İlişkinizi Nasıl Kurtarırsınız?

İlişki sorunları sizi korkutmasın. Büyük sorunlar olmadıkça her ilişkinin kurtarılabileceğini ve ilk günlere döneceğini unutmayın ve ihtiyacınız olan ipuçlarından yararlanın. 

ilişki31

 

  • Her insanın değişeceğini unutmayın. İlişkinizde bir değişim görüyorsanız, bu değişimin nedenini ve kimin değiştiğini iyi düşünmeniz gerekir. İlişkinizin artık değiştiğini düşünürken ya değişen aslında sizseniz? Özdemir Asaf’ın dediği gibi: “Biz değişiriz, aşk değişti sanırız…” 

 

  • Sık sık görüşülen ya da birlikte yaşanılan ilişkiler aradaki heyecanı bitirebilir. Biriyle her gün görüştüğünüzde onu özlemeniz, düşünmeniz, merak etmeniz beklenemez. Bu nedenle uzak ilişkiler tüm zorluklarına rağmen devam etme konusunda biraz daha şansa sahip diyebiliriz. Kişilerin kendilerine zaman ayırabilmesi, sıkmadan ve yormadan sevebilmek, ilişki süresince yalnız kalabilmeyi de öğrenmek çok önemlidir. Sevgili olmanız her anınızda birlikte olacağınız anlamına gelmiyor; unutmayın. 

 

  • İlişkinizde sorunlarınız olabilir fakat bunu başkalarına anlatmak, her zaman doğru olmayabilir. Hem size verecekleri yanlış tavsiyeler sonucu ilişkiniz daha kötü etkilenebilir, hem de partneriniz için bu oldukça kırıcı bir durum olabilir. Aynı şekilde sorunlarınızı karşılıklı konuşurken partnerinize söyleyeceğiniz sözler ya da fark etmeden yapacağınız jest ve mimikler, onarılamaz hatalar olabilir. Şaka yollu yapılan taklitler, küçümseyici konuşmalar, gözleri devirmek gibi birçok hareket partnerinizin size karşı soğumasına neden olabilir. 

 

ilişki6

 

  • Hayattaki en büyük engellerden biri egodur. İlişkide egoyu bir kenara bırakabilen kişilerin daha mutlu olduğu bir gerçektir. Karşısındakini suçlamak yerine yeri geldiğinde özür dileyebilen, hataları biriktirip bir sorunda hemen ortaya çıkaran, ilişki içinde öç alma hesapları yapan kişilerin mutlu olması beklenemez. 

 

  • En büyük ilişki sorunlarından biri de evliliklerde çocuğu ilk sıraya koyarak eşi ihmal etmektir. İlişkiyi ve ebeveynliği ayrı kefelere koyabilmeyi öğrenmeniz, çocuklarınızla ayrı eşinizle ayrı ilgilenebilmeniz, çocukların ilişkinin önüne geçerek monoton, sıkıcı, sadece ebeveynliğe dayanan bir ilişkiye dönüşmesini engellemeniz çok önemlidir. 

 

  • Bazen çok basit cümleler bir ilişkiyi kurtarabilir. Partnerinize gününün nasıl geçtiğini soracağınız basit bir cümle bile ilişkinizdeki iletişimi olumlu yönde etkiler. Her gün karşılıklı olarak yapılanların konuşulması iletişimi güçlendirirken stres atmak, o günün kritiğini yaparak tüm hesapları kapatmak, birbirinize özel bir zaman ayırmak için çok etkilidir. Bu konuşma esnasında karşılıklı duyguların ortaya çıkması, hislerin sorulması, hataların gözden geçirilmesi ilişki açısından olumlu bir etki yaratacaktır. 

 

ilişki21

 

  • İlişkinize dair sorunları konuşurken sürekli ‘Sen’ kelimesini kullanmak yerine ‘Biz’ ve ‘Ben’i de bir o kadar kullanmanız daha doğru olacaktır. Kırıcı ve eleştirel cümleler kullanmak yerine o durumun sizde yarattığı etkiyi göstermeniz, hataların görülmesini sağlayacaktır. ‘Hep beni ihmal ediyorsun!” gibi suçlayan bir cümle yerine ‘Sen başka şeylerle daha çok ilgilendiğinde ben çok mutsuz oluyorum’ gibi bir cümle her şeyi değiştirecektir. 

 

  • İlişkilerin en büyük sorunu, karşılıklı olarak birbirini değiştirmeye çalışmaktır. Bu değişim küçük değişimleri geçer; karşınızdaki kişi aslında sizin karakterinize göre değildir fakat onu sevdiğiniz için onu değiştirmeye başlarsınız ya da o kişi sizdeki sevmediği yönleri değiştirmek için gizli bir çaba içine girer. Günden güne size bu durumu kabul ettirmek için uğraşır ve böylece ilişkide yıllar geçer. Birini değiştirmek için geçen sürede ilişki ilerlemiş olduğundan geri dönülemez bir yola girilir ve bir gün o değişmeyen huy yüzünden kavga edilir. Bu durumu yenmek için karşınızdaki kişinin sevdiğiniz kişi olduğunu, onu öyle sevdiğinizi unutmayarak işe başlayın ve bireysel değişimler yerine karşılıklı anlayışla ilerleyin. Neden partneriniz sizin istemediğiniz bir hareketini değiştirmek zorundayken, siz onun için o değişimi istemekten vazgeçmiyorsunuz? Karşınızdaki insan sizin kurallarınıza uymadığı için size önem vermemekle suçlanırken, siz onu değiştirmekte ısrarcı olarak aynı önem vermeme davranışını sergilemiyor musunuz?

 

ilişki11

 

  • Her insanın hayalleri vardır. İlişki içinde bu hayalleri nereye koyduğunuza iyi bakın. Hayallerinizin gerçekleşip gerçekleşmediğine ya da partnerinizin o hayallerin neresinde olduğuna dikkat edin. Hayalleriniz partnerinizden ayrı hayallerse, ilişkiniz için onlardan vazgeçmek zorunda değilsiniz. İki taraf da hayallerini gerçekleştirmek için çaba sarf edebilir; böylece hayalleriniz gerçekleşir. Unutmayın ki hayalleri gerçek olan kişiler mutlu olur. Aynı şekilde çiftlerin kendilerine ayrı zamanlar ayırması da ilişki sorunlarını engellemek için çok önemlidir. 

 

  • Sevdiğinizi belli etmekten asla çekinmeyin. İlişkinizde sorunlar olsa bile hislerinizi olduğu gibi belli edin ve taktiklerden kaçının. Belki de karşınızdaki kişinin sadece sevildiğini duymaya ihtiyacı vardır.