Dünyanın En Güzel Sinema Salonları

        Şehrinizdeki sıradan ve sıkıcı sinema salonlarından sıkıldıysanız, dünyanın en güzel ve en farklı sinema salonlarına göz gezdirin. Bu salonların güzelliklerini izlemekten film izlemek oldukça zor olsa da, hem tarihi değeri hem de dikkat çekici mimarileriyle dünyanın en özel sinema salonları haline gelen bu yapılar filmlerden sahnelerini aratmıyor!

londraLondra’daki Sıcak Küvet Sineması

Koltuklarda oturup film izlemek yerine yaratıcı bir fikir geliştirilmiş: Londra’daki küçük bir terasta, açık havada birkaç jakuzili, sıcak sulu ya da köpüklü havuzun içinde film izlemek mümkün. Toplu gidişlerde grubun seçtiği filmin özel gösterimi de yapılıyor. 

 

urania1Budapeşte’deki Urania Sinema Salonu

1800’lü yıllarda bir dans salonu olan bina, Gotik tarzda dizayn edilmiş. 1800’lerinden sonunda ilk gösterimin yapıldığı sinema günümüze kadar varlığını korumuş ve bir tarihi değer olmanın yanı sıra birçok festivali de bünyesinde misafir etmiş. 

australiaAvustralya’daki Çatı Katı Sineması

 

Açık hava sinemalarına yeni bir boyut kazandıran sinema, Melbourne’de bir terasta yer alıyor. Şehir manzaralı terasta klasik sinema salonu koltukları yerine plaj koltukları bulunuyor. 

 

disneyDisney’deki Hollywood Stüdyosu-Bilimkurgu Tiyatrosu

Eski yılları özleyenlerden misiniz? Bir de o eski yıllardaki sinemaları; Avrupa’nın yıldızların altında ve arabanın içinde film izlenilen o açık hava sinemalarını arıyorsanız burası tam size göre. 6 kişilik olan klasik araba formundaki toplamda 50 adet bölümden oluşan bu sinemada gökyüzünün altında bir açık hava sineması havası yaratılmış; garsonların patenle gezdiği detayını da unutmayalım. 

 

olympiaFransa’daki Olympia Salonu

Sinema salonlarını sevmiyorsanız, evde uzanıp televizyon izlemek size daha cazip geliyorsa fakat evde sinema salonu teknolojisini bulamadığınız için arada kalıyorsanız; bu sinema salonu tam size göre. Rahatsız sinema salounu koltukları yerine çift kişilik rahat yatakların bulunduğu salonda uzanarak sinema izlemek mümkün. 

 

winterToronto’daki Kış Bahçesi Tiyatrosu

1913 yılından bu yana tiyatro ve sinema gösterimlerinin yapıldığı tarihi bina, birçok ünlü müzikali sahnelemiş ve en iyi tiyatro ekiplerini ağırlamış. İnşaa ediliş amacı bu olmasa da, Thomas W. Lamb tarafından düzenlenerek önce tiyatro, sonra sinema haline getirilmiş. 

 

 

parisParis Movie Theatre

 

‘Pi’nin Yaşamı’nı kayığın içinde ve 3 boyutlu olarak izlemek ister misiniz? Filmi izlemek değil filmin içine girmek isteyenlerdenseniz; olağanüstü gerçekçi bu salonda en iyi filmleri izlemeyi deneyin. 

 

 

museumMünih’teki Lichtspiele Müzesi

Küçük ama sanat ruhlu 4 adet salonu toplamda 120 kişilik olan mekan, genelde sanat filmleri ya da bağımsız sinema izlemek için gidilebilecek bir yer. Tarihi dokusu ve sanat eserleriyle dolu havasıyla sinema salonu ve müzenin karışımı olduğunu söyleyebiliriz. 

 

 

orindaAmerika’daki Orinda Theatre

 

Salonları yerine fuayede oturmak istenilebilecek kadar renkli ve göze çarpan mekan 1941’de açılıp 80’lerde yıkılacakken son anda kurtarılmış ve yeniden açılmış.