Bayram Tatili Kaç Gün, Bayram Tatilinde Neler Yapılabilir?

Ramazan ayına girdik; peki Ramazan Bayramı ne zaman, bayram kaç gün tatil olacak, bayram tatilinde neler yapılabilir merak ediyorsanız yazımızdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 

bayram22

     

         Bayram Tatili Kaç Gün Tatil Olacak?

Ramazan Bayramı kaç gün tatil olacak diye merak edenler; tatilin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte büyük bir mutluluk yaşadı. 2016 Ramazan/Şeker Bayramı’nın arefe günü 4 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Bayramın 1. günü ise 5 Temmuz Salı günü olacak. Bayram tatili bir önceki ve bir sonraki hafta sonuyla birleştirilince ortaya 9 günlük bir bayram tatili çıkacak.  Bayram tatili 9 güne çıkarılacak mı diye düşünen vatandaşlar, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklaması üzerine; arefe gününde yarım gün ve cuma günü tam gün olmak üzere bayram tatiline ek olarak izinli sayılacak.

 

tatil1

 

        9 Günlük Bayram Tatilinde Neler Yapılabilir?

9 günlük    Ramazan Bayramı’nı evde geçirenler, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için bulunan birçok etkinlik alternatifinden yararlanabilir. Özellikle bayram tatilinin yazın olması nedeniyle İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirlerde yapılabilecek birçok etkinlik, katılınabilecek birçok konser ve festival bulunuyor.

 

tatil41

 

Ramazan Bayramı tatili 9 gün sürecek; eğer bu 9 günlük sürenin hepsini değil, birkaç gününü kaçamak yapmak için kullanmak isterseniz, yaşadığınız şehre yakın bir bölgede doğal tatil alternatiflerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler için doğayla iç içe, birkaç günlük bir tatil iyi bir alternatif olacaktır. Doğa sporları deneyerek tatilinizi dolu dolu geçirebilirsiniz.

 

tatil51

 

Ramazan Bayramı’nın yaza denk gelmesi ve okulların kapalı olması; üstelik bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birleşince birçok kişi bayram tatilini yaz tatili olarak değerlendirecek. Siz de bayram tatilinin 9 gün olması nedeniyle yaz tatilinizi bu tarihlere denk getirebilirsiniz. Dilerseniz yurt içi otellerdeki indirimli fırsatlardan yararlanabilir, dilerseniz bayrama özel yurt dışı turlarına gidebilirsiniz.

 

tatil31

 

Eğer yurtdışı tatillerinde vize sıkıntısıyla uğraşmak istemiyorsanız; vizesiz ülkelere seyahat ederek 9 günlük bayram tatilinin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

tatil2

 

9 Günlük Bayram Tatilinde Vize Almadan Nerelere Gidilebilir?

Farklı kültürleri görüp tanımaya yönelik bir tatil istiyorsanız;Avrupa’da en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer alan Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Moldova, Ukrayna  gibi birçok ülkeye maksimum 30-60-90 gün süre olmak üzere vizesiz gidip kalabilirsiniz. Otantik bir tatil için Asya’yı tercih edebilirsiniz. Asya’da en çok seyahat edilen vizesiz ülkelerin başında ise Güney Kore, Nepal, Singapur, Sri Lanka, Bangladeş, Filipinler, Tayland, Maldivler geliyor. Eğer doğal ve dünyayı tanımaya yönelik bir tatil isterseniz Afrika kıtasını tercih edebilir; Zambiya, Mozambik, Fas, Kenya, Libya gibi vizesiz gidilen yerlere uğrayabilirsiniz.

 

tatil71

 

9 gün bayram tatilinde birçok tatil, etkinlik, eğlence planı yapabilirsiniz ama yine de en güzeli aile ziyaretleridir. Bir sürü şeker yiyerek ebeveynlerinizi, ailenizi, akrabalarınızı, memleketinizi ziyaret edebilir, böylece hem onları sevindirmiş, hem eski güzel günleri modern bayramlara geri getirmiş, hem de zaman geçirerek küçük bir tatil yapmış olabilirsiniz.