Hafıza Güçlendirici Besinler

           Sağlıklı beslenme birçok konuda artı kazandırsa da, bunların arasında en dikkat çekeni hafıza güçlendiren besinler. Stres, düşünce, yorgunluk gibi nedenlerle ara sıra hafıza zorlukları yaşamak, bazı şeyleri unutmak sık sık başımıza gelir. Bununla birlikte yaşlandıkça unutkanlık daha da çoğalır. Bu durumun önüne geçmek için besinlerin gücünden yararlanılabilir. İşte hafızayı güçlendiren bazı besinler…

 

memory-food-400x400Elma:

En sağlıklı meyveler arasında yer alan elmanın içinde Quercetin, Phloridzin, Kateşin gibi antioksidanlar yer alıyor. Özellikle Quercetin’in hafızayı olumlu yönde etkilediği uzmanlar tarafından söyleniyor. 

Üzüm:

Özellikle mor ve kırmızı renkli üzüm aynı elma gibi içinde Quercetin barındırıyor. Bu nedenle hafıza konusunda destekleyici özellik gösteriyor. 

 

man-inserting-memory-card-in-brainYaban Mersini:

Yaban mersininin içinde bulunan antosiyaninler sayesinde yaşlanmaya bağlı unutkanlıkların önüne geçilebiliyor. Bununla birlikte kan şekerini dengeleyici bir etkisi de bulunan yaban mersininin günde bir avuç tüketilmesi öneriliyor. 

Ispanak:

Yeşil sebzelerin ne kadar değerli olduğunu bilmeyen yok: Bunun yanı sıra başta ıspanak olmak üzere yeşil sebzelerin bazıları hafıza kayıplarını azaltıcı etkiye sahip. İçinde folikasit bulunan ıspanak, Alzheimer hastalığına yakalanma oranını düşürüyor. 

Brain-Food-300x226Somon:

Somonun içinde bulunan Omega-3 beyin fonksiyonlarını arttırarak unutkanlığa yakalanma riskini oldukça düşürüyor. Ayrıca hafızanın güçlü ve taze olmasında yardımcı oluyor. 

Kırmızı Et:

Hafıza kaybının bir nedeni de vücuttaki demir eksikliği olabilir. Demir eksikliği sonucu oluşan hafıza zorluklarında yağsız kırmızı et etkili olabiliyor. İçinde bulunan demir oranı sayesinde beyin güçlenirken vücut da güçlü ve zinde kalıyor. 

memoriesKuruyemiş:

Badem, ayçekirdeği, fındık gibi bazı kuruyeşimler antioksidan özellik gösteriyor ve içinde bulunan E vitamini sayesinde hafızayı güçlendiriyor. 

Kafein:

Kafeinin enerji veren etkisi bilinir. Bir diğer özelliği de orta yaştaki insanların beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkilemesi ve unutkanlığı azaltması…

1369847707_4085_memory-1Biberiye:

Sadece tüketince değil koklayınca da hafızayı güçlendirici etkiye sahip olan biberiye, kan akışını düzenleyerek beynin daha aktif çalışmasını sağlıyor. 

 

TÜKETMEYİN:

Eğer hafıza sorunları yaşıyorsanız şekerli besinler, alkol, aşırı yağlı yiyecekler ve yapay tatlandırıcı bulunan ürünler tüketmekten vazgeçin.