100 Sayfanın Altındaki En İyi Kitaplar

    Kim demiş kitaplar yüzlerce sayfa olur diye? İşte sadece 100’ün altındaki sayfa sayılarıyla edebiyat tarihine damga vurmuş en güzel kitaplar…

 

kitap7Plume Adında Biri- Henri Michaux

(46 Sayfa)

Türkçe’ye ilk kez Oktay Rıfat tarafından çevrilmiş olan kitap da en az yazarı kadar anlaşılmaz ve garip görülse de; hemen okunabilecek ve kısa olmasına rağmen beyin yoracak bir eser. Birçok sanat dalıyla ilgilenmiş, en sonunda da rahip olmaya karar vermiş olan Michaux’un gerçekdışı bir kahraman olan Plume’un başına gelenleri anlattığı kitabında tepkisiz bir karakter görülür. 

 

kitap2Yitik Adanın Öyküsü- Jose Saramago

(64 Sayfa)

Nobel ödüllü yazarın bir denizci, bir kral, birkaç sayfayla benlik arayışı yolculuğunu anlattığı kitap metaforlar içeren ve kısa bir kitapla da çok şeyin anlatılabileceğini gösteren bir eser niteliği taşıyor. Uzun bir öykü biçiminde yazılmış olan kitabın içinde çizimler de yer alıyor. 

 

kitap4Katip Bartleby- Herman Melville

(67 Sayfa)

Bir hukuk bürosunda işe giren Katip Bartleby, düzene ve insanların anlayışına ters düşünce avukat ne yapacağını bilemez. Modern dünya düzeninde toplumun zorunlu tuttuğu hiçbir şeyi yapmayan Bartleby’nin özgürlük yolundaki hikayesi edebiyat dünyasının temel taşları arasında sayılır. 

 

 

kitap1Satranç- Stefan Zweig

(70 sayfa)

Nazi dönemi Almanya’sında geçen hikaye, yazarın Brezilya sürgününde yazmış olduğu bir eser. İntihar etmeden önce son yazdığı ve ölümünden kısa bir süre önce bitirdiği eser rastlantısal bir şekilde bir satranç kitabı bulan ve bu şekilde satranç oynamayı öğrenerek vazgeçemeyen Dr. B. adlı karakterin hikayesini anlatıyor. 

 

 

kitap3Abelard ve Heloise- Ronald Duncan

(72 sayfa)

Öğrencisi Heloise ile aşk yaşayan filozof Abelard’ın gizli evliliklerinden Abelard’ın hadım edilmesine, ailelerin ve toplumun karşı çıktıkları aşklarını yaşamak için her şeyi yapan çiftin manastıra kapandıkları dönemlerde yazdıkları mektuplara kadar gerçek ve derin bir aşkı anlatan kısa bir roman. 

 

 

kitap6Savaş Sanatı- Sun Tzu

(80 sayfa)

 

Yazıldığı 2000 yıl öncesinden günümüze gelen ve hala geçerliliğini koruyan strateji kitaplarının başında gelen Savaş Sanatı, bugün hala birçok kişi tarafından incelenmektedir. 

 

 

kitap8Vişne Bahçesi- Anton Çehov

(96 sayfa)

 

Tiyatroseverler için ideal bir seçim: Vişne Bahçesi, Anton Çehov’un dönem Rusya’sı ışığında sadece bir bahçe üzerinden tüm Rusya’nın hikayesini anlatır. Yıllar sonra evlerine geri dönen bir anne ve kızın yer yer dram, yer yer komedi içeren hikayeleri gösterilir. 

 

 

kitapTembellik Hakkı- Paul Lafargue

(96 sayfa)

 

Marx’ın damadı olan Lafargue, kapitalizme karşı gelen ve kısa olmasına rağmen içinde birçok düşünce barındıran bir eser. 19. yüzyılın kapitalist toplumlarına, sanayileşmeye, çalışma sürelerine karşı gelişin kitabı olan eser insanın ‘yaşamaya zamanının kalmayışını’ anlatıyor. 

 

kitap5Palto- Gogol

(96 Sayfa)

 

Rus edebiyatının baş isimlerinden biri olan Gogol’un bu öyküsü Dostoyevski’yi bile etkilemiş bir eser. Rusya soğuğuna karşı bir paltoya ihtiyacı olan bir Memur’un hikayesi edebiyat tarihinin en beğenilen klasiklerinden biri!