Edebiyat Tarihinin En İyi 10 Bilimkurgu Romanı

150017

 

Otostopçunun Galaksi Rehberi- Douglas Adams

Arthur Dent, kendi kurduğu sakin hayatında sadece bir bira içerek yaşamak isterken bir sabah evinin yıkılacağı haberini alır. Bu haber hikayenin başlangıcıdır çünkü o gün gezegen yok edilecektir. Dünyanın orta yerinde; üstelik dünya tam da yok olacakken sabahlığıyla ve arkadaşıyla birlikte kalan Arthur uzun ve galaksiler arası bir yolculuğa çıkacaktır.

 

 

indir5

 

1984- George Orwell

Kült romanlar arasında yer alan 1984 için geleceğe dair felaket senaryosu denilebilir. Gelecekte geçen hikayede insanların makinelere dönüştüğü, zihnin ve özgürlüğün el altında tutulduğu geleceğin dünyası anlatılmaktadır. Gariptir ki geleceğe dair olmasına rağmen her devirde geçerli ve zamansız bir romandır.

 

 

indir-14

 

Cesur Yeni Dünya- Aldous Huxley

Bir dünya düşünün; bu dünyada kadınların döllenmesi, anne ve baba kelimeleri ayıp sayılıyor. İnsanlar Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde üretiliyor. Ayrıca insanlar uykularında eğitim görüyorlar. Böylece herkes mutlu, çalışkan ve topluma yararlı bireyler haline geliyor. Peki bu dünyadakilere gerçekten ‘İnsan’ diyebilir miyiz?

 

 

 

0000000387817-1

 

Fahrenheit 451- Ray Bradbury 

Romanda yer alan ütopyadaki itfaiyecilerin tek görevi yıllardır kitap yakmak! Guy Montag de onlardan biri. Yıllardır kitap yakarken görevini asla sorgulamamış olan Guy 17 yaşındaki bir kızla tanışınca tüm hayatı değişiyor.

 

 

 

Mulksuzler1

Mülksüzler- Ursula K. Le Guin

 

Ütopik bir dünyada geçen hikayede iki dünya vardır: Biri Anarres adında Odo’cu anarşist insanların yaşadığı bir dünya, diğeri ise kapitalistlerin yaşadığı Urras’tır. Birgün Shevek adında bir Anarres’li Urras’a geçer ve hikaye başlar. Romanda asla ideal bir toplum ya da dünya yaratılmaz; Anarres verimsiz topraklara sahip ve anarşist bir dünyayken Urras tam tersi verimli bir toprak olmasına rağmen kapitalizmle yaşamaktadır.

 

 

enderin-oyunu

Ender’in Oyunu- Orson Scott Card

Bilimkurgu dalında Nebula ve Hugo Ödülleri’ni almış olan romanda 11 yaşında olan bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Bu öyle bir çocuk ki; sadece 11 yaşında olmasına rağmen ‘ Hiçkimse hayatını kontrol edemez; sadece diğerleri tarafından ona verilmiş olan rolleri yerine getirebilir. En iyisi de budur.’ diyebiliyor!

 

 

 

indir-23

 

2001: Bir Uzay Efsanesi- Arthur C. Clarke 

Ay’da bir bilinmezlik vardır; ilk defa uzaya insan yollanacaktır. Bazı şeyler ters gidince bu insanlar hedeflerine ulaşamayacak, bu ürkütücü bilinmezliğin ortasında kalacaklardır. Henüz Ay’a ayak basılmamışken, hatta bu durumun henüz düşünülmediği zamanlarda yazılmış ve günümüzdeki birçok filmin esinlenmiş olduğu film insanın evrendeki küçük yerine dair sorular soruyor ve cevaplıyor.

 

 

3226-Yikima-Giden-AdamYıkım’a Giden Adam- Alfred Bester

Gelecekte geçen hikaye şöyle: 24. yüzyılda ‘Telepat’ adı verilen topluluklar insanları inceler ve gözlemlerler. Bunlara Esperler denilmektedir. Esperler, suç olaylarını telepatik yönüyle inceler ve bir nevi telepatik ajanlık yaparlar. Ben Reich, döneminde evrenin en güçlü, en zengin adamlarından biri ve şirketin yöneticisidir. Rüyalarında karşısına çıkan yüzsüz ve isimsiz bir adamın düşmanlığı, Reich’in dünyanın hakimi olma yolundaki engeli olacaktır.

 

 

p0001394

 

Cam Kule- Robert Silverberg

Androidlerin insanlardan tek farkı; anne karnında değil bir tankta doğmalarıydı. Simeon Krug’sa bu dünyada sahip olduğu her şeyi sonsuzluğa uzanacak bir kueleye adamak istiyor. Romanda iki farklı Krug anlatılıyor: biri insan olan, biri ise Tanrı olmak isteyen. Androidler ve gelecekteki bir ütopya üzerinden insanlığın anlatıldığı roman eski yılların kölelik sistemini geleceğe taşıyor.

 

 

indir-32

 

Zeplin- Karin Tidbeck

Bir öykü kitabı olan Zeplin, Karin Tidbeck’in yaşadığı İskandinav kültüründen ve fantastik dünyalardan gelen öykülerle dolu. Bilimkurgu, fantazya, büyülü gerçeklik türlerinde öyküleri içinde barındıran kitap biraz melankolik, biraz karanlık öyküleri içinde barındırıyor.