İki Kelimeyle Hayatınızı Anlatın

Slogan dediğimiz şey aslında bir ürünün, bir şirketin ya da bir kişinin iki-üç kelime ile bütün hayatını anlatabilmesidir. Sloganlar aslında pazarlanacak olan herhangi bir şeyi en kısa haliyle yazılan bir otobiyogrofisidir vermek istediği net mesajdır, zihnimizde canlanması istenilen resmin yazıya dökülmüş halidir. Gerçekten müthiş bir zekayla keşfedilmiş, üretilmiş sloganlar anlatılanla o kadar özdeşmiştir ki bunları en az adımız kadar biliriz, bir yerde duyduğumuzda hemen birşeyler canlanır zihnimizde. Unutmayalım ki pazarlamacıların ve reklamcıların en önemli iletişim araçlarının başında slogan gelir.  Bu yazımızda gerçekten bir çoğumuzun zihninde yer etmiş en iyi sloganlara yer vermek ve biraz da irdelemek istiyorum.

1988 senesinde kurulan Nike firmasının % 18 olan satışlarını % 43’e kadar sloganları sayesinde çıkardıklarını biliyor muydunuz? ‘Just do it’ sloganı promosyonların etrafında gelişerek ve gitgide büyüyerek bugünkü Nike firması halini almıştır. Ve aynı zamanda bu slogan Nike ile özdeşleşti ve firma kimliği olarak Nike’ın en önemli kozlarından biri.

Bir diğer başarılı sloganlardan biri Fransız kökenli 70’lerin başında kurulan kozmetik ürünlerinin başarılı markası L’oreal firması 40 yıldır hala aynı sloganı; ‘Because I’m worth it.’ – ‘Çünkü ben buna değerim’. L’oreal’in rekabet ettiği firmaların birçoğu eskiden reklamlarında erkek sesi kullanıyordu. Bayanlar için ürün satıyorsunuz ama bir erkek sesiyle onlara sesleniyorsunuz ne kadar doğrudur tartışılır. Feminizmin ön plana çıktığı işte bu dönemde üretilen sloganın L’oreal reklamlarında bayanlar tarafından söylenmesi, ve müşterilerine öyle hitap etmesi firmaya pozitif etkilerle geri döndü.

Asırlık bir firma olan Coca Cola’nın da geçmişinden bugüne slogan adına inanılmaz büyük değişimler olmadı. ‘open a Coka, open happiness’ sloganı kullanan Coca Cola, Türkiye’de ‘Mutluluğa kapak aç’ adı altında sloganlarını çevirdiler ve hala kullanmaktalar. Ve hatta şöyle bir dipnot düşmek gerekirse; yapılan araştırmalara göre dünyada ‘Okay’ kelimesinden sonra insanlar tarafından en çok bilinen kelime ‘Coca Cola’dır.

1997 senesinde büyük çabalarla kurulan Apple firması ise ‘Think different’-‘Farklı düşün’ sloganı ile akıllarda hala yer etmiş durumda. Hatta bu sloganın kullanıldığı reklam filmini hala hatırlar gibiyiz.

Nescafe’nin ‘Kokusunda davet var’, Anadolu Hayat, ‘Gelecek de bir gün gelecek’, Yaşam Su ‘Yaşamak için su için’, Yurtiçi Kargo ‘Söz Verdiğimiz gibi’ başarılı sloganların sadece bazılarıdır.

Unutmayın ki başarılı bir slogan herhangi bir ürününüzü ya da firmanızı pazarlamanın en isabetli yoludur.