Dikkat Edin, Rüyalarınız Gerçek Olabilir!

Rüyalarla ilgili yapılan araştırmalar, rüyaların uykuda görülen anlamsız görüntüler değil; insanın duygularını ve bilincini aktardığı bir nevi ‘gerçekler’ olduğunu ortaya koyuyor. Yazar Tom Robbins, insanların bildikleri halde farkında olmadıkları bazı bilgileri rüyalarla birlikte dışa vurduklarını savunuyor.

 

rüya2

 

Rüyalarınızda bitmemiş işlerinizi, aslında bastırdığınız duygularınızı, hoşlandığınız birini görebilir; hayattaki gerçek nüansları rüyalarınızda ortaya çıkarabilirsiniz. Bazen rüyalarda anlamsız görünen nesneler ya da durumlar görseniz de, aslında onlar metafor olabilir.

 

rüya4

 

Örneğin; huzurunuzu kaçıran bir olay yaşadığınızda ya da bir karar vermeniz gerektiğinde rüyanızda uçurumdan düşebilir ya da eşyalarınızı kaybedebilirsiniz. Hayatınızda vermeniz gereken ciddi bir karar olduğunda bir treni, gemiyi, uçağı kaçırabilirsiniz ya da zorlanacağınız bir durum yaşıyorsanız rüyanızda sık sık uçabilirsiniz.

 

rüya3

 

Birçok dinde rüyaların mucizevi bir şekilde haberci ve spiritüel rüyalar olabileceği söylenir. Bilim, dinlerden bağımsız olarak rüyaların insanın geçmişi ve geleceği arasında bir bağlantı oluşturduğunu destekliyor. Ünlü psikoterapist Carl Gustav Jung, rüyaların yaş dönemlerine göre üçe ayrıldığını söyler. Bu rüyalar bilinçle dış dengeleri birbirine bağlayarak korur. 

 

rüyalar2

 

Ayrıca Jung’a göre bir rüyayı yorumlayabilmek için rüya analizi tek başına yeterli olmaz; ayrıca tek bir rüya bile en azından birkaç rüyayla birlikte yorumlanabilir. İnsanın rüyaları gerçeğe dönüşmez; aksine gerçekleri rüyaya dönüşür. Gerçek, hayat, hayal, rüya arasında birçok bağlantı vardır ve biri diğeri olmadan yorumlanamaz, varlığını sürdüremez.

 

rüya1