Hamileler Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Hamilelik, bir kadının kendine ekstra özen göstermesi gereken bir süreçken yaz aylarına denk gelen hamileliklerde bu özenin daha da fazla olması gerekiyor. İşte yaz aylarında hamile olan kadınların dikkat etmesi gereken bazı durumlar…

 

  • Yaz ayları zaten sıcakken, hamilelikte değişen hormonal durumlar hava şartlarından daha fazla etkilenmenize neden olabilir. Bu yüzden sıcak havalarda dışarı çıkmamanız, mümkünse akşamüstü saatlerinde çıkmanız daha doğru olacaktır. Sıcak havalarda yapılan yorucu etkinlikler ve güneşin altında kalınan uzun saatler bünyenize zarar verebilir. Eğer sıcak havalar yüzünden rahatsızlandığınızı hissederseniz, vücut sıcaklığınızın düşmesi için başınıza, boynunuza ve yüzünüze ıslak bez koyabilirsiniz. Dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi sürmeyi de ihmal etmeyin.

 

hamile5

 

  • Sıcaklardan kaçarken D vitamini almanız gerektiğini de unutmayın. Arada bir dışarı çıkacağınız zaman güneşin zararlı ışınlarından korunmak ve yararlı olanlarından faydalanmak için özellikle 11.-00-16.00 arası dışındaki saatleri tercih edebilirsiniz. 

 

  • Hamilelik döneminde kilo almanız kaçınılmaz fakat neden sağlıklı bir şekilde maksimum 10 kiloya kadar alan anne adayları varken siz 30 kilo alasınız? Hamilelikte alınan fazla kilolar hem uyku kalitenizi, hem de sağlığınızı etkileyecektir. Özellikle sıcak aylarda bu durum daha da çok artacaktır. Fazla kilo almamaya özen göstermenin yanı sıra uyku sorunlarını önlemek için yatmadan en az 3 saat önce tüm yemek ilişkilerinizi kesmiş olmanızda fayda var. 

 

hamile11

 

  • Sağlıklı bir beslenme süreci için yaz aylarında aşırı yağlı yiyeceklerden, aşırı karbonhidrattan ve çok şekerli gıdalardan kaçınmanız gerekir. Çoğunlukla meyve ve sebze tüketmeye, süt ve et ürünlerini ihmal etmemeye özen göstermelisiniz. 

 

  • Gün içinde bol bol sıvı tüketmeniz ve yeterli oranda su içmeniz sağlığınızın yararına olacaktır. Ayrıca ödemlerden kurtulmanız için sıvı tüketmeniz ve yanında tuzlu gıdalardan kaçınmanız da yardımcı olacaktır. 

 

hamile21

 

  • Eğer yazın tatile gidiyorsanız, havuz yerine denizde yüzmeyi tercih edin ve kramp gibi durumları göz önünde bulundurarak mümkünse yalnız başınıza denize girmeyin. Eğer riskli bir hamilelik yaşıyorsanız, son 3 ayda yolculuğa çıkmamanız da sizin için daha iyi olacaktır.