Çağımızın Modern Hastalığı: Mükemmel Anne Sendromu'yla Tanışın!

            Zaman değiştikçe hastalıklar da değişerek psikolojik boyutta, yeni sendromlar meydana geliyor. Bunlardan biri de ‘Mükemmel Anne Sendromu’ olarak adlandırılan ve günümüzde birçok annede olduğu bilinen bir sendrom. Siz de bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz.

 

anne

 

  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her şeyde olduğu gibi annelikte de yeni arayışlar ve hareketler görülmeye başladı. Özellikle sosyal medyada sürekli çocuğunun türlü türlü paylaşımını yapan, etrafa karşı iyi bir anne olduğunu göstermek adına yaşayan bazı anneler bu sendroma sahip olabilir. İşte sendromun belirtileri:

 

Mükemmel Anne Sendromu’na sahip kişiler, annelikleri konusunda eleştirilmeye dayanamazlar. Çünkü kendileri her zaman araştırma yaparak tüm yenilikleri takip eder ve çocuklarını kendi doğrularına göre, en iyi şekilde yetiştirdiklerini düşünürler. Hatalarını göremez, başkalarını dinlemezler. 

 

Günümüzde en çok rastlanılan durum da çocuklarını onların mutluluğu için değil, kendi mutluluğu için yetiştiren annelerdir. Çocuğunun başarılı olması, en iyi okullarda okuyup en iyi kurslara gitmesi, yetenekli olması gibi durumları etrafa karşı bir artı olarak kullanır, çocuklarıyla ilgilendiklerini bu yolla belli etmeye çalışırlar. 

 

anne3

 

Birçoğumuzun zaman zaman duyduğu bir söz vardır: “Bak komşunun oğluna!” Bu sendroma sahip annelerin çocuklarına sık sık kurduğu cümlelerden biri de budur. Çocuklarının okul ve sınavda gösterdiği başarılar, bir süre sonra tanıdık diğer çocuklarla karşılaştırılmaya başlar. Bu, aslında çocukların değil annelerin birbiriyle savaşıdır!

 

Bu anneler, zaman planlamasını bir türlü beceremezler çünkü çocukları için sürekli zaman harcar, çabalarlar. Çocuklarının başarısı, geleceği, yapacakları konusunda kaygılı ve onların hata yapmasından korkan ebeveynlerdir. Bu süreçte eşlerini ihmal edebilir, çocuklarının annesi olmaktan eş olmaya zaman ayıramayabilirler. 

 

anne1

 

Genellikle sosyo ekonomik bakımdan yüksek olan ebeveynlerde görülen bu durum, gelişim kitapları ve internet ortamında yayınlanan çocuk yetiştirme blogları gibi kılavuzları öncü olarak kabul görür. Bu anneler de okudukları her durumu kendilerine uygulamaya, başka düşüncelere yer vermemeye çalışırlar. 

 

Sosyal medyanın bu kadar aktif olması, çocuk yetiştirme konusunu da bir reklama dönüştürmeye yol açabiliyor. Mükemmel anne olmak adına blog, sosyal mecralarda hesap ya da video gibi yöntemlerle çocuklarının her anını paylaşan anneler bulunuyor. Hatta küçük çocuklar birer moda ikonuna dönüştürülüyor ve binlerce takipçisi olan sayfalarda her kıyafetleri, yedikleri her yemek, gittikleri her alan gözler önüne seriliyor.

 

anne 2

 

Her anne çocuğunun eşsiz olduğuna inanır. Bu sendroma sahip anneler çocuklarının çok zeki ve özel çocuklar olduğu düşüncesini biraz abartabiliyor. Unutmayın ki devir teknoloji devri; bu kadar teknolojinin içine büyüyen çocukların tabletleri hemen kullanabilmesi gibi durumlar oldukça normal. Bu tarz davranışlar çocukların zeka seviyesini ortaya çıkarmaz. Aksine kitap okumak, sosyal olmak, ebeveynlerle iyi vakit geçirmek gibi klasik yöntemler günümüzde hala etkilidir.

 

Günümüzde çocuklara farklı isimler koyma modası kendini göstermiş bulunuyor. Mükemmel anne olmak isteyenler için isim koyma bile bir yarışa dönüşebiliyor. Yabancı dilde, kimsenin duymadığı, etrafında kimsenin sahip olmadığı isimler bulmak için çaba sarf edilebiliyor.