Güneş Kremleri Hayatınızı Kurtarabilir!

  Yaz aylarının gelmesiyle tatil sezonu da açıldı. Peki güneş kreminiz hazır mı? Sadece tatillerde kullanmayı tercih ettiğimiz güneş kremleriyle ilgili bu bilgiler  hayatınızı kurtaracak!

 

güneş1

 

  • Güneş kremleri sadece güneşin zararlı ışıklarından değil, yaşlılık lekelerini ve cilt sorunları önlemenizde de yardımcı olabilir. Henüz bu sorunlara sahip olmadan önce düzenli bir şekilde güneş kremi kullanırsanız cildinizde sorun görülmeyecektir.
  • Günümüzde bilinen bir yanlış da ten rengi açık olanların güneş ışınlarından korunması gerektiği ve güneş kremi kullanmaları zorunluluğudur. Açık tenli insanların pigmentleri cilt kanseri riskine daha yatkın olsa da, güneş her insan için zararlıdır. Bronz ya da koyu tenli kişiler de düzenli olarak güneş kremi kullanmalıdır.

 

güneş2

 

  • Güneş kremlerine dair en büyük yanlış onları sadece tatilde, plajlarda kullanmaktır. Güneş kremleri günlük olarak ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Hatta kapalı havalarda bile güneş kremi kullanmak cildinizi korumanızda yardımcı olacaktır. Hatta yaz aylarının aksine kış aylarında, karlı ve buzlu yerlerde de özellikle kullanılmalıdır.
  • Tatilde plaja geldiğinizde bir kez sürdüğünüz güneş kremi sizi gün boyu korumaz. Aksine güneş kremini iki saat arayla tekrarlamanız gerekir. Özellikle denize girip çıkınca ya da terleyince güneş kreminizi tazelemeniz çok önemlidir.

 

güneş3

 

  • Güneş kremlerini bir sonraki yaza saklamanız çok büyük bir hata olacaktır. Bir insanın her gün yaklaşık 30 ml. Güneş kremi kullanması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, birkaç ay içinde güneş kremlerinin ne olursa olsun kullanılamaz hale geldiğini de ekliyor.
  • Bazı güneş kremlerinin su geçirmediği şeklinde açıklaması bulunsa da, böyle bir terimin bilimde olmadığını unutmayın. Özellikle aşırı hassas ciltli bebek ve çocuk ürünlerinde bu pazarlama terimi sık sık kullanılsa da önleminizi almalısınız.

 

güneşkremi

 

  • Bir güneş kreminin yüksek faktörlü olması, onun koruyuculuk süresinin uzun olduğu anlamına gelmez. Sadece cilde göre etkisinin daha fazla olabileceği anlamına gelir.
  • Halk arasında bilinen bir yanlış da D vitamini almak için güneş ışığına maruz kalmak gerektiğidir. D vitamini birçok besinle de vücuda girer.
  • Güneş kreminiz kaç faktör olursa olsun sadece güneş kremi kullanarak güneşe çıkma rahatlığına sahip olmazsınız. Mutlaka korunmanız, şemsiye ya da şapka gibi koruyu aksesuarlardan yardım almanız gerekir.