Ev Yapımı Dondurma Tarifleri

 


dondurma2Jelibonlu ve Gazozlu Buz Dondurma Tarifi

 

Malzemeler:

-Bir paket jelibon

-Bir kutu gazoz

 

 

Bu dondurmanın yapımı için her yerde bulabileceğiniz plastik dondurma kaplarına ihtiyacınız olacak. Eğer kalıbınız yoksa uygun boyutlarda başka bir alternatif de düşünebilirsiniz. Dondurma kalıbının içine alabildiğine jelibon dökün. Ardından gazozu da kabın ağzına kadar döktükten sonra, son olarak dondurma çubuğunu takın ve karışımı buzluğa koyarak donmasını bekleyin. Buz dondurmanız birkaç saat içinde donarak hazır olacaktır.

 

 

 

 dondurma21Çilekli Sorbe Tarifi

Malzemeler:

-600 gram çilek

-1 adet limonun suyu

-1,5 bardak şeker

-1,5 bardak su 

 

İlk olarak şeker ve suyu bir tencerede kaynatarak şerbet elde edin. Yaklaşık 10 dakika boyunca az ateşte kaynattığınız şerbet kıvam aldıktan sonra ocaktan alın ve soğuması için bir kenara koyun. 

Bu arada çilekleri temizledikten sonra küçük parçalar halinde keserek blenderda püre haline getirin. Üzerine sıkmış olduğunuz bir limonun suyunu da ekledikten sonra, son olarak şerbeti dökün. Dilerseniz içine damla çikolata da ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz püreyi buzluğa koyun ve 5 saat boyunca, her yarım saatte bir karıştırın. Bu süreçte karışım sorbe halini alacak ve 5 saat sonra yenmeye hazır olacaktır.

 

 


dondurma3Karpuzlu Dondurma Yapımı

 

Malzemeler:

-Karpuz

-Limon

 

Basit malzemelerle ve basit bir yöntemle hazırlayabileceğiniz karpuzlu buz dondurmanın yapımına başlarken, karpuzları küçük parçalar halinde kesmeniz gerekiyor. Kestiğiniz bu karpuz parçalarını blenderdan geçirerek püremsi bir hale getirdikten sonra, küçük boy plastik ya da karton bardakların içine karışımı dökün. Limonu ince dilimler halinde kesin ve sticklerin ortasına geçirerek karpuzları koyduğunuz kabın üstüne kapatın. Birkaç saat buzluğa koyduğunuz karışım buz halini aldığında yiyebilirsiniz. Nutella Dondurma Tarifi

 

 


dondurma11Nutella Dondurma Tarifi

Malzemeler:

-Nutella

-Süt

 

Kişi sayısına göre Nutella ve sütü ayarladıktan sonra blenderda çırpın. 

Çırptığınız ve kakaolu süt görünümüne ulaşmış olan karışımı varsa dondurma kalıplarına, yoksa ince bardak, küçük kase ya da uygun boyutlarda plastik kapların içine dökün. 

Döktüğünüz bu karışımın donduğu zaman elle tutularak yenilebilir bir dondurmaya dönüşebilmesi için kabın boyutunu iyi ayarlamanız ve kabın tam ortasına dondurma çubuğu ya da ahşap sticklerden koymanız gerekli. 

Son olarak hazırladığınız karışımları buzdolabının buzluk kısmına koyarak birkaç saat donmasını bekleyin.