BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Her Haziran’ın 3. haftasına denk gelen Pazar günlerinde kutlanan Babalar Günü, bu yıl 19 Haziran 2016 günü kutlanacak. 

baba

 

Dünya çapında kutlanan Babalar Günü’nün çıkışı konusunda, kaynaklar iki farklı hikayeyi ele alıyor. Bu hikayelerden biri 1910 yılına dayanıyor; o yıllarda ABD Washington’da yaşayan William Smart adındaki bir adam, 6. çocuklarını doğururken ölen eşinin ardından çocuklarını tek başına büyütmek zorunda kalıyor. Bir çiftlikte çalışıp geçimlerini sağlayan, aynı zamanda 6 çocukla tek başına baş eden ve onları büyüten Smart’ın oğlu  John Bruce Dodd ise Anneler Günü diye bir şey varken ve o annesi olmadığı için kutlayamazken, minnettar olduğu babası ve diğer tüm babaların da bir günü olmasını isteyerek Babalar Günü fikrini ortaya atıyor. Tarih olarak da babasının doğum tarihi olan 5 Haziran’ı tercih ediyor.

 

baba2

 

Tarihte Babalar Günü’nün ilk kutlanışı 19 Haziran 1910 yılına denk geliyor. Bu kutlamalar Washington’da başladıktan sonra önce tüm ABD’ye yayılıyor ve resmiyet kazanarak ilk resmi kutlamasını 1924 yılında gerçekleştiriyor. Dönemin başkanı tarafından her Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanması söyleniyor. 

 

babalargünü1

 

Bir diğer hikaye ise Babalar Günü’nün John Dowdy adındaki bir çocuğun annesinin ölümünün ardından yine babası için böyle bir günün var olması gerektiğini söylemesiyle ortaya çıktığı düşüncesi… Tüm dünyada kutlanan Babalar Günü, Katolik’ler için farklı bir anlam taşıyor: Katolikler, Babalar Günü’nü dini şekliyle kutlamayı tercih ediyor ve İsa’nın babası için kutlanması gerektiğini savunarak her Mart’ın 19’unda St. Joseph Günü adıyla birlikte bu günü kutluyor.

 

babalargünü4

Babalar Günü’nün Türkiye’de kutlanmaya başlaması ise 1980’lerin sonlarında kabul edilmesiyle başladı.