Gerçek Hikayelerden Uyarlanmış En İyi Filmler

13actors Apollo 13 (1995)  

Apollo 13 adlı uzak mekiğinin içinde, uzayda rehin kalan ekibin gerçek hikayesinden uyarlanan filmde oksijen tanklarının bozulması sonucu uzayda yaşam savaşı veren ekibin gerilim dolu hikayeleri anlatılıyor. 

 

fargo_323108Fargo (1996)

Geçen sene dizisi de çekilen Fargo, Jerry adındaki bir adamın ihtiyacı olan parayı bulabilmek adına zengin bir aileye sahip olan karısını kaçırtmasını konu alıyor. Jerry tuttuğu adamlara karısını kaçırtarak fidye isteyecek ve borçlarını ödeyecektir fakat işler umduğu gibi gidecek midir?

 

220px-Sleepers Kardeş Gibiydiler (1996)

 Ülkemizde de ‘Suskunlar’ adıyla dizisi çevrilen Kardeş Gibiydiler, 4 çocuktan oluşan bir grubun şaka yaparken birini yaralamaları, ardından bu suç yüzünden ıslahevine atılmaları konu ediniliyor. Burada yaşadıklara zorluklara bir de taciz eklenince, olayda yıllar sonra arkadaşlar yeniden bir araya gelerek intikam yemini ediyorlar. 

er-ryani-kurtarmak-turkce-altyazili-824Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Sinema tarihindeki en iyi savaş filmlerinden biri olan ve çok izlenen Er Ryan’ı Kurtarmak filminin aslında gerçek bir hikayeyi anlattığını biliyor muydunuz? Er Ryan, diğer üç çocuğunu savaş yüzünden kaybetmiş olan bir annenin son kalan sağ oğlu ve savaşta. Çaresiz annenin haykırışları Başkan’a kadar ulaşıyor ve bir emir veriliyor: Er Ryan mutlaka kurtarılacak! Peki bir asker için görevlendirilen 8 kişilik ekibin canlarının hiçe sayılması ne olacaktır? Birçok soru arasında, arka planda 2. Dünya Savaşı’nın izlendiği filmde çıkarlar, gerçekler, hikayeler ve tarih iç içe geçiyor. 

985c0bdb04df0a80a5792fbdf4dd350eSiyah (2005)

Geçtiğimiz yıllarda Beren Saat’in başrolünde oynadığı Benim Dünyam filmini izlemiş olabilirsiniz. Bu film aslında 2005 yılında çekilen Siyah filminden uyarlama; Siyah filmi ise gerçek bir hikayeden. Hem sağır hem de kör olan Michelle, karanlık dünyasında çırpınırken ona el uzatan bir öğretmenle birlikte sağlıklı insanların bile cesaret edemeyeceği bir hayat yolculuğuna çıkıyor. 

inkpokpodirÇizgili Pijamalı Çocuk (2008)

Ağır bir dram filmi olan Çizgili Pijamalı Çocuk, yine 2. Dünya Savaşı sırasında geçen gerçek bir hikayeden uyarlanan bir film. Bruno 8 yaşında bir çocuktur. Ailesiyle birlikte Polonya’ya gelen Bruno kendine burada bir arkadaş edinir. Tek sorun arkadaşının tel örgülerin diğer kenarında yaşayan bir Yahudi olmasıdır ve bu durum Bruno hariç herkes için sorunken Bruno sadece dostluğunu yaşatmak için kendi savaşını verecektir. 

indir (2)Soraya’yı Taşlamak (2008)

Bazı hikayelerin gerçekten yaşandığı bilinse bile gerçekliğini kabul etmek insana çok zor gelir. Soraya’yı Taşlamak da o hikayelerden biri. Film bir gazetecinin arabasının bozulması sonucu rehin kaldığı köyde Zahra adında yaşlı bir kadınla tanışmasını konu ediniyor. Hikaye burada bitmiyor; tam da burada başlıyor aslında. Zahra büyük bir hikayeye sahip olduğunu söylüyor: Bir süre önce köylülerin taşlayarak öldürdüğü yeğeni Soraya’yı tüm dünya duysun diye ona yemin etmiş olan Zahra, dediğini yapmak için Freidoune’dan yardım istiyor. 

indir (1)Valkyrie (2008)

Tom Cruise’un başrolünde oynadığı film çıktığı sene en çok izlenen filmler arasında yerini almıştı. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan, Hitler’e karşı gelen bir grup ve adını Valkyrie koydukları gizli operasyonlarını anlatıyor. 

 

indirHachi (2009)

Hachi, gerçek bir köpeğin hikayesini seyirciye anlatıyor. Tren garında bulunan ve eve getirilen Hachi ailesiyle arasının bozulmasına bile aldırmadan onu koşulsuzca seven sahibi Parker Wilson’a onu her gün tren garına götürüp trene binene kadar bekleyerek vefa borcunu ödüyor. Hatta bu öyle bir bağa dönüşüyor ki ölünce bile devam ediyor!