Atatürk’ün İlk Aşkı: Fikriye Hanım

       Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’la olan evliliği bilinse de; öncesinde yaşadığı büyük bir aşk hikayesi de bulunur. Tarih kitaplarında ‘Çocukluk arkadaşı’ sıfatıyla yüzeysel olarak bahsedilen Fikriye Hanım ve Atatürk’ün arasındaki ilişki, çok daha sonra ortaya çıktı. İşte Atatürk’ün büyük aşkı Fikriye Hanım’ın hikayesi:

abkq3s 1897 tarihinde Yunanistan- Larisa’da dünyaya gelen Fikriye Hanım, Ailesiyle birlikte dönemin olayları yüzünden Selanik’e, daha sonrasında da İstanbul’a taşınmak zorunda kalan Fikriye Hanım memleketinden uzakta kaldığı bu yıllarda sırasıyla annesini, babasını ve kız kardeşini kaybedince amcasıyla yaşamaya başladı. Fikriye Hanım, Zübeyde Hanım’ın; yani Atatürk’ün annesinin ikinci eşi olan amcasıyla yaşamaya başladı. Zorunlu bağları nedeniyle zaman zaman bir araya gelen Fikriye Hanım ve Mustafa Kemal, bu görüşmelerde söylenemeyen ama karşılıklı olarak anlaşılan hislere sahip olduklarını fark ettiler. Olanları fark eden Zübeyde Hanım, hem kimsesi olmayan hem de aralarında bir nevi ailevi ilişki bulunan Fikriye ve Mustafa Kemal’in evlenmelerine müsaade etmiyordu. 

   
ata5Tarih 1920 yılını gösterdiğinde, padişahın Mustafa Kemal’e verdiği idam fermanından haberdar olan Fikriye Mustafa Kemal’in yanına doğru yola çıktı. Dönemin şartları düşünüldüğünde uzun ve zorlu bir yolculuk geçiren, Mustafa Kemal’i görmek adına tehlikeleri göze alan Fikriye Hanım sonunda Mustafa Kemal’in yanına vardı ve onun: “Yolculuğunuz nasıl geçti? Sıkıntı çektiğinizi varsayıyorum ama gönül ferman dinlemez, değil mi çocuk?” sözleriyle karşılandı. Ardından Mustafa Kemal ile imam nikahı kıyarak evlendiler. Gerek Köşk’te gerekse ülkede herkesin sevip saydığı biri haline gelen Fikriye Hanım’ın kaderi, 1922 yılında Mustafa Kemal’in İzmir’e doğru yola çıkmasıyla değişti.

fikriye2-640x3602    Silah arkadaşları, Mustafa Kemal ile birlikte çalışmak iÇİn Latife Hanım’ın ailesinin köşkünü tercih etmişti; bu şekilde Mustafa Kemal ve Latife Hanım tanışmış oldular. Soylu bir ailenin kızı olan Latife Hanım aldığı yüksek eğitimin üstüne kendini geliştirmiş, kültürlü ve akıllı bir kadındı. Mustafa Kemal Latife Hanım’dan etkilendi ve annesi Zübeyde Hanım’ın istediği gelin adayı olduğunu anladı. 

     fikriye-hanim-arkadasiyla-zeteFikriye Hanım’ın hastalandığını duyarak Ankara’ya dönen Mustafa Kemal, Almanya’da tedavi görmesi İçin Fikriye Hanım’ı oraya gönderdiği sıralarda Zübeyde Hanım da vefat etti. Latife Hanım’la ve ailesiyle tanışan Zübeyde Hanım, Latife’nin tam oğluna göre bir eş olduğunu ve Türk kadınını temsil edebileceğini söylediğinden Mustafa Kemal, bir nevi annesine son borcunu ödemek için Latife Hanım’la evlenmeye karar verdi. O sıralarda Almanya’da olan Fikriye Hanım, bu haberi gazeteden öğrendi ve hemen yola çıktı; Çankaya Köşkü’ne gelerek hesap sormak istedi. Bu sefer eskiden olduğu gibi hoş karşılanmayan Fikriye Hanım’ın daha sonra yaşadıkları hala kesin olarak bilinmese de tarihi verilere dayanılarak bilinen hikayeler şöyle:

Fikriye Hanım, Mustafa Kemal’e olan aşkı ve yaşadıklarının gururuna ağır gelmesi nedeniyle Mustafa Kemal tarafından ona hediye edilmiş olan gümüş tabancayla, kendini kalbinden vurarak intihar etti. Bazı kaynaklara göre ise Fikriye Hanım, köşkü bastığı gün orada vurularak öldürüldü ve isimsiz bir mezarlığa gömüldü. 

      Can Dündar, Fikriye Hanım’ın Atatürk’le birlikte Etnografya Müzesi’nde gömülü olduğunu söylerken, Salih Bozok Kuğulu Park’ta gömülü olduğunu söylüyor. Mezarı kesin olarak bilinmeyen Fikriye Hanım’ın hikayesi, tarihe sadece bu bilgilerle geçmiş oldu.