İstanbul'da Gerçekleşen Festivaller

            Birçok etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul’da her yıl sayısız festival gerçekleşiyor. İşte o festivallerin en beğenilenleri…

 

İstanbul Film Festivali

82 yılından itibaren her yıl devam eden festival Nisan ayında, farklı sinema salonlarında yapılıyor. Toplamda iki haftaya yakın süren ve birçok farklı bölümden oluşan festivalde ayrıca Uluslar arası yarışmalar da yer alıyor. 

 

İstanbul Uluslar arası Dans Festivali

Dünyanın her köşesinden dansçı ve dansseverin katıldığı festival bir şölen havasında geçiyor ve her sene Nisan’da gerçekleşiyor. 6 gün süren ve şehrin farklı köşelerinde gerçekleşen etkinliklere birçok dünya çapında tanınmış, profesyonel dansçı da katılıyor. 

 

kukla

 

İstanbul Kukla Festivali

Mayıs ayında gerçekleşen İstanbul Kukla Festivali, dünya çapında tanınan kukla ustaları ve onların kuklalarını ağırlayan bir festival. Etkinliğin amacı kukla sanatçılığını ve kuklaları yaygınlaştırmak: Bu nedenle birçok gösteri ve söyleşi festivalde yer alıyor. 

 

Chill Out Festival

10 yıldır her sene düzenlenen festival Mayıs ayında gerçekleşiyor. Doğayla iç içe, dünya çapında gerçekleşen festivaller tadında yapılan etkinliklerde cazdan indieye kadar birçok müzik dalında grup ve sanatçılar sahne alıyor. Festival 2 gün sürüyor. 

 

chillout

 

İstanbul Doğaçlama Festivali

Tiyatroseverlere hitap eden festival her sene Mayıs ayında gerçekleşiyor. Doğaçlama alanında workshopların ve gösterilerin yapıldığı festivalde ünlü eğitmenler ve tiyatrocular misafir ediliyor. 

 

İstanbul Müzik Festivali

İKSV tarafından gerçekleştirilen festival, 10 yıldır gerçekleşmekle birlikte her sene farklı bir temayı baz alıyor. Festival Mayıs-Haziran aylarını kapsıyor. 

 

müzik

 

Uluslar arası İstanbul Opera Festivali

2010 yılından beri gerçekleşen festival Haziran ayında gerçekleşiyor. Dünya çapında operanın tanınmış isimlerini misafir eden ve her yaşa hitap eden etkinliklere ev sahipliği yapan festival, tarihi mekanları festival alanı olarak tercih ediyor. 

 

One Love Festivali

Her yılın Haziran ayında gerçekleşen festival bugüne kadar dünya çapında binlerce sanatçıyı konuk etmiş bir etkinlik. Dolu programı ve sürprizleriyle müzik etkinliklerinin başında geliyor. 

onelove

 

İstanbul Shopping Fest

Her yılın Haziran ayında gerçekleşen etkinlikte geceye kadar alışveriş yapma olanağı sunuluyor. Birçok semtte gösterilerle birlikte gerçekleşen indirimler, tarihi çarşılardan alışveriş merkezlerine kadar uzanıyor. 

 

İstanbul Caz Festivali

İKSV tarafından düzenlenen Caz Festivali, 1994’ten beri düzenli olarak her yıl gerçekleştiriliyor. Birçok konser ve müzik etkinliğini içinde barındıran festivalde farklı tarzda müzik etkinliklerine de yer veriliyor ve festival her yılın Temmuz ayında gerçekleşiyor. 

 

opera

 

Beyoğlu Sahaf Festivali

Her yılın Eylül ayında yapılan etkinlik, Tepebaşı’nda gerçekleşiyor. Türkiye çapında birçok sahafın stant açtığı ve çok uygun fiyatlarla, birçok eserin yer aldığı festivalde kitabın yanı sıra dergiden postere, pikaptan antika aksesuarlara kadar birçok değerli obje de satışa sunuluyor. 

Film Ekimi

İKSV tarafından gerçekleşen etkinlik, Ekim ayında yapılıyor ve 6 gün sürüyor. En iyi filmlerin sahnelendiği, sanat filmlerine ağırlık verilen, birçok farklı sanat etkinliğini içeren festival genelde Ekim ayının 2. haftasında başlıyor. 

 

rockncoke

 

Rock’n Coke 

2003 yılından beri düzenlenen müzik festivali, ülke çapındaki en büyük müzik festivali diyebiliriz. Birçok dünya çapında tanınmış ismi konuk etmiş olan festival Coca Cola sponsorluğunda; Hazarfen Havaalanı’nda ve 2 sene arayla gerçekleşiyor; toplamda 3 gün sürüyor.