Çocuk Ve Müzik

       Müziğin insanlar üzerindeki geliştirici ve yatıştırıcı olumlu etkileri bilinir. Söz konusu bebekler ve çocuklar olunca müzik daha da etkili oluyor; hatta anne karnındakilerde bile! Çocuklar ve müziğe dair her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. 

 

home_page_slider_children_various_music_instruments

 

MusicTherapyMüziğin Çocuklara Kazandırdıkları

Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklarda dil gelişimi konusunda müziğin etkisi büyüktür. Sürekli müzik dinleyen, bu şekilde müzik kulağı gelişmiş olan küçük çocukların diğerlerine oranla yazmayı ve okumayı daha çabuk öğrendiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Küçük yaşlarda müzik dinleme yetisi kazandırılan çocuklarda yaratıcılık, ifade yeteneği, motor becerileri, ritmik duygular, ses ve dil becerileri, beyin aktivitesi, sosyallik artar ve gelişir. 

Baby-musicÇocukların Yaşlara Göre Müzikle İlişkileri

  • 6-7 aya kadar olan bebekler, müzik duyduklarında kaynağını bulmaya çalışırlar ve bu çok hoşlarına gider. 
  • 1 yaşındaki bebekler ritm tutma becerisi kazanır ve sesiyle müziği taklit eder. 
  • 2 yaşındakiler müzik dinlemeyi severler, şarkılara kendi hareketleriyle eşlik ederler. 
  • 3-4 yaşındaki çocuklar müziğe daha kendinden emin bir şekilde eşlik eder ve yeteneklerini geliştirirler. 
  • Okul öncesinde müzik eğitimi alan çocuklar, yetenekleri de varsa bu konuda oldukça başarılı olurlar. 

hellobabyisitdark

 

Anne Karnındaki Bebekler ve Müzik

Yapılan bir araştırmada iki kontrol grubu belirlenmiş: Tamamı hamile olan bu gruptan birincisine müzik dinletilirken ikincisine dinletilmemiş. Doğum sonrasında müzik dinletilmiş grubun bebeklerinin, diğerlerine göre sese ve göz takibine daha duyarlı olduğu görülmüş. 

 

 pregnant-woman-with-violinAnne karnındaki bebekler için sakin klasik müzik dinletilmesi uygun görülüyor. Özellikle Mozart’ın eserlerinin bebeklerin kalp atışlarıyla uyumlu olacağı, bunun yanı sıra sakin ney ve keman dinletilerinin de uygun olabileceği söyleniyor. Hamile annelerin bebeklere müzik dinlettikleri zaman aynı anda karınlarını da sevmeleri öneriliyor. Anne karnında düzenli olarak müzik dinleyen bebeklerin ileride duyma ve konuşma becerilerinin daha yüksek olduğu biliniyor. Bebeğin doğduktan sonra uyku ya da beslenme sorunları yaşamadığı gözlemleniyor. Müziği doğmadan önce de tanıdığı için büyüdüğü zaman müzikle daha ilgili; dolayısıyla hareket ve ritm duyguları daha gelişmiş çocuklar oluyorlar. Aynı zamanda diğer çocuklara göre daha sosyal, daha özgüvenli oldukları da kaçınılmaz…