Gerçek Kişilerden Esinlenilmiş Çizgi Karakterler

        Animasyon filmlerin ve çizgi filmlerin birçok sevilen karakterinin aslında gerçek kişilerden ilham alınarak ortaya çıkarıldığını biliyor muydunuz? İşte müzik gruplarından ünlü oyunculara kadar gerçek kişilerin çizgi kopyası haline gelen bu karakterler ve ilham kaynakları…

tomAlaaddin-Tom Cruise

Bir masal ve çizgi film kahramanı olan Alaaddin, ünlü oyuncu Tom Cruise’dan esinlenilerek yaratılmış bir karakter. Alaaddin karakteri ilk önce Back To The Future filminin kahramanı Marty McFly’dan esinlenilerek yaratılacak olsa da, Disney dönemin en popüler aktörlerinden olan Tom Cruise’u tercih etmiş. 

 

shrekShrek-Maurice Tillet

 

Aslında güreşçi  olan Tillet, kemiklerin farklı gelişmesine neden olan bir hastalığa sahip. 

20. yüzyılda ağır siklet şampiyonu olmuş olan Tillet, sevimli dev Shrek’in yaratılmasında büyük bir esin kaynağı haline gelmiş.

 

 

ursulaUrsula-Divine

 

Küçük Deniz Kızı masalının kötü karakteri Ursula, aslında 70’lerin tanınan siması Divine lakaplı Glenn Milstead’ten esinlenilerek çizilmiş. 1988 yılında ölmüş olan Divine, kendisinden esinlenilerek yaratılmış olan karakteri görememiş. 

 

 

milhouseMilhouse-Josh Saviano

 

Simpson’ların Milhouse, aslında 90’lı yılların The Wonder Years dizisinin Paul’ünden esinlenilmiş. Paul gibi Milhouse da baş karakterin en yakın arkadaşlarından biri ve sürekli ders çalışan biri. Ayrıca iki karakterin de sesleri neredeyse aynı!

 

 

bettyBetty Boop-Helen Kane

1920’lerde ortaya çıkıp günümüze kadar gelmiş olan Betty Boop, kendiyle aynı dönemlerde ünlü olan oyuncu Helen Kane’den ilham alınarak ortaya çıkarılmış. Döneminde hem oyunculuk hem de şarkıcılık yapan Helen Kane, konuşmasından söylediği sözlere kadar birebir ondan esinlenilmiş olan bu karakter için o zamanlar dava bile açmış.

 

beatlesThe Vultures-The Beatles

 

Orman Kitabı’ndaki akbaba grubu aslında ünlü İngiliz müzik grubu Beatles’tan esinlenilmiş: Hatta neredeyse birebir aynı yapılmış. Disney, o yıllarda seslendirmeyi de Beatles üyelerinin yapmasını istese de John Lennon’ın bu işi kabul etmemesi nedeniyle seslendirmeyi başkaları yapmış.

 

ednaEdna Mode-Edith Head

 

İnanılmaz Aile’nin Edna’sı aslında Edith Head’ten esinlenilerek ortaya çıkarılmış bir karakter. Edith Head, Hollywood’un ünlü kostümcüsü: Ayrıca kostüm dalında 8 Oscar Ödülü sahibi. 

 

 

 

jamesPhilip J. Fry- James Dean

 

Futurama’nın Philip’inin aslında James Dean olduğu pek kişi tarafından bilinmiyor. James Dean’in Jim Stark karakterine benzetilen Philip, karakterle aynı kostümü giyiyor ve aynı şekilde davranıyor.