İstanbul'a Yakın Kış Tatili Alternatifleri

     Okulların tatil olmasıyla birlikte birçok aile için dinlenme zamanı da geldi. İstanbul’un ve civarındaki yorucu, gürültülü şehirlerin stresinden kaçabilmek için birkaç günlük bir kış tatili planlıyorsanız ya da yaklaşan sevgililer günü için kısa bir tatil yapmayı düşünüyorsanız; İstanbul’un yakınlarında yer alan bu kış tatili alternatiflerine bir göz atabilirsiniz.

 

ulu1Uludağ

İstanbul’a yaklaşık 3-4 saat uzaklıktaki Bursa’da bulunan ve kış tatillerinin en çok tercih edilen bölgesi Uludağ’dır. Birçok farklı oteli ve kış aktive olanaklarını barındıran Uludağ, kış tatili turizmi açısından gelişmiştir ve her bütçeye uygun konaklama alternatifleriyle birçok bölgeden kış tatili yapmak isteyenlerin ulu2ilgisini çekmektedir. Kayak pist alternatifleri ve eşsiz manzara eşliğinde bir kış tatili yapmak için, siz de Uludağ’ı tercih edebilirsiniz.

Uludağ’da kayağın yanı sıra telefirik keyfi yaşayabilir, otellerde spadan saunaya kadar birçok rahatlığı yaşayabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri, otantik dağ kahvaltısı, kızak gezintisi, kar motoru turları ya da otellerdeki ekstra eğlence ve partilerin keyfini doyasıya yaşabilirsiniz.

 karteKartepe

Kocaeli’de yer alan, İstanbul’a ortalama bir buçuk saatlik uzaklıkta yer alan ve Uludağ’dan sonra Marmara Bölgesi’nin en çok rağbet gören kış tatil bölgelerinden biri olan Kartepe; kış tatilleri için ideal mekanlardandır. Farklı zorluk seviyelerine göre 12 adet kayak pisti bulunan bölgede, otelde kalabilir ya da günü birlik giderek çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. Yazın doğa sporları, yürüyüş ve günübirlik etkinliklerle tercih kartepedilen Kartepe, kışın birbirinden farklı kış aktivitelerini barındıran bir bölgeye dönüşür ve en çok İstanbul’dan misafir ağırlar.

Konaklamayı düşünüyorsanız; Kartepe’de ya da civarda bulunan otel ya da pansiyonları tercih edebileceğiniz gibi bölgede bulunan ve günü birlik kiralanan dağ evlerinde de konforlu bir tatil geçirebilirsiniz. Civardaki göl ve dere kenarı bungalovları da ideal bir alternatid olabilir. Kartepe’de katılabileceğiniz aktiviteler ise kayak, snowboard, dağ ve doğa yürüyüşü ya da karda mangal keyfi olabilir.

 

lkartallKartalkaya

İstanbul’dan yaklaşık 4 saat uzaklıkta bulunan ve Bolu’da yer alan Kartalkaya, Türkiye’nin kış turizmi açısından oldukça önemli bir merkezidir. Birbirinden kaliteli ve farklı otellerde konaklama imkanı sunan, bunun yanı sıra kayak, snowboard ya da kızak keyfi için ayrı pistleri bulunan Kartalkaya’da kış aylarında kar kalınlığı 3 metreyi bulmaktadır. Kışın 4 ay boyunca kayak yapılabilen bölgede, yaz aylarında dağın eteklerinde bulunan yaylalar ve doğa sporları da meşhurdur.

kartalKartalkaya’da en uzunu 1.4 km olan 13 farklı kayak pisti bulunuyor. Bunun yanında 9 adet teleski ve 2 telesiyej de mevcut. Doğa yürüyüşü ya da yayla evi gezintileri yapabileceğiniz Kartalkaya’da otel aktiviteleri de oldukça yaygın: akşamları briçok otelde konserler ya da partiler yapılabiliyor. Kış tatilleriniz için donanım gerektiğini unutmayın. Birçok kiralama firmasında ya da otellerin içinde kayak takımından kıyafet ve aksesuarlara kadar ihtiyacınız olacak her türlü eşya 15-50 TL arası kiralanıyor.