2015 Yılının En İyi 10 Gerilim Romanı

 056f81e7-b09f-42df-8a4a-7c9cb15af668Trendeki Kız (Paula Hawkins)

 Kocasından boşanan ve sorunları olan Rachel, her gün trene binip bir çifti izler. Onları kendi hayatı ve hayalleriyle karşılaştırır. İşlenen bir cinayet sonucunda Rachel’ın hayatı artık hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır; kendini bir anda bu çiftin ve hikayenin tam ortasında bulur.

ad627709-3a50-4d4b-aa55-54ca0c185baaŞizofren (Wulf Dorn)

 Yirmi üç yıl önce kardeşi ortadan kaybolan ve bir kazada babasını kaybeden Psikiyatr Jan Forstner, bütün bu sorunların arasında evlilik ve iş hayatında da başarı sağlayamadığı için doğduğu yere geri dönmeye karar verir. Bütün bu kabusları unutmaya ve hayatına devam etmeye çalışan Jan, intihar eden bir hastasının ardından yirmi üç yıldır gizlenen korkunç sırların arasında, kendini bu davanın orta yerinde buluverir.

110120162201372847581İyi Kız (Mary Kubica)

Resim öğretmeni olan Mia, tanınmış ve zengin bir ailenin kızıdır fakat bir gece barda bir yabancıyla tanışır ve kaybolur. Kaybolmasının üstünden aylar geçer ve Mia, ıssız bir kulübede ortaya çıkar. Mia, yaşadıklarını çok hatırlayamamakla birlikte tamamen değişmiş ve farklı biri olmuştur. Ne yazık ki bu farklılık sadece huylarında değildir; Mia, Chole olduğun söylemektedir!


indir6Kırık Dökük (Dawn Barker)

Psikolojik gerilim türünde olan romanın konusu şöyledir;Anna ve Tony bir bebek sahibi olmayı çok istemiş ve sonunda Jack dünyaya gelmiştir fakat Anna, doğumdan sonra tamamen değişmiştir. Bir ağlayıp bir gülen, sürekli ruh hali değişen Anna’nın bu durumu; Tony için onun anneliğe ve yeniliğe alışma sürecinin bir parçası olarak gelse de birgün Anna ve Jack’in kaybolması bir şeylerin yanlış olduğunu Tony’nin yüzüne çarptı. Bu ailenin yaşadıkları sizi gerecek, korkutacak ve düşündürecek.

4cef5563-6843-43bd-82e6-23ab83894009Kafes (Josh Malerman)

Ülkesinde 2014 yılının en çok satan ve En İyi Roman dalında birçok ödül alan kitap, bu yıl ülkemizde de basıldı.
“Dışarıda bir şey var…
Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.”
Tanıtımında bu sözlerin yer aldığı kitapta; iki çocuğuyla birlikte olaylardan 5 yıl sonra Malorie’yi görüyoruz. Terk edilmiş bir eve çocuklarıyla birlikte sığınarak onları korumaya ve güvenli bir yere götürmeye çalışan Maloire, bu yolcukuğun tüm tehlikesini biliyordu ve bir şeyin onları takip ettiğini… Ayrıca bütün dünya bir anda değişmişken, güvenecek kimsesi de kalmamıştı!

 4a88855a-4f15-43b4-aaaf-7b0d2fef1b2dBayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları (Ransom Riggs)

16 yaşındaki Jacob, ailesinin başına gelen korkunç olaylar sonucu çıktığı yolculukta Bayan Peregrine’ın Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi’ne ulaşıyor. Issız bir adada, gözlerden uzak ve terk edilmiş bir yetimhanede birbirinden gizemli karakterler ve olaylarla karşılaşıyor. Üstelik bu yetimhanedeki çocuklar tuhaf olmaktan çok daha öte! Kitabın içinde hikayeleri destekleyen ürkütücü fotoğraflar da yer alıyor. Ayrıca Tim Burton, kitabın film uyarlamasını çekmek için hazırlanıyor.indir-14Hain Yüreğim (Wulf Dorn)

 Doro, bir sabah uyandığında küçük kardeşini ölü bulur fakat öldüğü geceye dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Bu durumun travma sonucu olduğu düşünülür ve Doro, ailesiyle birlikte her şeyi atlatmak için başka bir şehre taşınır ama bir türlü tamamını hatırlayamadığı geçmişi her yerde onu takip edecektir. Üstelik Doro, bir süre önce intihar eden bir gençle de karşılaşınca hayaletler, kabuslar, sanrılar arasında delirmemek için çabalarken bir yandan da herkese deli olmadığını kanıtlamaya çalışacaktır.


indir-21Gölge Kadın (Linda Howard)

 Bir sabah uyandığınızda yaşadığınız son 3 yılı hatırlamadığınızı, aynada gördüğünüz yüzün başkasına ait olduğunu ve peşinizde sizi öldürmeye çalışanlar olduğunu fark etseniz; üstelik bütün bu karmaşanın orta yerinde bir de geçmişinizi ortaya çıkaran tehlikeli ve derin bir aşk sizi bulsa ne yapardınız? Lizzy, bütün bunlarla uğraşırken kendini bir savaşın ortasında bulur; üstelik bu savaş sadece kendi içinde değildir, belki de bütün ülkeyi etkileyecek bir karmaşadır.

Eksik Parça 1. Kitap (Michelle Hodkin)

Mara Dyer, sabah uyandığında önceki birkaç günü hatırlayamıyordu. Sadece arkadaşlarının öldüğü bir kazadan sadece onun sağ çıktığı ve yaşananları bilinçaltına ittiği düşünülüyordu. Ailesiyle birlikte yeniden başlamaya karar verdiğinde, gördüğü halüsinasyonlar ve unuttukları daha çok su yüzüne çıkmaya başladı. unuttuğu geçmişini en az onun kadar iyi bilen gizemli bir çocuk hayatına girince; Mara, aslında onu çok daha fazlasının beklediğini henüz bilmiyordu. Mara yaşadıklarını hatırlamaya çalışıyordu; peki aslında unutması onun için daha mı iyiydi?

 Okurlarinin-heyecanla-bekledigi-Mara-Dyer-2-Bicak-Sirti-04-Eylul-Cuma-gunu-tum-seckin-kitabevlerindeBıçak Sırtı 2. Kitap(Michelle Hodkin)

 Serinin 2. kitabında; artık sırları açığa çıkan ve ne olduğunu anlayan Mara Dyer’ın geçmişi tamamen su yüzüne çıkarken, geleceğinin de tamamen değiştiğini görüyoruz. Aşık olan, üstelik istese bile aşık olduğu çocuktan hiçbir şey saklayamayan Mara’nın gerçeklerle ve onların ölümcül sonuçlarıyla başa çıkması oldukça zorlaşıyor.