Gözler Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

göz6

 

*Gözleriyle mesaj verebilen ve gözlerden bazı duyguları anlayabilen türler sadece insanlar ve köpeklerdir. 

*Bir insan gözleri açıkken asla hapşıramaz.

*İnsan ve köpek balığı kornealarının yapı benzerliği sayesinde köpek balıklarından insanlara kornea nakli yapmak mümkündür.

 

göz3

 

 

*İnsanların mutlu olduklarında göz bebekleri büyüdüğü gibi, duygusal olarak kendilerine yakın hissettiği kişilere bakınca da %45 oranında bir büyüme görülür.

*Her bebek renk körü olarak doğar. 

*Mavi göz, eski çağlarda bir genetik bozukluk sonucu çıkmış varsayıldığı ve mavi gözlü insanların DNA’larında ortak bir yapı bulunduğu için dünya üzerindeki bütün mavi gözlülerin genetik olarak birbiriyle bağlantıları bulunur. 

 

göz4

 

*Gri size tek bir ton gibi mi geliyor? İnsan gözü 500 gri tonunu ayırt edebilir.

*Kahverengi gözlerde mavi pigmentler altta kalmıştır; yani bir operasyonla kahverengi gözleri maviye çevirebilmek mümkün olabilir.

*İnsanlar her rengi göremez; ‘İmkansız Renkler’ adındaki bir grup rengi insan gözü algılayamamaktadır.

 

göz2

 

*Vücutta sürekli aktif olan tek organ gözlerdir. Diğer organlar belli bir süre içinde aktif hale geçebilirken, gözler daima aktiftir. Ayrıca vücutta en çok çalışan kas da gözlerdir.

*İnsanların kulakları ve burunları sürekli büyüse, vücutları değişse de; doğduğu günden öldüğü güne kadar aynı boyutta kalan organ yine gözlerdir. Ayrıca yüzümüzde görülen gözler, normal göz boyutunun sadece görülen 6’da 1’lik kısmıdır.

*Ortalama bir insan ömründe 24 milyon görüntü görülür. 

*Bazı yüksek koruma bulunan yerlerde göz taramasıyla giriş yapılır çünkü retina farklılıkları 256’dır ve bu parmak izinden 6 kat daha fazladır.

 

göz1

*Bir gözün tamamen kullanılabilmesi ve tüm fonksiyonların çalışabilmesi için vücut içinde 2 milyon bölgenin de çalışması gereklidir. 

*Görme eylemini gerçekleştiren aslında beyindir; bu yüzden beyinde gerçekleşen hasarlar görme sorunlarına yol açabilir. Deniz anaları da insanlarla aynı tarzda göz yapısına sahip olsalar da beyinleri olmadığı için görüntülere odaklanamaz. 

*Depresyondaki kişiler, gördükleri görüntüleri daha renksiz görürler.