Anneler Günü Nereden Geliyor?

8 Mayıs 2016 tarihinde kutlanacak olan Anneler Günü,  Türkiye’de her yıl Mayıs ayının 2. Pazar günü kutlanıyor.

anne

Anneler Günü, dünya çapında annelerin varlığını kutlamak ve onlara özel olduklarını hissettirmek için çıkmış olan özel bir gündür. Bu günün temelinin Antik Yunan’a dayandığı düşünülür. Antik Yunan’da, Tanrı’ların annesi Rhea için baharın gelişiyle birlikte bir festival düzenlenirdi. Aynı şekilde Antik Roma’da da bu durum Kibele adına yapılan bahar kutlamalarıyla devam etti.

anne1

Anneler Günü’nün günümüzdeki şekliyle kutlanmaya başlamasının hikayesi ise şöyle:

Anna Jarvis, 1864 yılında doğmuş ve gençlik yıllarında öğretmenlik yapmış bir kadındı. 1902 senesinde babasını kaybettikten sonra, annesini yanına alarak Amerika-Philadelphia’ya taşınan Anna, burada annesine bakmak için çalışırken, 1905 yılının Mayıs ayında annesi de hayata veda etti. Annesinin ölümünden sonra kendini onu yeterince sevmemiş ve onunla yeterince, ilgilenememiş olmakla suçlamaya başlayan Anna, annesinin ölüm yıl dönümünde; yani Mayıs ayının 2. Haftasına denk gelen o tarihte arkadaşlarıyla birlikte evinde bir anma töreni yaptı ve bu törende bu günü tüm annelere hediye ederek, günün dünya çapında kutlanması fikri ortaya çıktı.

anna2

 

Bu fikri bir anda herkes benimsedi; hatta dönemin giysi sektörü tüccarlarından biri de kutlamalar için sponsor olmayı teklif etti. Böylece ilk Anneler Günü, Anna’nın önderliğinde annesinin ders vermiş olduğu kilisede; 1908 yılının Mayıs ayının 2. Haftasında gerçekleştirildi. Etkinliğe 407 çocuk ve anne katıldı. Katılan tüm annelere birer karanfil verildi.

Mother1

Tamamen yöresel olan bu kutlamaları milli boyutlara taşımayı düşünen Anna, uzun ve açıklayıcı bir mektup yazarak dönemin birçok gazetesinden siyasi liderlerine, din adamlarından iş adamlarına kadar ulaşabildiği herkese bu mektubu yolladı. 8 Mayıs 1914 yılında Senato bu kutlamayı onayladı ve Anneler Günü, Mayıs ayının 2. Pazar günü resmi olarak kutlanmaya başladı. Bu olay tüm ülkelere yayılmaya ve o gün artan hediye satışlarıyla yeni bir pazar oluşmaya başladı. Tamamen ruhani ve dini duygularla ortaya çıkardığı bu özel günün sisteme uydurulması ve ticari çıkarlara alet edilmesi Anna’nın hoşuna gitmedi; sürekli dava açsa da hiçbirini kazanamadı. Anneler Günü’nün resmi olarak kutlanmasına ve annelerin mutlu olmasına vesile olan Anna Jarvis, anne olamadı ve 84 yaşında hayata veda etti.

anna

Türkiye’de 1955 yılından itibaren her Mayıs ayının 2. Pazar gününde kutlanan Anneler Günü, ülkeden ülkeye farklılıklar göstererek farklı aylarda ve tarihlerde kutlanabiliyor.