2016'nın İlk En İyi Türk Kitapları

Rüya Yolcusu- Nazlı Eray

Fantastik ve ütopik romanlarıyla yıllardır Türk edebiyatına damgasını vurmuş olan Nazlı Eray, bu kez rüya ve gerçeklerin iç içe geçtiği bir hikayeyi ele alıyor. Ankara, babaanne evi, ölen dayının 20 yılın ardından görülmesi, kardeşinin kuş şekline bürünüp gelmesi, Elvis Presley, Marilyn Monroe… Birbiriyle ilişkisi olmayan onlarca şeyin bir arada bulunduğu hikaye okuyucuyu bütün bir hikayenin içine sokuyor. 

Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet- Murat Gülsoy

Edebiyat dünyasının devleri ve onların hikayeleri arasında dolaşan, fantastik bir dünya yaratarak okuyucuyu bu dünyanın içine misafir eden romanda birbiriyle alakası olmayan fakat birlikte bütün bir hikaye oluşturan farklı parçaları birleştirmeniz gerekecek. Eğer yalnızsanız, ‘Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet’ten siz de yararlanabilirsiniz!

Merhume- Murat Uyurkulak

Yeni dönem edebiyatında yazdığı birkaç eserle yerini almış olan Murat Uyurkulak, son romanı  Merhume’yle geri dönüyor. Yazar bu kez romanında erkeklerin gözünden kadınları anlatıyor.  

page

Kırmızı Saçlı Kadın- Orhan Pamuk

30 yıl öncenin bir kasabasında geçen hikayede lise yıllarında yaşanan bir aşk ve aşk uğruna işlenen suçlarla dolu bir dünyayı görüyoruz. Yazar soruyor; ilk aşk insanın bütün hayatını etkiler mi?Z 

Küçük Kitaplar- Halid Ziya Uşaklıgil

Usta yazarın ölümünden yıllar sonra çıkan yeni bir kitabı: Küçük Kitaplar. Aslında yıllar önce yayınlanmış olan eserlerinin yeni Türkçe’yle ilk kez basımı olan eserde yazarın 1888 yılında basılan Bir Muhtıranın Son Yaprakları ve Bir İzdivacın Tarih-i Muaşakası kitaplarıyla Bu Muydu? Adlı 1896 basımlı kitabı yer alıyor. 

Lale, Kan ve Şehvet- Halil Bezmen

Tarihte bir yolculuğa çıkarak 3. Ahmet dönemine gidiyoruz. Patrona Halil İsyanı’ndan tahttan inişe kadar hayatındaki her detayı oldukça sinematografik bir şekilde ve roman halinde okuyucuya sunan yazar üstün dil yeteneğiyle tarihi birleştiriyor. 

Karayel Üşümesi- Berna Durmaz

Önceki kitabıyla 2014 Haldun Taner Öykü Ödülü kazanmış olan yazar, yeni öykü kitabıyla okurlarının yeniden karşısına çıkıyor. Kıyıda köşede kalmış hayatları, kadın ve erkek arasındaki uçurumları, çocukların renklerini ve daha birçok hikayeyi öyküleriyle birlikte fantastik detaylarla anlatıyor. 

page1

Aşkla Kal- Kahraman Tazeoğlu

Son dönemlerin en çok satan Türk yazarlarından olan Kahraman Tazeoğlu’nın yeni kitabı Aşkla Kal. Aşk, sevmek, kadın ve erkek, vazgeçmek gibi insanların dertlerini ve her dertlerin insanlarını yeni kelimelerle başka bir şekilde anlatıyor. 

Z Raporu- Ali Lidar

Blogunda yazdığı şiir ve denemelerle bir anda ünlü olan Ali Lidar, yeni kitabında anlatı ve hikayelerden harmanlanmış bir dünyayı gözler önüne seriyor. Bir nevi ‘Hayatın Z Raporu’ diyerek kaybedenlerin, hiç kazanamayanların, sevenlerin, sevilmeyenlerin ve daha nicelerinin hikayelerini cümlelere sığdırmaya çalışıyor. 

Fakir Kene- Birhan Keskin

Y’ol, Ba, Soğuk Kazı ve Kim Bağışlayacak Beni adında şiir kitapları bulunan ve günümüzün en değerli şairleri arasında yer alan Birhan Keskin’in yeni şiir kitabı Fakir Kene, içinde 19 şiir bulunan bir hikaye. 

page2