Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi Yeniden Başladı

60 ay vade ile ve aylık ödeme tutarının 500 lira olduğu faizsiz 30 bin lira kredi alabilme kolaylığı esnaflar için yeniden başlatıldı.

 

Daha önceki  krediler de masrafların çok yüksek miktarlarda olması birçok esnafın bu krediyi tercih etmemesine sebep olmuştu.

30 bin liralık krediden 3-4 bin liraya yakım masraf  çıkartılırken, bu durumun suistimal edildiğini fark eden Gümrük Bakanlığı duruma el attı. Yapılan düzenleme ile artık 30 bin liralık krediye sadece 500 lira gibi bir masraf ödenecek.

 

30 TL FAİZSİZ KREDİYE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Piyasanın durgun olması nedeniyle zor durumlar içerisinde olan esnafa kolaylık sağlanması açısından böyle bir destek geldiği belirtiliyor. Esnaf hazine destekli 30 bin liraya kadar kredi alabilecek. Esnaf kredisinin faizi sıfır olurken, sicil kaydı olan yeni, eski tüm esnaf bu krediyi alabilecek.

KOSGEB’LE KARIŞTIRILMAMALI

Krediden faydalanmak isteyen esnaf, bağlı olduğu ‘Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat başvuru yapacak. KOSGEB’in verdiği kredi miktarı ile benzeşmesinden dolayı birbirine karıştırılan faizsiz kredi, KOSGEB tarafından değil, ‘Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ tarafından verilecek. Krediye kooperatif tarafından onay verildikten sonra finansmanı Halkbank verecek. Ancak ilk başvuru Türkiye genelindeki 928 kooperatiften birine yapılacak.

 

30 BİN TL FAİZSİZ KREDİ NASIL ALINIR?

2 milyon esnaf ve sanatkardan krediye ihtiyacı olanlar önce bu talebini kayıtlı olduğu ‘kredi kefalet kooperatifine iletecek.’ Başvuru yapan kişinin mali ve ekonomik durumu incelenecek.

Başvuru yapanın kefalet haddi yani alabileceği kredi tespit edilecek.

Kabul edilen başvuru Halkbank’a iletilecek.

Halkbank da gerekli incelemeyi yaptıktan sonra başvuru olumlu sonuçlanırsa sözleşme imzalanacak ve talep edilen kredi ödemesi esnafın banka hesabına yatacak.

Tabi sor durumda olan esnafın mali durumu ve ekonomik durumu zaten kötü olacağı için bu durumda sıkıntıda olan esnafa bu destekler yaramayacak gibi gözüküyor. Ödeme zorluğu çeken esnaf zaten bankalar nezdinde sicili kötü olmuş durumda olacaktır. Halkbankası da kredi vermeyecektir. Zor durumda olan esnafa değilde iyi durumda olan esnafa yarayacak gibi gözüken 30 bin tl faizsiz kredi desteği hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için ilgili esnaf odalarına danışabilirsiniz.

 

Zor durumda olan esnafa destek olmak amacıyla çıkarılan bu desteğin ilgili esnafın ekonomik ve mali durumunun incelenerek verilmesi biraz manidar olsa da yine de şansınızı denemek için ilgili esnaf odalarına danışmakta fayda var.