Fotoğraflarda Daha İyi Çıkmak İçin Bunları Yapabilirsiniz!

   Günümüzde sosyal medya sayesinde artık herkes sürekli fotoğraf çekip paylaşır hale geldi. Bununla birlikte sayısız fotoğraf düzenleme programı da hayatımıza girdi fakat hiçbiri doğal fotoğrafların yerini tutamaz. Siz de hala doğru pozu bulamadıysanız, fotoğraflarda istediğiniz kadar iyi çıkamıyorsanız; fotoğraf çekilirken daha iyi çıkmanızda yardımcı olacak bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 

images-13Fotoğraflarda daha iyi çıkmak için ilk kural poz vermemek. Herkes fotoğraf çekilirken hemen poz verir ama bu bazı durumlarda yanlış olabilir. Yapay bir poz vermek yerine doğal davranırken birçok fotoğraf çekip içlerinden doğal ve güzel görünenlerini ayıklayın. Özel çekim yaptırırken de aynı şekilde poz vermekten kaçının: Özellikle nişan ya da düğün gibi özel günlerde yapılan çekimlerde fotoğrafçının sürekli sizi çekerek doğru anları yakalamasına izin verin.

 Fazla kilolarınızı saklamak ya da daha kilolu görünmemek için, fotoğraf çekilirken ellerinizi vücudunuza tam yapıştırmadan yanlarınızda tutmanız gerekiyor. Boyun bölgenizin daha ince görünmesi içinse çeneninizi hafifçe yukarı kaldırıp gülümsemeniz yeterli olacaktır. 

Selfie-3Fotoğraf çekilirken gülümsemek sizin için zor mu? O zaman bir de “i” demeyi deneyin. Bazı fotoğraf sanatçıları, uzatarak “i” demenin dudağa verdiği kıvrımlı ifadeyi çok doğal buluyor ve güzel fotoğraflar yakalanılmasını sağlıyor.

 Alkollüyken 3. kadehten sonra fotoğraf çekmekten vazgeçin. Ne kadar güzel bir an yakalarsanız yakalayın belli bir alkol seviyesinden sonra, en düzgün ışıkta bile gözleriniz olduğundan düşük çıkacak, dolayısıyla siz de daha sarhoş görüneceksiniz; unutmayın.

 Eğer dış çekim yapıyorsanız, güneş altında ya da gece değil; gün batımında bir çekim yapmayı tercih edin. Gölge ve ışık açısından en doğru zamanın bu olduğunu söyleyen fotoğraf sanatçıları, yüzünüzün daha güzel ve genç görünmesinde gün batımı ışığının etkisi olacağını vurguluyor.

 photographer-692035_640Olduğunuzdan daha kilolu görünmek istemiyorsanız ve doğal görünüm elde etmek istiyorsanız, dik durarak kollarınızı vücudunuzun yanında tutun ancak kesinlikle vücudunuza yapıştırmayın.

 Birçok selfiede karşımıza çıkan bir poz da eli havaya kaldırarak yukarıdan çekilenlerdir. Bu çekim tarzı aslında doğru çünkü yukarıdan çekine fotoğraflar insanın daha ince görünmesini sağlarken aşağıdan yapılan çekimler de boyu daha uzun gösteriyor. Bununla birlikte direkt olarak yüzünüzü objektife dönerek portre çekmekten de vazgeçin; bunun yerine daha hoş göründüğünüzü düşündüğünüz tarafa hafifçe dönerek açılı bir fotoğraf çekmeniz daha doğru olacaktır.

 images11Fotoğraf çekilmeden hemen önce, kısa bir süre gözlerinizi kapalı tutun ve rahatlayın. Fotoğraf çekimi esnasında kendinizi daha rahat ve taze hissedeceksiniz; ayrıca gözleriniz nemlenmeyecek ve oldukça güzel görüneceksiniz.

Boy fotoğraflarında kıyafetin önemi oldukça büyük: Enine çizgili üstler, bol altlar ya da vücudunuzu sürekli kesen, üst üste giyilmiş parçalar sizi çok kısa ve kalın gösterecektir. Yüksek bel alt parçalarını ve tek, koyu renkli üst parçalarını tercih ederek boy fotoğraflarınızda daha düzgün görünebilirsiniz. Fotoğraflarda sizin kadar arka fonun önemi de büyük. Özellikle boy fotoğraflarında kıyafetlerinizle aynı ya da yakın tonlardaki fonlardan kaçının.