2015'in En İyi 10 Türk Romanı

    Kitapseverler için hazırladığımız bu listemizde; 2015 yılının en iyisi seçilmiş olan türkçe romanları sizin için derledik.

 images10Kafamda Bir Tuhaflık/Orhan Pamuk

 1969’dan 2012 yılına kadar uzanan sürede İstanbul sokaklarında çeşitli işlerde çalışan Mevlut; İstanbul’un o sokaklarının doluşunu, tepesinde yükselen binaları, insanları ve değişimi yakından izlemek zorunda kalır. Bu süre içinde ülkedeki siyasi gelişmeler ve olaylar da arka planda işlenirken; Mevlut’ün üç yıl boyunca mektup yazdığı sevgilisinin hayatı da öne çıkmaktadır. Orhan Pamuk’un 6 yıl boyunca yazmış olduğu Kafamda Bir Tuhaflık, kafasındaki o tuhaflığın ne olduğunu düşünen ve o düşünürken hayat arkasından akıp giden Mevlut’un “modern bir destan” olarak tanımlanan hikayesi…

 

 semih-gumus-belki-sonra-baska-seyler-konusuruzBelki Sonra Başka Şeyler de Konuşuruz/Semih Gümüş

“Aşk, insanın mutluluk nedenlerinin aynı zamanda mutsuzluk nedenleri olması.”
Eleştri ve yazım sanatı üzerine çıkardığı kitaplarıyla tanınan Semih Gümüş; bu sefer bir romanla okuyucunun karşısına çıkıyor. Her insanın içinde bir parça yer eden yalnızlık temalı romanında; işkence görmüş, acı çekmiş ve ruhu yara almış Sinan’ın yeniden başlama hikayesini görüyoruz. İnsalardan uzakta bir kır evine taşınan Sinan acaba kaçarak bütün bunlardan kurtulabilecek midir, yoksa insan kendinden kaçamadıkça acılarından kurtulması da mümkün değil midir? Yoksa bütün soruların cevabı aşk olabilir mi?

 CBViy7NWsAAG1C4Dünya Bu Kadar/Mahir Ünsal Eriş

 Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde ve Olduğu Kadar Güzeldik adlı kitaplarıyla kendini tanıtan ve sevilen yazar Mahir Ünsal Eriş; bu defa bir romanla okuyucunun karşısına çıkıyor. Geçmişi ve özlenilen anıları anlattığı kitaplarında olduğu gibi bu romanında da anılar, bahçeler, özlenilenler, hoyratça harcanan yıllar kaşrımıza çıkıyor.

 

 

indir7İkircikli Biricik/İlhami Algör

Geri gelen an’ın; gelirken getirdiklerinden kaçmak istedim.”

 Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku ve Albayım Beni Nezahat ile Evlendir kitaplarıyla adından söz ettiren İlhami Algör’ün son romanında; yalnızlık, şehirler, insanlar, arayışlar ve bütün bunlarla örülmüş bir hikayenin kusursuz bir dille bütünleşmesini görüyoruz.

 

 indir-15

Ukde/Akif Kurtuluş

 Bir önceki romanında da olduğu gibi, bu romanında da bir soruna ve bir “yara”ya parmak basan Akif Kurtuluş; Ukde’de okurlarını 1915’e götürüyor. Romanda 1915’teki soykırımın gizli faili olan Hidayet, kızı ve oğlunun hikayesi anlatılıyor.

 

 

38b01ada-c628-4714-bd8b-7885f55d6fa8 Uzun Yürüyüş/Ayhan Geçgin

 …İnsanın yalnızca kendi gücüyle, bu dünyada var olması olanaklı değil mi? Çevresindeki insanlardan aldığı güçle değil, onaylamalar, sevgiler, nefretlerle değil, kendi içinden doğan güçle (…) herkesin bir kimsesi olmak zorunda mı?”

Yazarın 4. romanı olan Uzun Yürüyüş; dünyadan, insanlardan, seslerden ve belki de kendinden kaçmak için yola çıkan bir kahramanın ve yolda olmanın hikayesi.

 

 

istanbul-istanbul

 

İstanbul İstanbul/Burhan Sönmez

Adından da anlaşılacağı gibi tam bir İstanbul romanı; İstanbul İstanbul. Farklı renkleri, acıları, anılarıyla birbirine hikaye anlatan 4 adam ve onları kuşatan hücreden dışarı taşan hayallerinin anlatıldığı kitapta İstanbul’un türlü halleri gözler önüne seriliyor. Yalnız bir farkla; bu romanda hikayelerde zaman geçmişte ve gelecekte olarak değil; yerin altında ve yerin üstündeki olarak ayrılıyor!

 

 

indir-22Barbarın Kahkahası/Sema Kaygusuz

“Sıradan bir olumsuzluğu büyük acılardan kalan deyişlerle anlatırsan, asıl keder görünmez hale gelir.”

Bir motel üzerinden belki de tüm dünya sorunları biraz daha kaba bir şekilde yüzümüze vuruluyor. Tatilleri kesintiye uğrayan motel sakinlerinin hesaplaşması, gün yüzüne çıkan sorunlar, bastırılmış duygular ve ülkeden bireye indirgenen acılarla daha birçok duyguyu, polisiye roman tadındaki kitapta bulmanız mümkün.

OlumdenBeterY_KKK

 

Ölümden Beter Yaşamlar/İlker Aksoy

Hayata karşı alay eden ve acımasızca bir bakış: Ölümden Beter Yaşamlar, yazarın ilk romanı. Adem Ziya ve Diler’in yolu, eski bir komün evinde kesişince geçmiş, acılar, umutlar, anılar gün yüzüne çıkar. İkisi birbirinden çok farklı olmasına rağmen birlikte yaşamak zorunda kalmaları acaba neleri değiştirecektir?

 

04aa2b6f-972d-4f41-8d5f-bde1343df0cc-1Değmez/İsmail Güzelsoy

Ölümden sonra bir hayat olması gerekmiyor ki, ölüm kendince bir hayatmış zaten. Ölüm hayatın tersi değil, mezuniyet merasimi.”Dünyadaki en büyük iki sırrı; ölümü ve aşkı, yer yer fantastik, yer yer büyülü; bazense hayatın tam da olduğu gibi anlatan roman 2015’in en iyi romanları arasında yerini alıyor. Zamansız bir roman olan Değmez’in sonunda belki de hayatın sırrına erişebilirsiniz; peki ya buna değmediğini görürseniz?