık olan kediler, 300 milyon nörona sahiptirler. Köpeklerde ise nöron sayısı sadece 160 milyondur. 

 

maxresdefaultKediler Hastalık Numarası Yapabilirler:

Araştırmalarda ortaya çıktığına göre kediler hastaymış gibi numara yapabiliyor! Özellikle alıştığı durumlar değiştirilen, rahatı bozulan ya da yaşadığı evden uzaklaşan kediler hastalık numarası yaparak iştahsız, huzursuz, tuvaleti dışında bir yere tuvaletini yapan bir kediye dönüşebiliyor.

 

cats1Kedilerin de İnsanlara Alerjileri Olabilir:

Kedi alerjisi insanlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Aslında evcil dostlarınızın da size alerjisi olabileceğini biliyor muydunuz? 2005 senesinde yapılmış olan bir araştırmada kedilerin insanların yaşam şekilleri yüzünden kedi astımı olabileceğini gösteriyor. 

 

 

singles-cats-heroKediler Kendi Bölgelerine Sahip Olurlar:

Evcil kediler ya da sokakta yaşayan kedilerin hepsi kendi mekan sistemlerine sahip: Evde kedilerin kendini rahat hissettiği mekanlar olduğu gibi sokak kedileri de kendi sokaklarını ve bölgelerini işaretleyerek kavgaların önüne geçiyor ve herkes kendi bölgesinde hüküm sürüyor. 

indir4

 

Kedilerin Kısa Süreli Hafızaları Vardır:

Birkaç yıl önce yapılan bir araştırma gösteriyor ki kediler 10 dakika civarında kısa süreli hafızaya sahiptir. Deneylerde kedilerin iki ayaklarının üzerinde durması ve bir engelden geçmeleri sağlanmış; ardından engel kaldırılınca kediler engeli unutmamış ve yine aynı şekilde hareket etmişler. 

 

e5cb0ed0bdea1328adfaceac7e452a79Kedi Hastalıkları İnsanlarınkiyle Benzerlik Gösterir:

Kedilerde görülen bazı hastalıklar insanlarınkine çok benzer: DNA’larında genetik bozukluk olan kediler kalıtımsal bir rahatsızlığa yakalanır; bu rahatsızlığın benzeri insanlarda da vardır. Bununla birlikte insanda görülen HIV virüsü kedilerde FIV olarak görülür. 

 

images2Kedi Mırlaması Mutluluk Belirtisi Değildir:

Genelde kedilerin çıkardığı ‘Mır’lamaların mutluluktan ve rahatlamadan olduğuna inanılsa da gerçek öyle değil: Kediler birçok nedenle bu mırıltıları çıkarırlar. Stresli olan, yaralı ya da ağrılı, hatta yavrusunu emziren kediler bile bu sesleri çıkarabilirler. Araştırmalar sonucu bu mırıltıların yorgunluğu aldığı ve iyileşmeyi hızlandırıldığı ortaya çıkmış durumda: Kediler enerji harcamalarına gerek kalmadan mırıltılar yardımıyla kendilerini dinlendirebiliyor ve iyileştirebiliyor. 

EOwsjaMZ_400x400Hayatlarının Uzun Bir Bölümünü Bakımlarına Ayırırlar:

Kedilerin hayatlarının büyük bir kısmını kendilerini yalayarak ve temizleyerek harcadıkları ortaya çıkmıştır. Bu %30-50 arası büyük bir oran. Kedilerin kendilerini yalamaları kan dolaşımlarının rahatlamasına, kokuların yok olmasına, kendini temizlemesine yardımcı olur.